Rašytojai Jurgitai Pelėdaitei Šakiai tapo reikšminga literatūrinės kelionės stotele – prieš keletą metų bibliotekoje įvykęs Vytauto Tamulaičio literatūrinės premijos įteikimo vakaras rašytoją įkvėpė kurti vaikams, o pirmasis susitikimas su naujosios knygos „Kemsyno paslaptys“ skaitytojais irgi įvyko būtent čia – Šakiuose. (A. Kereišiūtės nuotr.)
Šventinį renginį atidarė bibliotekos darbuotoja Inga Matulevičiūtė-Rutkauskienė, ji dalyviams perskaitė garsaus Kanados indėnų rašytojo Richardo Van Campo sukurtą kreipimąsi į pasaulio skaitytojus:
„Skaitymas yra laisvė. Skaitymas yra įkvėpis. Skaitymas leidžia pamatyti pasaulį naujomis akimis ir kviečia į kitus pasaulius, kurių nesinorės palikti. Skaitymas leidžia dvasiai svajoti. Sakoma, kad knygos – tai draugai visam gyvenimui, ir aš tam pritariu. Tobula tavo visata auga tik tada, kai skaitai. Pasakojimai – tarsi sparnai, leidžiantys kasdien skraidyti aukštai danguje, tad ieškok knygų, kurios kalba tavo dvasiai, tavo širdžiai, tavo protui. Pasakojimai – tai vaistai. Jie gydo. Jie ramina. Jie įkvepia. Jie moko. Tebūnie palaiminti pasakojimų kūrėjai, jų skaitytojai ir klausytojai. Tebūnie palaimintos knygos. Jos yra geresnio, šviesesnio pasaulio vaistai.“
Sveikinimo žodžius tarė ir bibliotekos direktorė Kristina Lebedžinskienė bei labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ atstovas Raimondas Januševičius. Pasak jo, fondo iniciatyva į Šakius atkeliavo 34 knygų komplektai, kurie bus išdalinti rajono švietimo įstaigoms.
Svarbiausiai popietės viešniai rašytojai J. Pelėdaitei šis apsilankymas Šakiuose – antrasis. Prieš keletą metų moteris dalyvavo bibliotekoje vykusiame Vytauto Tamulaičio literatūrinės premijos įteikimo vakare, anot jos, tai buvo vienas iš pačių svarbiausių gyvenimo momentų.
„Tai buvo labai gražus renginys, susipažinau su labai daug nuostabių žmonių. Ten pirmą kartą išgirdau, kaip kalba Kęstutis Urba. Tai, ką jis kalbėjo apie lietuvių autorių vaikų literatūrą, man padarė tokį įspūdį, kad pati pradėjau labai daug skaityti, rašyti ir netgi nusprendžiau studijuoti lietuvių filologiją – po ilgo laiko vėl grįžau į universitetą. Man Šakiai yra labai svarbūs literatūrine prasme“, – pasakojo autorė.
Žengus literatūriniu keliu didelių kliūčių neatsirado – J. Pelėdaitės publikacijas spausdino periodikos leidiniai „Metai“, „Šiaurės Atėnai“, „Literatūra ir menas“, moteris tapo Bernardo Brazdžionio stipendijos ir konkurso „Filologijos ruduo“ laureate. 2019 m. Jurgita laimėjo „Švieskime vaikus“ skelbiamą Nacionalinį vaikų literatūros konkursą – taip dienos šviesą išvydo pirmoji moters knyga „Kemsyno paslaptys“. Tiesa, „Kemsyno paslaptys“ lentynas pasiekė tik 2021 m. pabaigoje – leidybos darbus pristabdė pandemija.
Ir štai, prabėgus keletui mėnesių po naujosios knygos pasirodymo, atėjo metas susitikti su skaitytojais. Pirmąja Jurgitos stotele tapo Šakiai. Moteris neslėpė jaudulio, pasak jos, dalyvauti renginyje, subūrusiame tiek daug vaikų, jai dar neteko. Bibliotekon susirinkusiems jauniesiems skaitytojams autorė papasakojo apie knygos gimimą, savo įkvėpimo šaltinį, mat knyga yra paremta senąja lietuvių mitologija – numylėtus mitologinius personažus Jurgita įpynė į literatūrines pasakas, o vieną iš jų (apie žaltvykslę) autorė perskaitė renginio dalyviams. Pasaką lydėjo diskusijos, moteris vaikams uždavinėjo klausimus, o teisingai atsakiusiems dovanojo knygas.
Nemažai klausimų sulaukė ir pati J. Pelėdaitė. Bibliotekos svečius domino autorės sukurti personažai, knygos pavadinimo istorija, santykis su literatūra ir rašymu vaikystėje. Sulaukusi pastarojo klausimo, Jurgita su šypsena prisiminė savo pirmuosius kūrinukus ir jų gimimo aplinkybes.
„Vaikystėje labai norėjau šuniuko, bet mama pasakė, kad „per mano lavoną“. Mes su tėčiu galvojome, kaip tai išspręsti. Šuniuko man labai reikėjo, tai aš prirašiau daug graudžių eilėraščių, kaip noriu šuniuko, ką su juo veikčiau. Buvo labai daug eilėraščių, skirtų mano svajonėms...“ – prisiminimais dalijosi rašytoja.
Nurimus klausimų lavinai, bibliotekon atvykusių autorių laukė dar vienas labai svarbus ir malonus darbas – pasirašyti padovanotus kūrinius. Kone visi jaunieji renginio dalyviai namo parsinešė ne tik puikių įspūdžių, bet ir naujutėlaites knygas, kuriose nugulė kiekvienam asmeniškai skirti kūrėjų įrašai, įamžinę 2022 m. balandžio 2-ąją – Tarptautinę vaikų knygos dieną.
Agnė Kereišiūtė