Prasidėjo savivaldybės biudžeto svarstymas: kam ir kiek planuojama skirti

Savivaldybės Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė pažymėjo, kad net 55,1 proc. savivaldybės biudžeto tenka biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams ir socialinio draudimo įmokoms. Tiesa, daugiau nei 2 mln. eurų projektų įgyvendinimui numatoma skolintis. D. Pavalkio nuotr.

Jau kitą penktadienį bus tvirtinamas 2025-ųjų savivaldybės biudžetas, kurio projektas trečiadienį pristatytas Finansų ir rajono plėtros komitete. Tad kokie šiųmečio biudžeto ypatumai ir kam bus atriekta biudžeto pyrago storiausia dalis?

Kaip pristatė Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė, pajamų planuojama surinkti daugiau nei 62 mln. eurų, o planuojamos išlaidos yra didesnės nei 64 mln. eurų. Pernykštis biudžeto planas buvo apie 57 mln. 187 tūkst. eurų, o jo įvykdymas – 59 mln. 862 tūkst., vadinasi, į šiuos metus žengta su kiek daugiau nei 2 mln. eurų.

„Kadangi šiais metais prasideda europinių projektų įgyvendinimas, numatome skolintis 2 mln. 91 tūkst. eurų“, – informavo vedėja ir atkreipė dėmesį, kad visgi galiausiai įgyvendinti socialiniai projektai taps našta savivaldybės biudžetui, nes išlaikymas guls būtent ant jos pečių.

pilypaitis biudzetasOpozicijos atstovai Rasita Grincevičienė ir Edgaras Pilypaitis ne pirmą kartą kelia klausimą, ar po pernai priimtos tvarkos dėl pedagoginių darbuotojų pavėžėjimo kompensavimo nereikėtų to paties svarstyti ir dėl kitų sektorių, nes, E. Pilypaičio žodžiais, „jei vieniems duodam saldainį, tai kodėl kitiems tik runkelį.“ D. Pavalkio nuotr.

Tad kalbant apie konkrečias programas, kurioms skiriami biudžeto asignavimai, šiemet jos ne šešios, kaip anksčiau, o keturios. Tradiciškai prioritetinė – Švietimo, sporto ir kultūros puoselėjimo programa, kuri biudžeto struktūroje sudaro net 46,4 proc. visų asignavimų (daugiau nei 29 mln. eurų). Lyginant su pernai, šiai programai asignavimai didėja daugiau nei 3 mln. eurų. Tam įtakos turi ir darbo užmokesčio pokyčiai – kultūros ir meno darbuotojams priskaičiuoti atlyginimai didinami beveik 94 eurais, o pedagoginiams darbuotojams nuo 2025m. rugsėjo 1 d. atlyginimai didėja 8 proc. Sportinei veiklai lėšos padidintos iki 110 tūkst. eurų, papildomai 20 tūkst. eurų skiriama Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijai kabinetų remontui, 14 tūkst. eurų – Griškabūdžio gimnazijos ikimokyklinio ugdymo pastato sienų šiltinimui, neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi veiksmų plano įgyvendinimui – daugiau nei 8 tūkst. eurų. Kaip ir ankstesniais metais, didelę biudžeto lėšų dalį sudaro mokinių pavėžėjimui skiriamos lėšos – švietimo įstaigoms ir seniūnijoms (su vairuotojų etatų išlaikymu) skiriama beveik 692 tūkst. eurų, 400 tūkst. eurų – atsiskaitymui su viešuoju vežėju. Be to, pedagoginių darbuotojų pavėžėjimui iš dalies kompensuoti numatyta skirti 65 tūkst. eurų. Opozicijos atstovai Rasita Grincevičienė ir Edgaras Pilypaitis kėlė klausimą, ar nebūtų verta diskutuoti ir apie kitų specialistų, pavyzdžiui, medicinos darbuotojų ar kultūros sektoriaus darbuotojų važinėjimo išlaidų kompensavimą, nes dabar buvo atverta Pandoros skrynia, vienas sektorius iškeltas aukščiau kitų, tad kalbėta, kad pradžiai bent jau poreikį būtų galima išsigryninti.

Kalbant apie švietimą, reikėtų paminėti ir vienus svarbiausių projektų, kurie vykdomi per kitas programas. Tad pats didžiausias, iš savivaldybės biudžeto lėšų įgyvendinamas VDU „Žiburio“ gimnazijos pastato modernizavimas (1 mln. 800 tūkst. eurų), „Varpo“ mokyklos stadiono modernizavimui numatyta skirti 225 tūkst. eurų, visos dienos mokyklos įkūrimas Lukšių Vinco Grybo gimnazijoje (826 tūkst. eurų) bei „Varpe“ (752 tūkst. eurų).

Tarp kultūros srities projektų vieni didesnių – „Viešosios turizmo infrastruktūros sukūrimas Šakių rajono savivaldybėje pritaikant Sūduvos istorinius piliakalnius lankymui“ (120 tūkst. eurų), tokia pati suma numatyta ir projektui „Zyplių dvaro sodybos pritaikymas lankymui“. Kidulių dvaro pagrindinių rūmų pastato hidroizoliacijos ir lietaus sistemos nuvedimo įrengimui ketinama skirti beveik 57 tūkst. eurų.

Kita prioritetinė biudžeto programa – Sveikatos stiprinimo ir socialinės integracijos didinimo. Jai tenka 20,2 proc. (12 mln. 911 tūkst. eurų) rajono savivaldybės biudžeto pajamų. Tiesa, iš kitų šaltinių skiriama dar apie 14 mln. eurų (vaiko išmokos, šalpos pensijos ir kt.). Tad, įskaitant valstybės biudžeto lėšas, iš šios programos per 3 mln. eurų skiriama socialinėms paslaugoms, šildymo kompensacijoms ir pašalpų mokėjimui – po maždaug pusantro milijono, vaikų dienos centrų veiklai – 424 tūkst. eurų, vadinamieji pagalbos pinigai sudarys 310 tūkst. eurų. Pavyzdžiui, Šakių Diakonijai už globojamus šešis rajono vaikus tenka 151 tūkst. eurų, trims rajono šeimynoms, kuriose auga 19 vaikų – 125 tūkst. eurų, socialinei paramai mokiniams tenka 669 tūkst. eurų.

Šiais metais numatoma nemažai socialinės srities projektų. Pavyzdžiui, „Grupinio gyvenimo namų plėtra Šakių mieste“ (50 tūkst. eurų), „Šakių rajono savivaldybės socialinio būsto plėtra Šakių rajone“ (523 tūkst. eurų), „Apsaugotų būstų infrastruktūros plėtra Šakių rajone“ (240 tūkst. eurų), „Senatvė – likimo dovana“ (246 tūkst. eurų), sveikatos srities projektams teks apie 1 mln. 194 tūkst. eurų ir kt.

Valdymo programai tenka 13,8 proc. arba kiek daugiau nei 8 mln. 833 tūkst. eurų. Lyginant su pernai, lėšų programai tenka 1 mln. 391 tūkst. daugiau. Iš šiai programai skiriamų lėšų mokami atlyginimai 148,3 valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, 7-ioms vykdomosios valdžios pareigybėms, 25-iems tarybos nariams.

Savivaldybės mero rezervui, kuris naudojamas ekstremalių situacijų valdymui, skiriama 256 tūkst. eurų, paskolų grąžinimui ir palūkanų mokėjimui pagal pasirašytas sutartis numatoma 622 tūkst. eurų, ilgalaikio turto įsigijimui planuojama skirti 150 tūkst. eurų (tarp kurių – posėdžių salės įrangos, automobilių parko seniūnijose atnaujinimas ir kt.), savivaldybės tarybos darbui užtikrinti – beveik 364 tūkst. eurų, seniūnijų administracinių pastatų išlaikymui – 324 tūkst. eurų. Papildomai 20 tūkst. eurų numatoma Barzdų seniūnijai administracinio pastato fasado šiltinimui reikalingų medžiagų įsigijimui.

Teritorijų vystymo ir ekonominės aplinkos gerinimo programai tenka 19,6 proc. rajono savivaldybės biudžeto. Lėšų šiai programai skiriama 12 mln. 587 tūkst. eurų (neskaičiuojant valstybės biudžeto lėšų kelių priežiūrai). Iš programos asignavimų skiriama priemonei „Kelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, pėsčiųjų takų ir kitų infrastruktūros elementų remonto ir statybos darbai“ finansuoti (daugiau nei 1 mln. 417 tūkst. eurų). Svarbesni numatomi darbai – Serbentų g. Janukiškių k., Šešupės g. Slavikų k., Beržų g. Šakių m., Salos g. Bunikių k., automobilių aikštelės sutvarkymas prie savivaldybės, dulkėtumo mažinimo priemonės ir kt.

Vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūrai seniūnijose, žiemos tarnybai numatyta 487 tūkst. eurų, keleivių vežimui vietiniais maršrutais – 300 tūkst. eurų, renovuotų daugiabučių namų teritorijų sutvarkymui – 700 tūkst. eurų. Pavyzdžiui, Šakių pramonės zonos įrengimui numatyta per 1 mln. eurų. Kaip minėta, bus įgyvendinama daugybė projektų, be jau minėtų, galima išskirti vandentvarkos infrastruktūros vystymą (377 tūkst. eurų), melioracijos projektų vykdymui numatyta 702 tūkst. eurų, komunikacijų, remonto darbams, prisidedant juridiniams asmenims bei ūkininkams, bus skirta 200 tūkst. eurų, tiek pat – civilinės saugos infrastruktūros atnaujinimui ir plėtrai (priedangų įrengimas). Kaip minėta, šios programos priemonėms įgyvendinti planuojama daugiau nei 2 mln. eurų skolintis.

„Kaip ir ankstesniais metais, aktualijos tos pačios. Mažėjantis gyventojų skaičius (2024 m. sumažėjo 449 arba 1,7 proc.), vaikų ir mokinių skaičius (sumažėjo 100) verčia mąstyti apie vykdomų funkcijų ir teikiamų paslaugų kokybinius reikalavimus, o ne paslaugų administravimą, juolab kad viso rajono savivaldybės biudžeto lėšų 55,1 proc. tenka biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams ir socialinio draudimo įmokoms“, – pažymi savivaldybės Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja E. Grigaitienė.

Biudžeto projektas artimiausią savaitę bus aptariamas ir kitų komitetų posėdžiuose, tvirtinamas – vasario 21 dieną.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.