Pirmąjį kartą praūžusi „DUOday“ pranoko visus lūkesčius

duoday sakiai
Iniciatyvos metu įmonės bei organizacijos atvėrė duris ir pakvietė žmones su negalia išbandyti įvairias darbo pozicijas. Šakiuose neįgalieji pasimatavo pardavėjo, vaikų dienos centro darbuotojo, bibliotekininko, Socialinės paramos skyriaus specialisto, fotografo ir floristo profesijas. K. Dovydaitienės ir projekto dalyvio Einoro nuotr.

Ketvirtąjį kartą Lietuvoje vykdyta „DUOday“ diena, kurios metu įvairias profesijas išbando žmonės, turintys fizinę ar protinę negalią, šiemet pasiekė ir Šakius. Naujus, šiokiu tokiu jauduliu, bet kartu begaliniu džiugesiu ir entuziazmu spinduliuojančius veidus išvydo vaikų dienos centro „Šypsenos“, Šakių viešosios bibliotekos, rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus, krautuvėlių „Gėlės Jums“ bei „Nastia Garden“ klientai ir lankytojai. Tiesa, dalį pastarųjų pasitiko ne tik atsinaujinęs kolektyvas, bet ir fotoaparatais apsiginklavęs duetas – iniciatyvos akimirkas tądien fiksavo prie jos prisijungusi studijos „Maža foto“ fotografė Kristina Dovydaitienė bei „DUOday“ metu jos kolega tapęs septyniolikmetis Einoras.

Pasmalsauti, kaipgi sekasi šviežiai iškeptiems duetams, gegužės 25-osios rytą patraukėme ir mes. Šakių viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje bibliotekininkę Gediminą Ramanauskienę ir jos naująją kolegę Silviją radome jau apšilusias. Knygas pagal fondų sistemą dėlioti besimokanti moteris džiaugėsi, jog per keletą pirmųjų darbo valandų su šiuolaikinės bibliotekininkystės pagrindais spėjo susipažinti ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. Toji praktika, pasak jos, gerokai prasilenkė su vaizduotėje piešta bibliotekininkių darbo kasdienybe.

„Atrodė, kad tai žymiai paprastesnis darbas, kad sėdi, lauki, kol žmogus išsirinks, o išsirinkęs išeis, o čia ooo... Nesitikėjau, kad tiek daug veiksmo vyksta. Labai įdomus ir gerbiamas šis darbas, nes tikrai matau, kad yra ką veikti“, – įspūdžiais dalijosi Silvija, pridurdama, jog anksčiau ji buvo gana dažnas bibliotekų svečias, tačiau anuomet knygos dar buvo išduodamos senovišku būdu, registruojant jas kortelėse, tad atnaujinta, modernizuota sistema tapo dar vienu netikėtumu.

Darbų įkarštyje aptikome ir su šypsena veide dokumentus rūšiuojančią Vaidą, „DUOday“ dieną praleidusią savivaldybės Socialinių paslaugų skyriuje. Tokia pati šypsena puošė ir skyriaus vedėją Daivą Pilypaitytę.

„Kai mane pakvietė dalyvauti šitame projekte, labai apsidžiaugiau, kad galime padėti tiems žmonėms žengti drąsesnius žingsnius, neužsidaryti savyje ir įveikti tam tikrus barjerus. Kokia ji buvo laiminga, kai ryte ją pasitikau ant laiptų! Ši diena praturtins ir ją, ir mus tokiomis vertybėmis, kurių neapčiuopsi – mes galime tik jas pajusti“, – tikino D. Pilypaitytė.

duoday sakiai2
Pasidalinti įspūdžiais, emocijomis bei kilusiomis įžvalgomis praėjusį trečiadienį susirinko didžioji dalis „DUOday“ dalyvių. Pirmą kartą Šakiuose vykdytos iniciatyvos sąskaitoje – šeši duetai, kuriuos subūrė ir jiems reikiamą pagalbą teikė akcijos koordinatorė, VšĮ „Namai visiems“ darbuotoja Jurga Raškauskienė (stovi dešinėje). D. Pavalkio nuotr.

Šilta, bet kartu ir darbinga atmosfera vyravo „Nastia Garden“ parduotuvėje, kur verslininkės Valerijos Gafurovos bei Neringos duetą užklupome atliekant kiekvienai parduotuvei itin aktualią ir svarbią misiją – prekių ženklinimą kainomis. O vaikų dienos centre „Šypsenos“ naująją darbuotoją Astrą mažieji akimirksniu įtraukė į jaukų, kasdienį dienos centro šurmulį ir vasarėjančių nuotaikų diktuojamus užsiėmimus.

Krautuvėlėje „Gėlės Jums“ įsidarbinusią Ingridą, kaip ir dera, išvydome paskendusią tarp žiedų. Ruošdama jau nebe pirmąją puokštę, moteris neslėpė susijaudinimo, mat gėlės ir floristika – didelė jos aistra.  

„Darbas įtraukia... Labai patinka, tai mano hobis ir specialybė kartu. Norėjau išbandyti save, ar tie įgūdžiai dar nedingę. Tai mano svajonė, kai sužinojau, kad galėsiu kažką tokio daryti, neapsakomai apsidžiaugiau“, – kalbėjo Ingrida.

Atgaivinti įgūdžius ilgai netruko – krautuvėlės „Gėlės Jums“ vadovė Kristina Geršvaltaitienė neatsistebėjo naujosios kolegės užsidegimu ir tempu.

„Gavome nuostabią merginą, beveik pačios iš jos mokomės. Darbuojamės čia nuo 10 val., prašau, kad kiek pailsėtų, bet... neklauso. Kai gavome pasiūlymą įsitraukti į šią iniciatyvą, jokių klausimų nekilo, į tokius dalykus visuomet reaguoju jautriai, moteriškai. Emocijų šiandien tikrai daug, galėtų tokių dienų ir daugiau per metus būti“, – sakė K. Geršvaltaitienė, o jos žodžius netrukus iliustravo šiai į glėbį puolusi ir stipriai apkabinusi Ingrida.

Kaip teigiama „DUOday“ į Lietuvą atvežusios socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“ pranešime spaudai, šiais metais iniciatyva buvo vykdoma 19 Lietuvos miestų, savo jėgas suvienijo 147 darbdaviai, o koordinacinius darbus atliko 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos – Šakiuose šios pareigos ėmėsi VšĮ „Namai visiems“. Būtent čia aptarti ir reflektuoti prieš savaitę praūžusios iniciatyvos trečiadienį susirinko „DUOday“ duetai.

Prabėgusios dienos įspūdžių nenuslopino, jų netrūko tiek profesiją pasimatavusiems neįgaliesiems, tiek juos priėmusiems ir globojusiems porininkams. Tiesa, pats darbas veikiausiai sukūrė tik dalį išsineštos emocijos – kertiniu iniciatyvos akcentu tapo tai, jog bent vieną dieną šie žmonės galėjo pasijusti reikalingi, priimti, visaverčiai visuomenės nariai.

duoday sakiai3
Tarp knygų lentynų besisukiojančią Silviją, kaip ir visus likusius iniciatyvos dalyvius, įamžino fotografo duoną išbandęs Einoras, kurį profesinių subtilybių tądien mokė fotografė Kristina Dovydaitienė. Projekto dalyvio Einoro nuotr.

„Svarbiausia, kad tavęs laukia, į tave žiūri visai kitaip. Kaip nuostabiai mane čia pasitiko... Neslėpsiu, anksčiau turėjau keletą patirčių, kai ateini žmogus su negalia, tai padeda parašą ir prašo išeiti, viskas vyksta tik ant popieriaus, o tu esi kažkur kitur, nuošalyje. Buvau nusiteikusi, kad ir čia jau kokią 12 val. norės su manimi atsisveikinti“, – pasakojo Socialinės paramos skyriaus darbuotojos vaidmenį išbandžiusi Vaida ir tvirtino, kad, net sulaukus darbo dienos pabaigos, namo keliauti visai nesinorėjo.

Patirtys ir jausenos, kuriomis dalijosi trečiadienį pasišnekučiuoti susirinkę iniciatyvos dalyviai, atsispindėjo K. Dovydaitienės bei Einoro užfiksuotose akimirkose. Šis už kadro likęs duetas, aplankęs visus iniciatyvos dalyvius ir pirmąjį kartą Šakiuose vykusią „DUOday“ įamžinęs nuotraukose, tapo dar viena tobula iniciatyvos prasmės iliustracija – pasikeisdami žiniomis, sujungę skirtingus stilius ir temperamentus, jie ne tik puikiai atliko užsibrėžtą darbą, bet ir išgrynino tam tikrus aspektus karjeros kelią netrukus turėsiančio pasirinkti jaunuolio svarstymuose.

Vis tik nei nuotraukos, nei žodžiai negali sutalpinti tądien virusių emocijų – nenuostabu, jog prieš savaitę D. Pilypaitytės išsakyta mintis, jog „šios vertybės yra neapčiuopiamos, jas įmanoma tik pajusti“, refleksijos metu pasigirdo ir iš kitų lūpų.

„Kai pradėjau daryti puokštes, aš skridau, pajutau save, kad esu pilnavertė, kad esu žmogus. Aš pajutau, kad gyvenu. Nemoku pasakyti, čia reikia pajausti, pajusti širdimi“, – praėjusį trečiadienį vykusios refleksijos metu sakė krautuvėlėje „Gėlės Jums“ save išbandžiusi Ingrida

Tad akivaizdu, jog pirmasis „DUOday“ blynas toli gražu nebuvo prisvilęs – refleksijos metu ne vienos įstaigos ar įmonės atstovas svarstė, jog tokių dienų būtų galima susiorganizuoti ir daugiau, neapsiribojant vien šia, kartą per metus vykdoma iniciatyva. Tiesa, kaip komentavo iniciatyvą koordinavusi „Namai visiems“ darbuotoja Jurga Raškauskienė, sudarinėjant „DUOday“ dalyvių sąrašus atrasti priimsiančias įstaigas ar įmones buvo kur kas paprasčiau nei norinčius dalyvauti neįgaliuosius – stereotipinis visuomenės požiūris palieka pėdsakus šių žmonių savivokoje, savivertėje, tad net ir sulaukus kvietimo, į jį žiūrima atsargiai.

Kad ši problema ne iš piršto laužta, rodo ir skaičiai – Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso Lietuvoje registruota per 12 tūkst. nedirbančių žmonių su negalia, tarp jų – 232 Šakių rajone. Pasak Šakių Užimtumo tarnybos vedėjos Aldonos Stasiulienės, trys iš jų turi iki 25 proc. nedarbingumą, 41 tarp 30–40 proc., o 188 – 45–55 proc. Vedėjos teigimu, panašūs rodikliai figūruoja jau ne vienerius metus, o priežasčių, kodėl situacija nesikeičia, yra ne viena – šis klausimas liečia pačių neįgaliųjų motyvaciją, kvalifikaciją bei darbdavių norą ar galimybes pritaikyti darbo vietą.

Agnė Kereišiūtė

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate įvykius JAV?

klausimelis 07 23Juozas iš Gotlybiškių:

Labai seku įvykius Amerikoje. Keistas man tas pasikėsinimas į Trumpą. Ar nebus tik surežisuotas? Tokia mano nuomonė. O kad Bidenas pasitraukė iš rinkimų kovos, pritariu tokiam jo pasirinkimui. Amžius visgi. Manau, atsiras kandidatų jį pakeisti. O jei bus išrinktas Trumpas, sunku kažką prognozuoti. Jis yra reiklesnis. Gal ir neblogai būtų. Nesuprantu vieno, pasaulyje vyksta karai, žūsta žmonės. Ar negali tie pasaulio viršininkai susėsti ir priimti esminius sprendimus?

klausimelis 07 23 2

Bronislava iš Lukšių:

Dar nežinojau, kad Bidenas pasitraukė iš prezidento rinkimų. Manau, jau reikėjo, painiojasi kalbėdamas, sumaišo prezidentų pavardes. O dėl pasikėsinimo į kitą kanditatą, Trumpą, nesuprantu pasikėsinusio jaunuolio motyvų. Tiesa, Trumpas po šio įvykio įgavo didesnį liaudies pasitikėjimą. Sunku pasakyti, kas lauktų Europos, Ukrainos, Trumpui tapus prezidentu. Gal blogiau nebūtų. Reikia tikėtis, kad viskas bus gerai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.