Planuojama, jog Šakių rajono savivaldybėje per šiuos metus nušurmuliuos 98 kultūriniai renginiai. O kur dar aibė bendruomenių organizuojamų švenčių! Tad, kas išdrįs pasakyti, kad rajone trūksta kultūrinės veiklos? Kultūrinis gyvenimas čia verda, tačiau, ar mes, šakiečiai, visa tai vertiname?
Nuotr. Šakių rajono kultūros darbuotojai per šiuos metus rajone planuoja 98 kultūrinius renginius. Pastebėta, jog rajono gyventojus labiausiai domina mažų miestelių šventės.
Įdomiausios miestelių šventės?
Kaip skelbia Šakių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyrius, rajono kultūra bei tradicijomis rūpinasi 26 kultūros centrai ir laisvalaikio salės, 29 bibliotekos, Zanavykų krašto, dr. Vinco Kudirkos nacionalinis bei 19 visuomeninių ir privačių muziejų, kur turtingą rajono istoriją mena sukauptos gausios ir vertingos ekspozicijos. Šiose įstaigose dirba 127 žmonės. Be to, rajone yra 100 meno mėgėjų kolektyvų, kurių veikloje dalyvauja 1121 rajono gyventojas. Skelbiama, jog per 2012-uosius metus rajone įvyks 98 reikšmingiausi kultūriniai renginiai. Tai daug, ar mažai? Pasak Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos Augenijos Kasparevičienės, palyginus su kitomis savivaldybėmis Šakių rajone vyksta tikrai nemažai renginių. „Tai yra patys svarbiausieji renginiai. Be to, kiek dar turime bendruomenių ir seniūnijų renginių, kurių neįtraukėme į didįjį renginių sąrašą“, - teigė vedėja. Jos pastebėjimu, akivaizdu, kad didžiausio žmonių dėmesio vis tik sulaukia miestelių šventės, kuriose koncertuoja populiarūs Lietuvos atlikėjai. „Pavyzdžiui, liepos mėnesį vyks Griškabūdžio, Kriūkų, Paluobių miestelių šventės, kurios paprastai derinamos su atlaidais. Suvažiuoja giminės ir artimieji, todėl jos tampa masiškiausiomis šventėmis“, - teigė A. Kasparevičienė. Kitus rajone vykstančius renginius žmonės renkasi difirencijuotai. Šakių kultūros centro direktorės Irenos Drazdauskienės tikinimu, didžiausio dėmesios sulaukia jau penktus metus rengiamas naujametinis vakarėlis „Senuosius palydint“. Taip pat nemažai žiūrovų centras sulaukia valstybinėms šventėms skirtuose renginiuose.
Keičiasi gyventojų skonis
Pagrindinė rajono kultūros darbuotojų užduotis – formuoti žmonių skonį. Pavyzdžiui, jau antrus metus iš eilės vykstantis festivalis „Beatričės vasaros“ dar nėra itin populiarus, bet jau šiemet dalyvaujančiųjų festivalyje buvo kur kas daugiau. „Šiemet rajone ketvirtą kartą vyko amerikiečio pianisto koncertas. Į pirmąjį pianisto koncertą atėjo tikrai labai nedaug žmonių. Dabar jau žmonės žino, kad tai yra puikus pianistas ir jį vertina. Jaučiu didesnį susidomėjimą tokiais renginiais. Žinoma, norėtųsi, kad jis būtų dar didesnis“,- sakė A. Kasparevičienė. Kad rajono gyventojų skonis keičiasi, patikino ir kultūros centro direktorė I. Drazdauskienė. „Sakyčiau šakiečių skonis yra gana subtilus. Pigaus meno koncertuose jau mes šakiečių nesulaukiame“, - teigė I. Drazdauskienė.
Prieš kelerius metus dašimt metų iš eilės Šakiuose vyko kultūros centro organizuojamas garsusis festivalis „Zanavykų vasara“. Šakių kultūros centro direktorės nuomone, populiarioji „Zanavykų vasara“ prisidėjo ugdant šakiečių skonį. „Organizuodami šį renginį labai atidžiai atsirinkdavome kolektyvus. Šiaip ar taip padarėme gerą darbą“, - teigė I. Drazdauskienė. Deja, atgaivinti šio renginio nebegalvojama, nes tam reikalingi didžiuliai pinigai, kurių neturi nei centras, nei savivaldybė.
Kodėl ne visi renginiai sulaukia lankytojų antplūdžio? „Kitą kartą patys nelabai suprantame, kodėl taip yra. Gal atlikėjų populiarumas tai apsprendžia. Iš tiesų sunku nuspėti, kada galima sulaukti daugiausiai žiūrovų“, - mintimis dalijosi direktorė.
Joninių centras – Sudargas
Šiemet Šakių miestas liko be vienos gražiausių vasaros švenčių – Joninių. Pasak Šakių seniūnijos seniūno pavaduotojo Alvydo Balaševičiaus, mieste organizuotos Joninės niekuomet nebuvo populiarios. Tad ir šiemet, neįvykus šventei, seniūnija nesulaukė nė vieno gyventojo skundo. Tuo tarpu rajone Joninių šventės centru paskelbtas Sudargas. „Buvo tartasi su rajono kultūros darbuotojais ir nuspręsta, kad geriau mažiau, bet kokybiškesnių renginių. Kiekviename miestelyje ar kaimelyje neįmanoma padaryti apeiginių Joninių renginių, nes ten turi dalyvauti gerai apeigas žinantys kolektyvai. Juk Sudarge yra ir tam tinkama aura“, - teigė A. Kasparevičienė. Rajono seniūnijų seniūnai vis tik pageidauja, kad ši šventė būtų švenčiama kiekvienoje seniūnijoje, nes kai kuriose seniūnijose, pavyzdžiui, Barzduose, Joninės yra pagrindinė metų šventė.
Geriau mažiau, bet kokybiškiau
Nors rajone nestinga pačių įvairiausių renginių, tačiau didžiausią kultūrinę vertę turintys renginiai šiemet jau įvyko. Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja išskyrė Griškabūdyje vykusią keturiasdešimtąją Kalbos dieną, kurios metu buvo atidengtas paminklas kalbininkui Jonui Jablonskiui. Be to, praėjusį savaitgalį Zyplių dvare nuskambėjo festivalis „Beatričės vasaros“. Kitąmet rajono kultūros darbuotojai planuoja didesnį dėmesį skirti tarptautinei folkloro šventei „Šešupės malūnai“. „Man tai labiau norisi, kad renginių būtų truputį mažiau, bet kokybiškesnių“, - teigė A. Kasparevičienė. Beje, rajone organizuojami renginiai daugiausiai rengiami iš rėmėjų ir iš projektinių lėšų. Biudžeto lėšų renginių organizavimui beveik neskiriama.