Tekstilės lobių Zanavykų krašto bažnyčiose beieškant

Zanavykų muziejaus darbuotojų iniciatyva birželio mėnesį pradėta organizuoti ekspedicija „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“, kurios metu numatoma aplankyti Šakių dekanato bažnyčias. Užfiksuota ir nufotografuota bažnyčios reikmėms naudojama tekstilė (altorių užtiesimai, procesijų rūbai, austiniai rankšluosčiai, kilimai, juostos  ir kt.)  bus labai vertinga informacija ne tik Zanavykų kraštui, bet ir tolimesniems mokslininkų tyrinėjimams.
 
Reikia pastebėti, kad 2010 m. išleistoje knygoje „Zanavykų tekstilės tradicijos“ istorikė-etnologė Inga Nėnienė, kuri muziejininkams talkina ekspedicijoje, šiek tiek apžvelgė Plokščių, Šakių, Griškabūdžio ir Lekėčių bažnyčiose esančią tekstilę, tačiau neišsamiai. Taip pat ši tema minimaliai buvo gvildenama ir knygoje „Lietuvos sakralinė dailė“ (2006 m., I tomas). Anksčiau išvardintuose leidiniuose informacija pateikiama tik fragmentiškai, pristatant keletą  užfiksuotų  vertingų tekstilės audinių. Vientiso katalogo ar leidinio, atspindinčio Zanavykų krašto senosios bažnytinės tekstilės klodus, nėra. Muziejininkų tikslas – aktualizuoti šią kultūros paveldo dalį, aplankant visas Šakių rajono bažnyčias. Ekspedicijos  metu surinktos medžiagos leidybai parengtas projektas „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“ susideda iš dviejų etapų: 2017 m. ekspedicijose surinkta medžiaga bus susisteminta ir išskirta į 20 Šakių rajone esančių bažnyčių nuotraukų albumą. Antrasis projekto etapas vyks 2018 m., kurio metu, remiantis surinkta informacija, bus parengtas įvadinis straipsnis leidiniui „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“. Bus išleistas nuotraukų albumas su unikaliausios ir būdingiausios Zanavykų krašto tekstilės nuotraukomis ir jų aprašymais. Leidinys, kuris bus skirtas muziejininkams, mokytojams, studentams, moksleiviams bei visiems, besidomintiems Zanavykų krašto tekstile, bus suskirstytas pagal rajono bažnyčias. Jis bus naudingas ir lyginamuosiuose pažintiniuose tyrinėjimuose suvokiant Lietuvos etnografinių regionų bendrumus ir skirtumus bei išryškins audimo tradicijų raišką sakralinėje aplinkoje.

Muziejaus darbuotojai už pritarimą ekspedicijai dėkingi dekanui kanauninkui Donatui Jasulaičiui bei projektą finansuojančiai Lietuvos kultūros tarybai ir Kultūros ministerijai.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.