„Vijūras“– šeši dešimtmečiai meilės liaudiškam šokiui

Šakių kultūros centro liaudiškų šokių grupės „Vijūras“ šokėjai – aktyvūs Lietuvos dainų švenčių, Šakių miesto renginių, festivalių dalyviai, mielai koncertuoja kituose miestuose ir rajonuose. Kolektyvo iniciatyva rengiamas liaudiškų šokių grupių festivalis „Zanavykų aplinkinis“. A. Sinkaus nuotr.

Spalio 26 d. popietę Šakių kultūros centro scena nusidažė margaspalvių tautinių drabužių raštais, čia vyko šio centro liaudiškų šokių grupės „Vijūras“ 60-ies metų jubiliejaus šventė. Pasveikinti kolektyvo narių ir vadovės Justės Lukauskienės gražios sukakties proga atvyko liaudies šokio mylėtojai ir puoselėtojai iš įvairių šalies regionų, o pasimėgauti reginiu susirinko gerbėjai bei svečiai.

Kai į šokį susijungė visa Lietuva, šiemet matėme šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje. Šokio žingsniai vėl aidėjo šeštadienio popietę Šakiuose. Jau 60 m. gyvuoja „Vijūro“ kolektyvas, ir nors minima gana solidi sukaktis, šis kolektyvas asocijuojasi su entuziazmu ir energija. 1964 m. įkurtas „Vijūras“ koncertavo daugelyje Lietuvos miestų, dalyvavo įvairiuose festivaliuose, konkursuose, tapo ne vieno jų laureatu. Žinoma, didelis nuopelnas ir kolektyvų vadovų, kurių per tiek metų būta išties nemažai: kolektyvą subūrė šviesaus atminimo kultūros darbuotoja Salomėja Kuzmienė, paskatinta choreografo J. Lingio, kuris vėliau kolektyvą konsultavo. Kolektyvui vadovavo choreografai Kazys Motuza, Kristina Nainienė, Arvydas Nazaras, Gražina Zofija Geldauskienė, Donatas Liktas, iš kurio kolektyvo vairą perėmė J. Lukauskienė ir jau šešerius metus šakiečius moko lietuvių liaudies šokio.

vijuras 60 3Šakių kultūros centro direktorius Mindaugas Kriaučiūnas linkėjo liaudiškų šokių grupės „Vijūras“ vadovei Justei Lukauskienei ir visam kolektyvui kūrybinės sėkmės, sveikatos, stiprybės ir daug puikių koncertų bei dovanojo kelionę. A. Sinkaus nuotr.

Kūrybinės veiklos sukakties proga „Vijūro“ kolektyvo šokėjus ir jų vadovę sveikinęs rajono meras Raimondas Januševičius prasitarė, kad tai jis įkalbėjo J. Lukauskienę imtis vadovauti kolektyvui, kad šis ir toliau gyvuotų.

Meras įteikė padėką Violetai ir Romualdui Variakojams – už 30 metų, skirtų šokiui, kultūrai ir „Vijūro“ kolektyvui. Linkėjo dar daug metų kartu šokti scenoje. Dėkojo už tautinio šokio puoselėjimą ir dabartinei kolektyvo vadovei J. Lukauskienei. Šakių kultūros centro vadovas Mindaugas Kriaučiūnas pasidžiaugė, kad „Vijūras“ – vienas iš stabiliausiai dirbančių, subrendusių kolektyvų, o renginio vedėja, Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Rima Rauktienė įteikė 60 skrybėlaičių, simbolizuojančių šokį „Kepurinė“ ir vijūriečių kolektyvo ilgaamžiškumą.

„Talentingos choreografės, kolektyvo vadovės Justės pastangų dėka kolektyvas iki šios dienos šoka, repetuoja, koncertuoja ir šiandien švenčia savo 60-metį. Linkime jai kantrybės, sėkmės kūrybinėje veikloje“, – šokėjų vardu kalbėjo kolektyvo seniūnas Romualdas.

vijuras 60A. Sinkaus nuotr.

Vėliau kalbinta V. Variakojienė tik pridūrė, kad šokti pradėjo prie K. Motuzos ir iki šiol – ir scenoje, ir gyvenime su Romualdu – pora. Pasakojo, kad prieš 30 m. „Vijūras“ buvo garsus kolektyvas ir abu su vyru labai norėjo į jį patekti bei pabrėžia, kad „šokis jų abiejų širdyse ir be jo jau negali“.

„Šiandien tikriausiai nesušoktume mes Lingio „Rusniečio“, nes daug sukinių ir labai greitas šokis, – šypsosi Romualdas. – Kodėl mes vis dar šokame „Vijūre“? Būtų keista, jeigu mes čia nebūtume.“

O štai Irma ir Vytautas Martinaičiai – kolektyvo naujokai, nors liaudies šokis jiems nėra svetimas – abu šoko mokykloje.

vijuras 60 8A. Sinkaus nuotr.

„Liaudiški šokiai yra įdomus ir prasmingas užsiėmimas, padedantis pabėgti ne tik nuo kasdieninių rūpesčių, bet ir tobulėti, jaustis dalimi nuostabaus kolektyvo. Mokantis naują šokį sunkiausia išmokti sudėtingus šokio elementus, šokant nuolat reikia galvoti apie seką ir kad tiksliai ir laiku atliktume žingsnius, kad šokis atrodytų darnus ir sinchroniškas. Taip pat dar reikia nepamiršti laikysenos ir šypsenos. Taip, dalyvaudami bendroje veikloje su vyru, ne tik motyvuojame vienas kitą, bet tai ir puikus būdas pabūti kartu ir kurti bendrą patirtį“, – sako Irma.

Sveikinimo žodį tarusi ilgametė kultūros darbuotoja Laima Mockevičienė gėlių puokštę įteikė „Vijūro“ kolektyvo vienai iš pirmųjų šokėjų Nidai Martinkaitienei, kuri pasakojo, kad kolektyve prašoko kelis dešimtmečius.

vijuras 60 6A. Sinkaus nuotr.

„Man šokant, net tris vadovus sutikau. Atsimenu, šokau su mokytoju Bulota. Šokiai buvo panašūs, kaip ir šiandien scenoje matyti. Atšokau kelias dainų šventes, konkursuose „Vijūras“ visada pirmas vietas laimėdavo. „Vijūras“ – tai Kuzmienės kūryba. Ji sukūrė šokį, pavadinimu „Vijūras“, vėliau tapusiu ir kolektyvo pavadinimu“, – kalbėjo Nida.

Šokių pasirodymais „Vijūrą“ jubiliejaus proga sveikino kolektyvai iš Kalvarijos, Veliuonos, Kretingos, Marijampolės, Tauragės, Panevėžio, Šiaulių, Ežerėlio ir, aišku, vietiniai – girėniškiai.

vijuras 60 7A. Sinkaus nuotr.

Kartu buvo surengtas ir tradicinis respublikinis pagyvenusių liaudiškų šokių grupių festivalis „Zanavykų aplinkinis“, skirtas choreografo, kraštiečio J. Lingio 105-osioms gimimo metinėms paminėti. Prieš 25-erius metus J. Lingio vardo parke Šakiuose „Vijūro“ šokėjai, minint nusipelniusio choreografo 80-ąsias gimimo metines, pasodino ąžuolą. Tad po šventinio koncerto jo dalyviai patraukė į parką, kur buvo atidengta lentelė, žymintį šį ąžuolą. Sušoktas ir bendras šokis.

Jau po šventės kalbinta kolektyvo meno vadovė J. Lukauskienė pripažino, kad statant šokius padeda šokėjų patirtis.

„Šokio, ir ne tik liaudiško, sūkuryje esu jau apie 20 metų. Kai atvedė tuometinis įstaigos vadovas Raimondas mane į kolektyvo repeticiją, jie jau buvo be vadovo, žmonės pareiškė labai didelį norą šokti. Dirbau meno mokykloje, turiu vyresniųjų liaudiškų šokių grupės kolektyvą Jurbarke, bet negalėjau atsisakyti, – pasakojo Justė. – Be abejo, šis koncertas parodė, kad 60 metų gyvuojantį liaudiškų šokių ansamblį vienija meilė liaudiškam šokiui.“

vijuras 60 9A. Sinkaus nuotr.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar vartojate mūsų krašte pagamintą produkciją?

klausimelis 12 03Aušra iš Valenčių:

Užsukam į „Laimę“ pyragų. Vyras iš vietinės įmonės dažnai perka šakočius. Taip pat ir raugintus kopūstus. Kokybė pasiteisino, todėl ir perkam. Rečiau nusiperkam vietoje gaminamo aliejaus. Dažnai iš anksto užsisakom norimos produkcijos. Apie pirtininkų teikiamas paslaugas ne itin žinau. Baldininkų paslaugomis taip pat netekę naudotis. Galbūt daugiau naudojuosi grožio paslaugomis, dauguma žmonių – autoservisų. 

klausimelis 12 03 2

Rasa iš Šakių:

Taip, perku. Kepyklos „Rugelis“ gaminius, mėgstam Juškų raugintus kopūstus. Dažniausiai produkciją įsigyjam iš pačių gamintojų, jų įmonėse. Perkam todėl, kad esam išbandę, pavyzdžiui, kopūstus. Nuvežam net artimiesiems. Prekybos centruose renkamės labiau mūsų krašte pagamintą produkciją. Tai sveikesnis, kokybiškesnis maistas. Be abejo, naudojamės grožio specialistų, odontologų paslaugomis. Tiesa, nei pirtininkų, nei baldininkų paslaugomis neteko pasinaudoti.

europos pulsas350px

IDLT240726 MA2022baneriai300x600

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.