Liubavo dvaro vandens malūno muziejus – unikalus kultūros paveldas. Atgimsta festivalis, jungiantis praeitį ir dabartį

Autorius Anaiptol, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15821893

Lietuvoje gausu istorinių dvarų, tačiau Liubavo dvaro vandens malūnas yra ypatingas. Šis XIX a. pradžios akmeninis malūnas išliko kaip vienas iš nedaugelio likusių dvaro ansamblio pastatų. Po ilgus metus trukusio apleidimo jis buvo kruopščiai restauruotas ir pritaikytas muziejinei veiklai. Už šį darbą projektas pelnė prestižinį „European Heritage / Europa Nostra Awards“ apdovanojimą, pripažįstantį išskirtinius kultūros paveldo išsaugojimo pasiekimus Europoje.

Istorinis kontekstas ir restauracija

Liubavo vandens malūnas buvo pastatytas 1902 m. iš skeltų akmenų, o jo išskirtinė architektūra, inžineriniai sprendimai ir estetinė vertė daro jį unikaliu Lietuvos paveldo objektu. Tačiau dešimtmečiais nenaudotas pastatas pamažu nyko ir jam grėsė visiškas sunykimas.

Restauracijos metu buvo išsaugoti ir atkurti svarbiausi autentiški elementai:

  • Išorės akmens sienos ir architektūrinės detalės buvo konservuotos naudojant tradicinius metodus.
  • Autentiška vidaus erdvė buvo atkurta remiantis istoriniais tyrimais.
  • Technologinė įranga – malūno mechanizmai ir malimo įrenginiai – buvo kruopščiai restauruoti, kad lankytojai galėtų pamatyti, kaip veikė šis istorinis objektas.

Atkurti pastato autentiškumą padėjo išsamūs tyrimai, leidę suderinti istorines technologijas su šiuolaikiniais paveldo išsaugojimo standartais.

Muziejus: istorija atgyja

Atkurto malūno erdvė buvo pritaikyta muziejui, kuriame lankytojams ne tik susipažįsta su dvaro istorija, bet ir patiria, kaip veikė autentiškas vandens malūnas. Ekspozicija supažindina su:

  • Dvaro istorija ir jo reikšme Lietuvos kultūrai.
  • Malimo procesu ir istorinėmis technologijomis.
  • Malūno inžinerija bei jo unikaliomis konstrukcijomis.
  • Liubavo kraštovaizdžio ir aplinkos svarba.

Be to, muziejuje eksponuojama išsami tyrimų medžiaga, leidžianti dar geriau suprasti šio objekto reikšmę.

Tarptautinis pripažinimas ir apdovanojimai

Liubavo dvaro vandens malūno restauracija sulaukė tarptautinio įvertinimo, o pelnytas „Europa Nostra“ apdovanojimas tapo šio projekto sėkmės įrodymu. Vertinimo komisija pabrėžė ne tik išskirtinį restauracijos kruopštumą, bet ir projekto indėlį į kultūros paveldo išsaugojimą Lietuvoje.

Jų teigimu: „Šis tradicinės architektūros pavyzdys, naudotas iki 1975 m., išgyveno sudėtingą apleisties laikotarpį. Restauracija buvo atlikta kukliai, tačiau su didžiule meile ir rūpesčiu. Malūnas tapo atramos tašku pasakojant ir vertinant regiono istoriją.“

„Europos Pulso“ informacija
www.europospulsas.lt

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.