Cirko studijos „Šypsena“ vadovai dar turi daug planų

januseviciaiGiedrė PLEČKAITYTĖ

Po septynerių metų nenuilstamos veiklos ir aktyvaus darbo Šakių kultūros centro cirko studijos „Šypsena“ vadovams Itanai ir Raimondui Januševičiams bus įteikta premija už sėkmingą veiklą. Su cirko vadovais kalbėjomės apie tai, ką šiems žmonėms  reiškia cirkas ir kaip jis šiandien gyvuoja.

Nuotr. Cirko studijos „Šypsena“ vadovams I. ir R. Januševičiams rajono taryba skyrė 1000 litų premiją už cirko atgaivinimą Šakiuose, aktyvią jo veiklą sprendžiant vaikų ir jaunimo užimtumą, organizuojamus tarptautinius renginius ir pasiektus tarptautinio lygio rezultatus.

Cirkas – gyvenimo būdas

Prieš septynerius metus, kovo mėnesį, Itana ir Raimondas Januševičiai subūrė norinčius bei gabius vaikus ir pradėjo cirko veiklą. Taip cirkas „Šypsena“ po dešimties metų pertraukos vėl atgijo naujam gyvenimui. Šiandien cirko koletyvas savo žiūrovams pristato įvairių žanrų cirko artistų numerius. Kolektyvas sparčiai tobulėja, dalyvauja įvairiose programose, projektuose, festivaliuose, kuriuose neretai laimi geriausio koletyvo vardą.
 
Cirko „Šypsena“ vadovas R. Januševičius, paklaustas, ką jam reiškia cirkas, atsakė: „Mylimas darbas – tai pagrindinis kriterijus. Manau, kad gyvenime kiekvienas turi mylėti savo darbą. Jeigu nėra meilės - tai darbą atlieki kaip prievolę“. I. ir R. Januševičiai pripažįsta, jog cirkas jiems yra gyvenimo būdas, kuris tokiu tapo dėl to, kad abu šeimos nariai nuo pat pradžių žiūrėjo viena linkme susijusia su cirku. Vadovai paklausti, ar įsivaizduotų šiandien savo gyvenimą be cirko, vienareiškiškai patikino, kad net nenori to įsivaizduoti. Be to, siekdami tapti kompetetingais pedagogais, nuolat dirbančiais su vaikais, cirko vadovai prieš penkerius metus ryžosi stoti į Kūno kultūros akademiją. Pernai I. ir R. Januševičiai sėkmingai apsigynė Kūno kultūros sporto bakalauro laipsnį.

Jaunimas domisi cirku

Cirku besidominčių vaikų ir jaunimo yra daug. Paskutinį kartą į priėmimą buvo atėję 60 vaikų ne tik iš Šakių rajono, bet ir iš Jurbarko. Tačiau šiuo metu kasdien į repeticijas ateina apie 30 vaikučių, iš kurių 15 – nuotaliniai artistai. Vyrauja tendencija, jog didžioji dalis cirko studijos „Šypsena“ lankytojų yra vaikai iš daugiavaikių bei kiek sunkiau besiverčiančių šeimų. Kiekvienam jų, rimčiau žiūrinčiam į cirko artisto veiklą, tenka ne mažai investuoti, kad būtų tinkamas inventorius, rūbai. Beje, treneriai ne tik vadovauja koletyvui ir moko cirko meno, bet ir patys kuria artistams rūbus, savo jėgomis gamina rekvizitus, dažnai savo transportu veža kolektyvą į koncertus, festivalius, konkursus. Kaip žinia, visam tam reikia ne mažai pinigų. „Į vaikus mums reikia labai daug investuoti. Jeigu negalėtume du, tris mėnesius dirbti ir užsidirbti mes nepragyventume“,- tikino I. Januševičienė. Kad cirko studija gyvuotų, vadovams tenka ne mažai pavargti ieškant rėmėjų. „Veiklą remia gyventojų skiriami du procentai. Turime gerai gyvenančių pažįstamų, kurių prašome, kad jie mus paremtų. Mes jiems už aukotas lėšas atsilyginame specialiu pasirodymu per jų šventes“,- pasakojo I. Januševičienė.

Siekti dar yra ko

Naujiesiems cirko „Šypsena“ vadovams po dešimties metų pertraukos per septynerius metus teko iš naujo rasti gabius vaikus. „Pirmus metus vaikams viską rodėme patys, nes tai, ką darai, žodžiais nepaaiškinama. Ir vertiesi, ir šoki, ir lipi pats. Dabar užauginti vaikai padeda mokyti jauniausius“, – teigė cirko vadovai. Kaip pamena R. Januševičius, jie žinomi buvo daug kur, bet tik ne savame krašte. Mat pradžioje ir rajono valdžiai reikėjo ne mažai įrodyti, kas jie tokie yra ir ką planuoja veikti. „Mes niekada nieko iš nieko neprašėme. Nesakėme, duokit pinigų ir mes padarysim tą ir tą. Mes prašėme, leisti mums dirbti“, - teigė I. Januševičienė. Kad prašymas leisti dirbti būtų išgirstas, pasak pašnekovų,  daug prisidėjo dabartinis rajono vadovas J. Bertašius. Naujai įžiebti cirko meno ugnelę I. ir R. Januševičius nuotal ragino Kultūros centro direktorė Irena Drazdauskienė. Pasak Itanos, jeigu nebūtų buvę mero ir direktorės palaikymo, tai jie nebūtų nieko darę.

Šiandien cirko studija turi nuolatines patalpas, esančias kultūros centre „Jaunystė“. Čia gali netrukdomai repetuoti, ruoštis pasirodymams.

Cirkas „Šypesena“ naujai gyvuoja septynerius metus. Per tą laiką padaryta daugybė darbų. Kaip žinia, reiškmingiausias jų – I. ir R. Januševičių iniciatyva Šakiuose atgaivintas cirko festivalis „Cirko žiburiai“. Cirko vadovai už jų prieš septynerius metus suburtą vaikų ir jaunimo cirko koletyvą, sėkmingą vadovavimą jam ir puikius rezultatus, dalyvaujant respublikiniuose ir tarptautiniuose cirko meno festivaliuose – konkursuose, bus pagerbti ir paskatinti materialiai, skiriant 2010 metų savivaldybės 1000 litų premiją.

Pernai sėkmingai surengtas tarptautinis festivalis, mokslai baigti, patalpos gautos – tai jau viskas, ar dar yra didesnių siekių, teiravomės vadovų: „Negali sakyti, kad viską padarei, nes planuose dar yra daug nenuveiktų darbų. Jeigu palaikys, pritars valdžia, tai galvojame Šakiuose kurti cirko mokyklą“. I. ir R. Januševičiai nedrąsiai prasitarė apie galimybę ateityje dirbti ir su neįgaliaisiais, kuriems per cirko prizmę būtų paįvairintas jų gyvenimas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.