Sūduvių mandravonės kasmet vis ilgėja

Kelias dienas trukęs festivalis buvo turtingas visomis prasmėmis – peną dvasiai ir protui keitė skanumai gomuriui, o pramoginės ir muzikinės dalys džiugino gausų būrį į festivalį užsukusių lankytojų. V. Staneikienės nuotr.

Birželio 12–15 dienomis įvyko Zanavykų muziejaus kartu su partneriais organizuojamas jau trečiasis medžioklės ir amatų festivalis „Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot“. Kelias dienas trukusi šventė buvo turtinga visomis prasmėmis – peną dvasiai ir protui keitė skanumai gomuriui, o pramoginės ir muzikinės dalys puikiai atpalaidavo gausų būrį į festivalį užsukusių lankytojų.

suduvi festivalisGomurio pamaloninimai ir skaniosios pieninės sriubos su puta „Nie-pon“ ragavimas. Pamirštus skonius iš naujo atskleidė Andželika ir Rimvydas Laužikai. Organizatorių nuotr.

Kadangi festivalis tęsėsi net keletą dienų, jo programa turėjo ir galėjo įtikti net išrankiausiam. Ar galėtumėte patikėti, kad alaus sriubą anuomet valgydavo ryte, pusryčių metu? Ar kada susimąstėte, kokios buvo dvariškos virtuvės bei dvariško stalo dengimo subtilybės? Zanavykų muziejus kvietė pasiklausyti šios srities profesionalų – Vilniaus universiteto profesoriaus Rimvydo Laužiko bei istoriko, dvarų paveldo tyrėjo dr. Mariaus Daraškevičiaus pranešimų, o gomurį pamaloninti primirštais skoniais, tokiais kaip pieninė sriuba su puta „Nie-pon“. Kitų dėmesį prikaustė kitą dieną vykusi Vytauto Kucevičiaus, žinomo medžiotojo ir kolekcininko, paroda, skirta labai retam ir paslaptingam miško paukščiui – kurtiniui. Parodos „Kurtinio giesmė! O gal giesmė kurtiniui?“ metu jos autorius pristatė per daugelį metų sukauptą įspūdingą kolekciją. Lietuvoje kurtinys yra saugomas ir nemedžiojamas, labai retas gali pasigirti matęs jį savo akimis ar girdėjęs jo tuoktuvių giesmę, todėl eksponatai tik dar labiau traukia akį, praturtina žinias apie medžioklės istoriją, kartu atkreipia dėmesį į gamtos apsaugos svarbą.

suduvi festivalis2Dvariškos virtuvės bei dvariško stalo dengimo subtilybes atskleidė istorikas, dvarų paveldo tyrėjas dr. Marius Daraškevičius. Organizatorių nuotr.

Šventę papuošė tradiciniai amatai, įvairios edukacinės programos vaikams ir suaugusiems, patiekalų degustacijos, šurmuliuojantys medžiotojų kiemeliai, gyva muzika bei šokiai. Neišdildomą įspūdį dalyviams paliko festivaliui baigiantis įvykęs Lietuvos elnių kvieslių čempionatas, kurio metu net 14 geriausių elnių šauklių iš Lietuvos ir Latvijos varžėsi laukinių žvėrių viliojimo rungtyse, naudojant vien tik balso gabumus bei jį stiprinančius įrankius. Čempionato metu buvo rungiamasi dėl galimybės atstovauti Lietuvai Europos elnių kvieslių čempionate.

Festivalio organizatoriai, panašu, kartelę kasmet išsikelia vis aukščiau, todėl smalsu, kokios pramogos ir nauji atradimai lauks jau kitąmet.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.