
Nuotr. Trečiąją vietą armonikierių konkurse iškovojęs kriūkietis Vidas Mureika (centre) pasakojo, kad armonika groja nuo pirmos klasės.
Agnė NAUMAVIČIŪTĖ
Praėjusį šeštadienį jau šešioliktą kartą Gelgaudiškio kultūros centre susitiko geriausi armonikieriai iš visų Lietuvos regionų. 34 dalyviai varžėsi „Kas geriausiai sugros polką?“
Vyriausiajam – devyniasdešimt

Nuotr. Vyriausiam „Gelgaudiškio armonikos“ dalyviui Albinui Bartnykui iš Lazdijų – devyniasdešimt. Jam atiteko Gelgaudiškio kultūros centro prizas.

Nuotr. Tarp 34 renginio dalyvių buvo ir trys moterys, viena jų – Elytė Krapavičienė iš Liepalotų.
Apdovanojimų lietus

Nuotr. Jauniausiam renginio dalyviui 12-mečiui kauniškiui Rapolui Garniui buvo įteiktas rajono savivaldybės mero Juozo Bertašiaus prizas.
Jau daugelį metų savo auklėtinius į armonikierių suėjimą su „senais vilkais“ pasivaržyti atsiveža Kauno tautinės kultūros centro etninės muzikos mokytojas metodininkas Algirdas Kasperavičius. Jo mokiniai Augustinas Žaromskis, Vidmantas Paleckis, Jokūbas Goscevičius, groję bandonijomis, buvo apdovanoti Mažosios kultūros sostinės prizu.
„Gelgaudiškio armonikos“ dalyviai apdovanoti ir specialiaisiais prizais. Šakių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus prizu už sėkmingą debiutą apdovanotas lekėtiškis Regimantas Ramanauskas. Vyriausiajam dalyviui A. Bartnykui atiteko Gelgaudiškio kultūros centro prizas, o jonaviškiui Alvydui Kurkuzinskui Kultūros ir turizmo skyriaus prizas įteiktas už meilę Peterburgo armonikai. Prisiekusiam armonikierių suėjimams Gediminui Ūsui iš Paluobių įteiktas kultūros centro prizas už „ištikimybę armonikai, nežiūrint nieko“.
Dalyvauja nuo pradžios
Penkiasdešimtus metus einantis kriūkietis V. Mureika pasakojo, kad armonika groja nuo pirmos klasės. Nors vyriškis taip pat groja gitara bei klavišiniais, armonika jam arčiausiai širdies. V. Mureika atviravo, kad armonika grojo jo tėtis, tad sekdamas jo pavyzdžiu groti išmoko pats, niekieno nemokomas. Gelgaudiškietis Pijus Damušis pasakojo, jog armonika groja jau apie 65-erius metus, nuo tada, kai jam buvo dešimt metų.
„Kai mokiausi Sibire, iš karo grįžęs rusų kareivis vis kaimynystėje grodavo armonika, o aš eidavau paklausyti jo grojimo. Ruselio armonika buvo šiek tiek pažeista, jis matė, kad man patinka tokia muzika, nusprendė armoniką atiduoti man. Tada ir prasidėjo mano pažintis su šiuo instrumentu“, – prisiminė gelgaudiškietis.

Nuotr. Gelgaudiškietis Pijus Damušis (dešinėje) yra renginio senbuvis, mat jame dalyvauja nuo pat 2000-ųjų.

Nuotr. Gelgaudiškietis Pijus Damušis (dešinėje) yra renginio senbuvis, mat jame dalyvauja nuo pat 2000-ųjų.
Vyriškis pasakojo, jog pamuzikuoti mėgsta giminių susiėjimuose, taip pat dalyvauja ir konkursuose. „Gelgaudiškio armonikoje“ P. Damušis dalyvauja nuo pat 2000-ųjų, tais metais konkursas buvo surengtas pirmąkart. Pašnekovas prisiminė, jog pirmą kartą renginyje pasirodė tik keli armonikieriai, o dabar jų skaičius išaugo iki kelių dešimčių, be to, pasikeitė ir dalyvių amžiaus – armonikierių gretas papildė jaunimas.
E. Krapavičienė sakė armonika grojanti daugiau nei penkiasdešimtmetį. Moteris prisiminė, kad šiuo muzikos instrumentu kadaise grodavo jos broliai, o kaipgi nuo jų atsiliksi?.. Nieko nelaukusi E. Kravapičienė pradėjo mokytis groti pati. Moteris minėjo, jog jaunystėje, kai su broliais eidavo į rabaksus, mušė būgną, o smuiku, kurio skambesys visuomet labai patiko, groti taip ir neišmoko. Liepalotų kaimo kapeloje grojanti moteris sakė, jog prie širdies arčiausiai yra polkos ir valsai. Ne taip ir dažnai galima pamatyti armonika grojančią moterį. Pašnekovė sakė, jog artimoje aplinkoje tokiu instrumentu muzikuojančių silpnosios lyties atstovių nėra.
