Kraštietė pabrėžia diasporos vaidmenį karo atveju

Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narė, kraštietė Irma Petraitytė-Lukšienė nenuilstamai kalba apie diasporos vaidmenį karo atveju ir siekia kuo plačiau paskleisti žinią po pasaulį, kad būtų identifikuota, kuo ir kaip išsibarstę lietuviai galėtų pagelbėti karo atveju. Nuotraukoje ji su užsienio reikalų ministru Kęstučiu Budriu. Asmeninio archyvo nuotr.

Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) paskelbė „PLB ir visos Lietuvos diasporos įsitraukimo į pilietinį pasipriešinimą ir visuotinę gynybą strategiją“, kuria siekiama stiprinti nacionalinį saugumą ir kviečiama visus lietuvius vienytis. Būtent apie po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių svarbą ir susitelkimą karo atveju nuolat viešai kalba ir PLB valdybos narė, šiuo metu Vokietijoje gyvenanti ir aktyvią visuomeninę veiklą vykdanti mūsų kraštietė Irma Petraitytė-Lukšienė.

„Pastarųjų kelerių metų ir ypač šių dienų geopolitinė situacija vėl verčia mus, lietuvius, pabirusius po visą pasaulį, suvienyti jėgas ir rimtai ruoštis Lietuvos suvereniteto, laisvės ir nepriklausomybės gynybai taip, kaip buvome susitelkę prieš 1990 metus. PLB valdyba šią temą į savo strateginius visos kadencijos planus įtraukė jau 2022 m. vasarą“, – pranešime spaudai primena PLB pirmininkė Dalia Henke.

„Pasaulis vystosi, keičiasi, tačiau agresyvios rusijos imperinė ir ekspansinė politika lieka tokia pati. Istorija rodo, kad diaspora buvo ir yra svarbus Lietuvos nepriklausomybės ramstis“, – teigia PLB Visuomeninių reikalų ir specialiųjų projektų komisijos pirmininkė, kraštietė I. Petraitytė-Lukšienė, kuri nuolat dalijasi mintimis apie diasporos vaidmenį ir tai, kokią didelę įtaką, Rusijai surengus plataus masto invaziją į Ukrainą, turėjo iki tol užmegzti ryšiai.

irma koliazasAsmeninio archyvo nuotr.

Tad vienas iš pagrindinių siekių – supažindinti kiekvienoje užsienio šalyje esančią diasporą su galimu jos vaidmeniu karo atveju. PLB atstovės teigimu, Lietuvos diaspora yra nusimačiusi tris kryptis, kuriomis galėtų prisidėti prie valstybės visuotinės gynybos.

„Stengiamės identifikuoti, ko galime pasimokyti iš Ukrainos. Pagrindinės veiksmų kryptys yra užsienio šalies visuomenės parama, tai yra politinė parama, informacinis laukas, žiniasklaidos įtraukimas ir panašiai. Taip pat – pažeidžiamų žmonių evakuacija (ypač tų, kurie nemobilizuojami: mamos su vaikais, seneliai, sergantys), taip pat ir sužeistų evakuacija, pavyzdžiui, pagalba sužeistus karius gydyti užsienio ligoninėje, materialinių resursų vadyba“, – vardija I. Petraitytė-Lukšienė ir pabrėžia, kad ypač svarbu analizuoti Rusijos propagandos ir dezinformacijos veikimą prieš Lietuvą Vakarų šalyse.

Dar sausį Vilniuje organizuotoje konferencijoje „Saugumo kodas“ dalyvavusi ir pranešimą skaičiusi I. Petraitytė-Lukšienė prisiminė ir konkrečius praeities pavyzdžius, kai okupacijos laikotarpiu žurnalas „Pasaulio lietuvis“ buvo pripažintas kaip itin kenksmingas. Tai rodo, kad režimui nepatinka diasporos veiksmai. Todėl kraštietė ir pabrėžia, kad norint atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta iš tikrųjų, ir norint pramušti dezinformacijos sienas reikia dirbti labai stipriai ir jau dabar.

„Mes esame pasaulio Lietuva – globali Lietuva, diasporinė valstybė. Tai reiškia, kad kiekvienas lietuvis, nesvarbu, kur gyvena, turi pareigą prisidėti prie savo tėvynės saugumo. Svarbiausia – atgrasymas. Turime būti nepatrauklūs agresoriui. Mūsų žinia pasauliui ir priešui aiški – Lietuvą gynėm ir ginsim!“ – pabrėžia I. Petraitytė-Lukšienė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.