Jaunimas ir savanorystė – neatsiejami. Kada, jei ne dabar? Mūsų rajono jaunimas išmėginti savo jėgas gali labai skirtingose srityse – turime net 11 akredituotų, savanorius priimančių organizacijų. Tereikia registruotis Jaunimo savanoriškoje tarnyboje. Šių metų pirmąjį pusmetį įsipareigojo savanoriauti penki, antrąjį save išmėginti panoro aštuoni jauni žmonės.
Pasak Jaunimo savanoriškos tarnybos mentorės Juditos Ambrasienės, jau penktus metus iš eilės koordinuojančios savanoriškas veiklas, jaunimas noriai renkasi pusę metų trunkantį gyvenimo nuotykį. Tiesa, savanoriauti norinčių jaunuolių skaičius kaskart banguoja. Anot pašnekovės, „praeitų metų antras pusmetis buvo visiškai tuščias“, o štai pakilimo sulaukta 2020 m. pirmąjį pusmetį, kai ne tik savanoriams, bet ir visam pasauliui reikėjo priimti daug iššūkių dėl COVID-19 pandemijos. Tada, pasak mentorės, net 15 savanoriauti pradėjusių jaunų žmonių „turėjo pereiti į nuotolį, kuriam Jaunimo savanoriška tarnyba buvo nepasiruošusi“, tačiau po karantino iki šiol dar niekada nebuvo vienu metu susirinkęs toks didelis savanorių skaičius.
Pasibaigus karantinui ir gyvenimui sugrįžtant į savo vėžes, jaunimas labai norėjo savanoriauti Šakių ligoninėje, tačiau kiekviena akredituota organizacija turi ribotą galimybę, nes joms nustatomas limitas, kiek per vieną pusmetį gali priimti savanorių. Kaip paaiškino J. Ambrasienė, daugiausiai du–tris, tad norus kartais tenka ir apriboti. Juo labiau, kad yra iš ko rinktis – rajone, kaip minėta, šiuo metu turime 11 savanorius priimančių organizacijų. Mentorė džiaugėsi, kad šiais metais jų gretas papildė ir Šakių „Caritas“, nes, jaunimui pareiškus norą čia savanoriauti, organizacijai nieko kito nebeliko – tik užpildyti paraišką.
Juk būna situacijų, kai susipykstama, nepritampama, ar vaikas nusivilia, supratęs, kad tai visiškai ne jo sfera. Kas tada? Mentorės teigimu, savanoriaujantis jaunimas gali pakeisti organizaciją, bet tik vieną kartą, nes ilgalaike savanoryste yra traktuojamas ne mažesnis nei trijų mėnesių laikotarpis. Be to, kai akredituojasi tokios įstaigos kaip Šakių kultūros centras ar Šakių viešoji biblioteka, kurios turi daug padalinių, jaunimas turi galimybę savanoriauti savo gyvenamojoje vietoje, nebūtinai Šakiuose.
Šį pusmetį šešių mėnesių trukmės (240 val.) savanorišką tarnybą baigia ir pažymėjimus, suteikiančius 0,25 stojamojo balo pripažinimą stojant į pirmosios pakopos studijas, netrukus gaus penkios merginos – dvi sukosi Šakių kultūros centre, dvi savanoriavo Šakių viešojoje bibliotekoje (viena buvo pasirinkusi Lukšių padalinį), viena buvo pasirinkusi Šakių vaikų dienos centrą „Šypsenos“.
Antrąjį pusmetį savanoriauti registravosi aštuoni jauni žmonės – penkios merginos ir du vaikinai. Mentorės teigimu, savo savanoriškoms veikloms jie rinkosi Šakių viešosios bibliotekos padalinius Kudirkos Naumiestyje ir Gelgaudiškyje, Šakių „Caritą“, Šakių socialinių paslaugų centrą ir Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinį.
„Regionuose ir didžiuosiuose miestuose yra visiškai skirtingi požiūriai į savanorystę. Vilnius, Kaunas susidūrė su tuo, kad jaunuoliai laukia eilėse pagal akredituotų organizacijų skaičių“, –pasakojo J. Ambrasienė, pridurdama, kad Jaunimo reikalų agentūra iš Jaunimo savanoriškos tarnybos programos finansuos tik tris vietas, o likusioms penkioms teks pasiprašyti pinigų iš rajono savivaldybės biudžeto.
„Draugo“ inf.