Naujais mokslo metais – ir nauji iššūkiai, ir nauji užmojai

svietimo pasitarimas9
Švietimo įstaigų vadovai tradiciškai prieš Rugsėjo 1-ąją rinkosi apžvelgti aktualiausius švietimo klausimus, tarp kurių ir mokytojų atvykimo į darbą kompensavimo tvarka, kuri turėtų būti tvirtinama artimiausiame tarybos posėdyje. D. Pavalkio nuotr.

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Simbolinis Rugsėjo 1-osios skambutis šiandien į klases sukvietė apie 2 tūkst. 700 rajono mokinių. Tarp jų – 216 vaikų, pirmą kartą peržengusių mokyklos slenkstį. Kad naujų mokslo metų pradžia prasidėtų sklandžiai, sudėlioti visų taškų ant „i“ praėjusį pirmadienį tradiciškai rinkosi rajono švietimo įstaigų vadovai.

Su nauju startu rajono ugdymo įstaigų lyderius pasveikinęs savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas apžvelgė aktualiausius švietimo klausimus ir iššūkius, su kuriais susiduria ne rajono, bet ir visos šalies pedagogai. Tarp jų – įtraukusis ugdymas, kuris rajono mokyklose jau ne naujiena, nes vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, jau kelerius metus lanko bendrojo ugdymo įstaigas.  

Prakalbęs apie atnaujintas ugdymo programas ir dėl vadovėlių trūkumo kilusį ažiotažą, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas pasiūlė prisiminti 1990-uosius, kai mokytojai gavo galimybę pamokose naudoti ne tik vienintelį vadovėlį, bet ir daug kitų priemonių, o šiandien ir internete galima rasti daug įvairiausios medžiagos, be to, skatino susipirkti bent tuos vadovėlius, kurie šiuo metu išleisti. Užsiminęs „apie streikais grasinančią Navicko profsąjungą“ (rugsėjo viduryje numatomas streikas siekiant padidinti pedagogams atlyginimus, sumažinti didžiausius leistinus klasių dydžius ir kt. – red. past.) D. Aštrauskas tikėjosi, „kad sveikas protas nugalės“ ir mokinių ugdymas nenukentės.  

Rajono savivaldybės meras Raimondas Januševičius juokavo, kad mūsų žemdirbiškame krašte rugsėjo 1-ąją „rugiapjūtė prasideda“ ne nuo ko kito, o nuo mokyklų vadovų ir jų suburtų motyvuotų komandų. Lankydamasis seniūnijose, jis domisi ir švietimo įstaigomis, ragino daugiau kalbėtis siekiant išspręsti problemas.   

Susitikime dalyvavo ir Šakių rajono policijos komisariato viršininkas Aušrys Kvederevičius, su kuriuo aptartos prevencinės priemonės, siekiant užkirsti narkotikų, elektroninių cigarečių ir kitų nelegalių medžiagų patekimą į mokyklas pačioje ankstyviausioje stadijoje.

„Iš nuogirdų žianau, kad kažkur kažkas privažiuoja prie mokyklos, bet turime užkardinti, kad nebūtų tokių dalykų. Tas pats ir su taškais, kuriais naudojasi mūsų paaugliai“, – pabrėžė R. Januševičius informuodamas, kad bendradarbiaujant su policija jau vieną tokį tašką Lekėčiuose uždaryti pavyko.

Kad pasikeitimas informacija būtų paprastesnis bei greitesnis, A. Kvederevičius pasiūlė tiesiogiai kreiptis į jį arba į Šakių bendruomenės pareigūnę Aušrą Mockevičiūtę arba bendradarbiavimui tarp policijos pareigūnų ir mokyklų direktorių pereiti į neformalųjį lygmenį – susikurti susirašinėjimo platformą, per kurią būtų galima labai greitai pranešti, kad, tarkim, prie tokios ir tokios mokyklos stovi įtartinas tokios ir tokios markės automobilis. Taip pat skatino pagal galimybes įsigyti kamerų, kurios yra ne tik saugumo ir gera prevencinė priemonė, bet, reikalui esant, ir įrodomoji medžiaga.  

Pasak Šakių rajono policijos komisariato viršininko, policija šiais metais iki liepos pabaigos per mėnesį nustatė vidutiniškai po 10,5 nepilnamečių nusižengimų, iš jų 83 proc. yra alkoholio turėjimas ir vartojimas. Šiandien, pasak jo,  tai „problema numeris vienas“, todėl policijai labai svarbu nustatyti tiek vietas, tiek asmenis, kurių padedami nepilnamečiai jo įsigyja.

A. Kvederevičius pasidalino užsienio patirtimi, kur, siekiant sulaikyti vaikus nuo administracinio nusižengimo, nusikaltimo ir jo padarymo, tarp mokyklos ir mokinio tėvų pasirašomos sutartys, numatant jose tėvų sutikimą patikrinti mokinio turimus daiktus, kad būtų galima įsitikinti, ar tarp jų nėra draudžiamų. Rajono savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius kvietė nežiūrėti pro pirštus į mokinių nusižengimus ir ieškoti kelių tai sustabdyti.

„Jei vaikas nusižengė „Žiburyje“, mėginkime jam duoti pasitaisyti Vinco Grybo gimnazijoje. Jei ir ten nusižengė, duokim galimybę jam važiuoti į profesinę mokyklą“, – siūlė vicemeras, svarstydamas, ar nebūtų pats laikas išsikabinti ant mokyklų durų užrašus, kaip kelio ženklus, kuriuos reikia matyti, kad čia netoleruojama nei cigaretės, nei alkoholis, nei narkotikai.

Pereinant prie vieningo švietimo įstaigų valgiaraščio, kuris startuos nuo rugsėjo 4 d., visą vasarą jį rengusi Šakių visuomenės sveikatos biuro mitybos organizatorė Giedrė Pivnickienė susirinkime tvirtino, kad „drastiškų pakeitimų nėra, visi patiekalai standartiniai“. Jie bus įvedami palaipsniui. Mitybos organizatorė prisiėmė visą atsakomybę ir už sukurtą valgiaraštį ir už technologines korteles. Ji planuoja ir toliau dažnai lankytis švietimo įstaigose ir išragauti naujai sukurto valgiaraščio patiekalus.  

Pasak D. Jakavičiaus, rugsėjo mėnesį taryboje bus pristatytas naujas projektas – mokytojų atvykimo į darbą išlaidų  kompensavimas, kuris startuotų nuo kitų metų. Jame numatyta, kad atstumas iki 10 km nebus kompensuojamas niekam, nes, vicemero teigimu, jį galima ir su dviračiu atvažiuoti. Kompensacija prasidės nuo 11 km. Pavyzdžiui, atstumas Lekėčiai–Šakiai – 22 km, tad bus kompensuojama tik 12 km. Šiuo metu atsižvelgiant į kuro kainas už km numatyta skaičiuoti po 12 centų nežiūrint kuro rūšies. Kompensaciją galės gauti tik pedagogai ir pagalbos specialistai, be kurių neįmanomas ugdymo procesas.

Nors buvo nuspręsta nuo šių mokslo metų rajono mokyklose pereiti prie elektroninių mokinio pažymėjimų, tačiau rugsėjo pradžioje teks pasinaudoti dar ir popieriniais, nes paskelbus konkursą neatsirado norinčių jame dalyvauti, todėl viešuosius pirkimus teks skelbti iš naujo. D. Aštrauskas patikino, kad elektroninis mokinio pažymėjimas šiemet tikrai atsiras ir bus susietas su nemokamu maitinimu ir pavėžėjimu, o nuo kitų metų ir elektronine mokinio pinigine.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.