„Varpo“ mokytojai laikinai stabdo streiką

varpo streikasGintarė MARTINAITIENĖ

„Varpo“ mokyklos mokytojai rajone streikavo vieninteliai ir lengvai pasiduoti neketina. Visgi ketvirtadienį jie priėmė sprendimą laikinai stabdyti streiką. Pirmadienį mokytojai buvo susitikę su moksleivių tėvų atstovais, pas juos lankėsi Seimo nariai Arvydas Vidžiūnas ir Mindaugas Bastys, vietinė valdžia. Tiesa, Siesartėnų mokyklos skyriuje pamokos prasidėjo anksčiau.

Nuotr. Nors „Varpo“ mokytojai“ pamokų nevedė ir streikavo, pamokų laiką buvo mokykloje.

Paskirstys sistemingai

Pirmadienį dėl nuo vasario 22 d. vykstančio streiko „Varpe“ buvo suorganizuotas susirinkimas su klasių tėvų atstovais. Tėvų komiteto pirmininkė Brigita Jokūbaitienė prašė paaiškinti apie streiko eigą bei darbą po jo. Ne vieną iš tėvų neramina, kad po streiko mokiniai bus „apkrauti“ ir stipriai padidintas mokymosi krūvis. Direktorius Vitas Daniliauskas sakė, kad atostogų datos nesikeis, o mokomoji medžiaga turės būti išdėstyta per kovą ir balandį. Mokytoja Rita Grybienė kalbėjo, kad mokytojai krūvį paskirstys sistemingai ir mokiniai to nepajus. Ji priminė, kad streikas nėra vienintelė situacija, kai mokykloje nevyksta pamokos – taip esą buvę dėl epidemijos, didelių šalčių. Be to, privalumu mokytojai laiko tai, jog mokykloje nesimoko dvyliktokai, kuriuos reiktų ruošti egzaminams.

„Gavosi kaip gavosi“

Tiesa, mokyklos direktorius V. Daniliauskas pirmadienį svarstė, kad galbūt mokykla liks kaip streikuojantis objektas, bet pamokos vyks. Buvo prasitarta, kad visgi „nesinori skriausti vaikų“. Tačiau nuo kovo 2 d. pamokos prasidėjo tik Siesartėnų skyriuje. Tad, matyt, pedagogai priėmė kitokį spendimą. Profesinės sąjungos pirmininkas Darius Šlėderis teigė, kad streiko pradžioje manė, jog pozicijai pareikšti užteks dienos ar dviejų, bet „gavosi kaip gavosi“.

„Streiką laikinai stabdome, tad penktadienį mokiniai į pamokas jau eina. Tačiau toks sprendimas priimamas laikinai ir jeigu bus netenkinami mūsų reikalavimai, bet kada jį galime atnaujinti“, – ketvirtadienį komentavo D. Šlėderis.

Lankėsi Seimo nariai

Išklausyti streikuojančių pedagogų ir aptarti susidariusią situaciją praėjusią savaitę „Varpe“ lankėsi ir Seimo nariai Arvydas Vidžiūnas bei Mindaugas Bastys. Pedagogai, neslėpdami nepasitenkinimo esama situacija, drąsiai išsakė savo mintis. Mindaugas Bastys išklausė pedagogų keliamas problemas, trumpai išsakė savo poziciją švietimo sistemos finansavimo ir reformavimo klausimais. Pasak Seimo nario, reikia tikėtis, kad artimiausiu metu pavyks rasti bendrus sprendimus ir mokykloje vėl prasidės įprastas darbas.

„Varpas“ – prieky

Meras Juozas Bertašius tikino suprantantis dėl nevykstančių pamokų nepatenkintus tėvelius, tačiau ragino suprasti, kad nei jie, nei savivaldybė mokytojams algų nepakels ir darbo sąlygų nepagerins.

„Aš tai vadinčiau net ne streiku, o protestu prieš tokį valstybės požiūrį į pedagogus“, – teigė rajono vadovas.

Jis tikino palaikantis ne tik „Varpo“, bet ir visos šalies streikuojančius mokytojus.

„Tai prioritetinė sritis, į kurią turi būti žiūrima iš esmės. Tai, kad ne visi rajone savo valią drąsūs ir ryžtingi pareikšti, – kitas klausimas. „Varpas“ prieky visų mokyklų. Gerai, kad atsiranda, kas atstovauja mokytojų interesams, kol kiti dirba“, – mintimis dalijosi rajono vadovas.

Tėvai – dviejose barikadų pusėse

Tėvai, palaikantys streikuojančius mokytojus, gali savo valią pareikšti internete pasirašydami peticiją. Apie tai buvo kalbama ir „Varpe“ vykusio susirinkimo metu. Nepalaikantys, kaip teko kalbėti, taip pat planavo rinkti parašus savo pozicijai pareikšti. Kol kas neaišku, ar tokį sprendimą jie ir priėmė.

„Planuojame rinkti parašus, nes manome, kad savo teises galima ginti kitokiais būdais. Užtenka jau gal. Kiek galima nevesti pamokų? Vaikai priversti vieni sėdėti namuose. Pasispardė ir gana“, – kalbėjo dviejų vaikų mama.

Mokėti ar ne?

Internete buvo nemažai diskusijų apie tai, ar „Varpo“ mokytojai už tą laiką, kai streikuoja, gaus darbo užmokestį, ar ne. Pavyzdžiui, Klaipėdoje sprendimą dėl antrą savaitę streikuojančių pedagogų priėmė savivaldybė, kuri nusprendė algų nemokėti. Pasak Šakių rajono mero, tokį sprendimą gali priimti mokyklos administracija, jis į tai nesikiš. J.Bertašius mano, jog pedagogų algos nėra tokios didelės, kad kažkas kardinaliai pasikeistų, jei už tą laiką jiems būtų mokama. „Varpo“ direktorius V. Daniliauskas informavo, kad šiuo klausimu su pedagogais buvo diskutuojama ir priimtas sprendimas, kad iki kovo 1 dienos algos bus mokamos, o už kitas dienas – ne.
„Buvo derybos ir susitarėme, kad mokomąją medžiagą mokiniams mokytojai išdėstys per kovą ir balandį. Pagal darbo kodekso 82 straipsnį mokėti streikuojantiems galima, tad iki kovo 1 dienos bus mokama, o nuo kovo 1 d. nebus. Pamokos nevyksta, bet mokytojai savo darbo vietoje būna“, – komentavo savo mokyklos mokytojus palaikantis V.Daniliauskas.  

Statistika

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, trečiadienį streikas vyko 122 švietimo įstaigose. Lyginant su kovo 1 d., streiką nutraukė 10 švietimo įstaigų pedagogų, prisijungė vienos įstaigos pedagogai.

Streike dalyvaujančiose įstaigose streikuoja apie 2400 pedagogų.

Švietimo profesinės sąjungos streiką paskelbė vasario 22 d. Tuomet streikavo 233 švietimo įstaigos.

Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 2300 švietimo įstaigų. Iš jų 1200 bendrojo ugdymo mokyklų, daugiau kaip 700  ikimokyklinio ugdymo įstaigų, 360 neformaliojo ugdymo įstaigų.

Šakių rajone nuo pat streiko pradžios prie jo prisijungė vienintelė „Varpo“ mokykla.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar Lietuvoje yra penktoji kolona?

klausimelis 03 25Rūta iš Gotlybiškių:

Negirdėjau apie tai. Tik manau, kad visi, kas prie valdžios lovio pripuola, prisilobia pinigų ir eina sau palikę. Man laisvoje Lietuvoje patinka gyventi. Yra, kuriems prie ruso gyventi buvo geriau. Yra tokių ir tarp politikų. Su tokiais antivalstybininkais, manau, turėtų kovoti saugumo tarnybos. 

klausimelis 03 25 2

Irena iš Šakių:

Girdėjau, kad apie tai kalba šalies vadovai. Manau, kad yra žmonių, priešiškai nusiteikusių valstybės atžvilgiu. Gal daugiau tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie ilgisi sovietinių laikų. Kolaborantų buvo visais laikais. O kaip tie antivalstybininkai, ar patys lietuviai elgtųsi karo metu, sunku prognozuoti. Dauguma pasimestų. Deja, ir jaunimas nenori į kariuomenę, tad koks tas jų patriotiškumas gali būti. Kiekvienas turime mylėti, ginti ir gerbti savo tėvynę, kalbėti lietuviškai.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.