Zanavykų muziejaus darbuotojų iniciatyva birželio mėnesį pradėta organizuoti ekspedicija „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“, kurios metu numatoma aplankyti Šakių dekanato bažnyčias. Užfiksuota ir nufotografuota bažnyčios reikmėms naudojama tekstilė (altorių užtiesimai, procesijų rūbai, austiniai rankšluosčiai, kilimai, juostos ir kt.) bus labai vertinga informacija ne tik Zanavykų kraštui, bet ir tolimesniems mokslininkų tyrinėjimams.
Reikia pastebėti, kad 2010 m. išleistoje knygoje „Zanavykų tekstilės tradicijos“ istorikė-etnologė Inga Nėnienė, kuri muziejininkams talkina ekspedicijoje, šiek tiek apžvelgė Plokščių, Šakių, Griškabūdžio ir Lekėčių bažnyčiose esančią tekstilę, tačiau neišsamiai. Taip pat ši tema minimaliai buvo gvildenama ir knygoje „Lietuvos sakralinė dailė“ (2006 m., I tomas). Anksčiau išvardintuose leidiniuose informacija pateikiama tik fragmentiškai, pristatant keletą užfiksuotų vertingų tekstilės audinių. Vientiso katalogo ar leidinio, atspindinčio Zanavykų krašto senosios bažnytinės tekstilės klodus, nėra. Muziejininkų tikslas – aktualizuoti šią kultūros paveldo dalį, aplankant visas Šakių rajono bažnyčias. Ekspedicijos metu surinktos medžiagos leidybai parengtas projektas „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“ susideda iš dviejų etapų: 2017 m. ekspedicijose surinkta medžiaga bus susisteminta ir išskirta į 20 Šakių rajone esančių bažnyčių nuotraukų albumą. Antrasis projekto etapas vyks 2018 m., kurio metu, remiantis surinkta informacija, bus parengtas įvadinis straipsnis leidiniui „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“. Bus išleistas nuotraukų albumas su unikaliausios ir būdingiausios Zanavykų krašto tekstilės nuotraukomis ir jų aprašymais. Leidinys, kuris bus skirtas muziejininkams, mokytojams, studentams, moksleiviams bei visiems, besidomintiems Zanavykų krašto tekstile, bus suskirstytas pagal rajono bažnyčias. Jis bus naudingas ir lyginamuosiuose pažintiniuose tyrinėjimuose suvokiant Lietuvos etnografinių regionų bendrumus ir skirtumus bei išryškins audimo tradicijų raišką sakralinėje aplinkoje.
Muziejaus darbuotojai už pritarimą ekspedicijai dėkingi dekanui kanauninkui Donatui Jasulaičiui bei projektą finansuojančiai Lietuvos kultūros tarybai ir Kultūros ministerijai.
„Draugo“ inf.