Kudirkos Naumiestyje – paminklas nežinomam kariui

paminklas_kariuiPo 100 metų atidengtas Rusijos ambasados atstatytas paminklas nežinomam Rusijos imperatoriškosios armijos kariui lietuviui (1914 m.).

Nuotr. Nežinomam Lietuvos kariui pagarbą atidavė ne tik Lietuvos atstovai, bet ir žinomi Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos pareigūnai.

Visa istorija byloja, kad Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Kudirkos Naumiestis gyveno įprastą gyvenimą. Tik netikėtai atsiradę plakatai skelbė, kad reikia rinkti vyrus į kariuomenę. Tėvai atsisveikino su savo vaikais ir išlydėjo sūnus į karą. Apie 60 000 vyrų iš Lietuvos buvo mobilizuoti į Rusijos imperatoriškąją armiją. Naktį žuvo daug rusų karių, tarp jų buvo ir lietuvių. Visus mirusiuosius laidojo vienoje duobėje. Ypač sunkiai kautynių metu buvo sužeistas vienas lietuvis iš Kauno įgulos. Žinodamas, kad jam gyventi liko tik kelios minutės, vaikinas kalbėjo apie tėvus, prašė pakviesti kunigą, nes norėjo atlikti išpažintį.

„Palaidokite mane katalikų kapinėse, sukalkite mažą kryželį ir parašykite mano vardą, pavardę ir kilimo vietą, kad tėvai galėtų rasti kapą“, – kartu su šiais paskutiniais žodžiais kareivis užmerkė akis. Kario prašymai buvo įgyvendinti ir jis buvo palaidotas prie mūrinės koplytėlės, esančios Kudirkos Naumiesčio kapinėse.
 
Atstatyto paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo daug garbingų svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio: Rusijos Federacijos karo atašė Sergejus Sazonovas, Rusijos Federacijos konsulinio skyriaus vedėjas Aleksandras Maniaelis, Ukrainos Respublikos karo atašė, pirmojo rango kapitonas Dimitrijus Donskojus, Baltarusijos Respublikos karo atašė Lietuvai, Latvijai ir Estijai Sergejus Zezulinas. Dvasininkai – liuteronų evangelikų kunigas Vaidas Klesevičius, Šiaulių stačiatikių apaštalų Petro ir Povilo parapijos klebonas Oleg Štelman ir Kudirkos Naumiesčio klebonas Donatas Jasulaitis, kuris pašventino kario paminklą. Taip pat renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Mindaugas Bastys. Susirinkusiesiems meras Juozas Bertašius linkėjo niekada nepamiršti savo istorijos ir savo praeities.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.