Amatininkų namo tvarkybos darbai įgauna pagreitį

amatininkai2
Nuotr. Amatininkų namo tvarkybos darbus atliekančios UAB „Vidara“ statybos direktorius Raimundas Petrikaitis bei Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė džiaugiasi, kad darbai klostosi taip, kaip buvo suplanuota.

Agnė NAUMAVIČIŪTĖ

Dar 2015 m. rajono savivaldybės taryba Zanavykų muziejui perdavė Zyplių dvaro sodybos amatininkų namą. Tais pačiais metais prasidėjo pastato fasado tvarkybos ir restauravimo darbai, kurie artimiausiu metu turėtų būti užbaigti.
 
Darbu gausa

Amatininkų namo perdavimas rajono savivaldybės tarybos nariams buvo tapęs nemenku iššūkiu. Mat šio pastato norėjo savo veikloms plėsti ir Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė, ir Lukšių seniūnas Vidas Cikana, kuris buvo įsitikinęs, jog amatininkų namas būtų tobuliausia vieta tautodailininkų įkurtai bendrijai „Dailius“. Po ilgų diskusijų, karštokų ginčų ir svarstymų buvo padėtas taškas, o pastatas perduotas muziejaus žinion.

2015 m. prasidėję darbai, jei viskas seksis, kaip planuojama, turėtų baigtis 2018 m. Iš Kultūros paveldo departamento šių darbų atlikimui buvo skirta apie 380 tūkst. eurų. Kaip kalbėjo tvarkybos darbus atliekančios UAB „Vidara“ statybos direktorius Raimundas Petrikaitis, 2015 m. įgyvendinant pirmąjį tvarkybos darbų etapą buvo sutvarkytos medinės perdangos, restauruotos stogo konstrukcijos, taip pat buvo atstatyta autentiška čerpių stogo danga, tuomet buvo pradėti mūro restauravimo darbai.

„Mūro restauravimo darbai tęsėsi 2016 m. Šiuo laiku buvo restauruotos pastato išorės sienos, pradėti atstatinėti fasadiniai elementai, įrengtos hidroizoliacijos, kitaip tariant, buvo sutvarkytas pastato fasadas“, – pasakojo R. Petrikaitis.

Šiais metais „Vidaros“ darbuotojai įrengė nuogrindą, kuri saugo, kad lietaus ar tirpstančio sniego vanduo tekėtų ne pamatų link, bet tolyn nuo pastato, taip pat atliktas injektavimas bei atkurtos ir sumontuotos fasado pusės langų ir durų angos.

„Ateinantiems metams lieka visi kiti darbai – vidaus sienų, grindų, lubų sutvarkymas, taip pat bus restauruojama krosnis. Kad pastatas būtų pilnai eksploatuojamas, reikalingas inžinerinių tinklų įvedimas, taip pat reikia išspręsti kai kuriuos konstruktyvinius darbus. Tačiau Lietuvos kultūros paveldo departamentas finansuoja tik tvarkybos darbus, tad kitiems darbams atlikti bus reikalingas rajono savivaldybės prisidėjimas“, – tęsė R. Petrikaitis.

Užmojai – dideli

Įrengus amatininkų namą viliamasi padidinti turistų skaičių, išsaugoti kultūrinį paveldą, jį pritaikant pažinčiai su amatais. Nors Zanavykų muziejaus direktorė R. Vasaitienė nenori užbėgti įvykiams už akių ir, kol pastatas neįrengtas, nelinkusi per daug pasakoti, kokios veiklos jame vyks, vis tik šiek tiek ateities planų atskleidė.

„Aišku, idėja yra pritraukti kuo daugiau lankytojų. Planuojame rengti duonos kepimo edukaciją. Dar viena tuščia niša – vestuvių ir krikštynų edukacijos, mes tai taip pat planuojame daryti“, – pasakojo direktorė.

Tiesa, jau anksčiau R. Vasaitienė yra minėjusi, kad planuojama rengti interaktyvi edukacija, leisianti vaikams iš arčiau susipažinti su grūdinėmis kultūromis – jas paliesti, suprasti, kuo jos skiriasi. Jei niekas nepasikeis, antrajame pastato aukšte bus įrengti atviri Zanavykų muziejaus fondai. Kaip pasakojo R. Vasaitienė, didelė Zanavykų muziejui priklausančių vertingų eksponatų dalis netelpa muziejaus pastate. Net 300 eksponatų saugoma Lukšių žemės ūkio bendrovės sandėliuose.

Užėjus į amatininkų namo vidų R. Vasaitienė nieko nelaukus pradėjo pasakoti, kurioje pastato patalpoje bus vedamos edukacijos, kur stovės krosnis, duonkepis ir t. t. Nors, laukia dar nemažai darbų, juos atlikus, ši erdvė taps ne tik mūsų rajono, bet ir kitų miestų gyventojų traukos objektu.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.