Šakiečiai himną gali ne tik išgirsti, bet ir pamatyti

himnasŠakiečiai turi unikalią galimybę ne tik išgirsti, bet ir pamatyti Lietuvos himną. Šakių kultūros centre eksponuojama himno instaliacija „Tautiška giesmė“.
 
Nuotr. Audinyje įaustas ne himno tekstas, bet melodijos ir žodžių garsai, kurie perteikiami spalvomis ir jų grafiniu brėžiniu.
 
„Dabar kiekvienas sau atsakykite, kas jums yra Lietuvos himnas“,  į Kovo 11-osios koncertą Šakių kultūros centre susirinkusiuosius kreipėsi idėjos autorius ir projekto vadovas Julius Žėkas. Jis pristatė pasaulyje analogų neturinčią instaliaciją – kūrinį, apjungiantį mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos), meno (tekstilės, muzikos, poezijos) bei technologijų (spektrografinės analizės, žakardinio audimo, optikos, iliuminacijos, instaliacijos) sritis.

Vinco Kudirkos sukurtas Lietuvos himnas „Tautiška giesmė“ prieš žiūrovų akis iškilo ant žakardinio audinio juostos, kuria apjuosta 2 metrų 20 centimetrų aukščio kolona. 314 cm ilgio audinyje įaustas ne himno tekstas, bet melodijos ir žodžių garsai, kurie perteikiami spalvomis ir jų grafiniu brėžiniu. Metmenys – garso aukštis, ataudai laiko akimirka. Raudona spalva audinyje reiškia mažiausio intensyvumo garsus, mėlyna – didžiausio. Instaliacija pradeda veikti, tiksliau pradeda skambėti Kauno valstybinio choro ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro atliekamas himnas, kai audiniu bėga lazerio spindulys, žymėdamas tuo metu skambantį himno fragmentą. Pasak J. Žėko, lazerių ir mechaninės, dinaminės instaliacijos pagalba „pjaunamas“ vaizdas esamuoju momentu, t. y. žiūrovas turi galimybę girdėti ir stebėti garso kokybinius pasikeitimus.

Šią instaliaciją kūrė daug žmonių. Nuo pirminės minties iki jos realizavimo praėjo apie dešimt metų. Ypač daug darbo įdėjo Algis Sakalauskas – inžinierius, elektronikos, radioelektronikos specialistas, dailininkė ir tekstilininkė Žydrė Ridulytė, idėjos autorius ir projekto vadovas J. Žėkas.

2010 m. tekstilinė šio projekto dalis pristatyta ir apdovanota Lietuvos tekstilės bienalėje, kūrinys 2011 m. Vasario 16-osios proga pirmą kartą oficialiai pristatytas Europos Komisijoje Briuselyje (Belgija), Kovo 11-ąją instaliacija pristatyta Lietuvos Respublikos Seime, Lietuvos Respublikos Vyriausybėje, įvairiuose Lietuvos muziejuose, meno mugėse, parodose ir pan. Šiuo metu susipažinti su instaliacija galimybę turi ir šakiečiai. Čia ji bus apie porą savaičių. J. Žėkas ragino mygtuką spausti tiek kartų, kiek tik kyla noras klausyti, vertinti, žiūrėti.
 
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.