Teisės ir pareigos – kaip du batai

Vaikai su teisėmis ir pareigomis susiduria kasdien. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siekdama, kad savo teises ir pareigas vaikai suvoktų geriau, išleido Vaiko konstituciją, kuri jau pasiekė Šakių rajono penktokus. Be to, teisių ir pareigų vienovės sampratą jie galės perteikti ir paskelbtame konkurse.

Pasak savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyresniosios specialistės Brigitos Gaižauskaitės, ji kartu su bendruomenės pareigūne Aušra Mockevičiūte apvažiavo visas rajono mokyklas, kuriose mokosi penktokai, ir įteikė jiems Vaiko konstitucijas. Jose žaismingai ir suprantamai pavaizduota, kad vaikas turi teisę į ugdymą, laisvalaikį, bet privalo gerbti ir kitus, laikytis susitarimų, tinkamai elgtis ir pan. Dėmesį pritraukia, kad tam tikra teisė susieta su atitinkama pareiga.
 
Moksleivius B. Gaižauskaitė ir A. Mockevičiūtė pakvietė į diskusiją apie teises ir pareigas bei liko maloniai nustebintos, kad penktokai noriai tuo domėjosi, buvo atviri, kūrybiški, žingeidūs.

„Būtent po to ir gimė mintis suorganizuoti konkursą, kad atsirastų atgalinis ryšys ir jie galėtų parodyti, kaip suprato teisių ir pareigų vienovę“, – sakė B. Gaižauskaitė.

Jos nuomone, moksleiviai išsiilgę dialogo ir tik nuo suaugusių nusiteikimo bei požiūrio priklauso, kiek jie nori išgirsti ir ar apskritai nori išgirsti. Specialistė svarstė, kad suaugusieji dažniausiai tik sako, jog vaikai nesilaiko teisių ir pareigų, bet įdomu, kiek kiekvienas iš jų įdeda pastangų, kad vaikas apie tai sužinotų, ar dažnas apie tai pasikalba su vaikais, paaiškina jiems. R. Gaižauskaitė pateikė pavyzdį: teisės ir pareigos – lyg du batai. Su vienu batu į gatvę išeiti ir nepatogu, ir nepriimtina, tas pats su teisėmis ir pareigomis.

Kūrybinius darbus 5–11 klasių moksleiviai  Vaiko teisių apsaugos skyriui gali pateikti gegužės 31 – birželio 3 dienomis, per Vaikų gynimo dienai skirtą renginį (birželio 5 d.) bus apdovanoti dalyviai ir nugalėtojai.

„Tikiuosi, kad tai taps gražia švietėjiška tradicija, nes penktokai kiekvienais metai kiti ir su jais apie tai kalbėti būtina. Tuo labiau, kad įsitikinome, jog ir jiems to reikia“, – mintimis dalijosi specialistė.

Ji kvietė ir tėvus susipažinti su leidiniu www.vaikoteises.lt ir kartu aptarti  su savo atžalomis.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.