
VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) informuoja, jog Lietuvoje užfiksuotas naujas sukčiavimo mechanizmas, kurio metu sukčiai neteisėtai parduoda valstybinę medieną, apsimesdami jos savininkais. Šis mechanizmas apima klastotų dokumentų ir netikrų asmens duomenų naudojimą.
Raginama išlikti budriems ir nepasiduoti vilionėms dėl žemų kainų ar neaiškių pardavėjų pasiūlymų – pirkėjai turėtų atidžiai tikrinti dokumentus, nepasitikėti istorijomis apie „pažįstamus girininkus“ ar „skubiai parduodamą pigią medieną“. VMU sandėliuose medieną parduoda tik oficialūs, uniformuoti darbuotojai. Jie sudaro ir pasirašo sutartis, pateikia savo pažymėjimus, atlieka matavimus bei patys dalyvauja medienos perdavime pirkėjui.
Kaip veikia sukčiavimo schema? Sukčius pasigamina suklastotus privataus miško savininko dokumentus, kuriuose pateikiamas netikras vardas, pavardė ir duomenys apie tariamai jam priklausančią medieną. Tada sukčius ieško potencialių pirkėjų per viešus skelbimus, kuriuose žmonės ar įmonės nurodo, kad nori įsigyti medienos. Susisiekiama su pirkėju ir sukčius pateikia pasiūlymą įsigyti medienos. Jis teigia, kad medienos sandėlis priklauso jam, nors iš tikrųjų sandėlis priklauso valstybės įmonei Valstybinių miškų urėdijai. Sukčius pateikia pirkėjui suklastotus dokumentus, kad įtikintų, jog sandoris yra teisėtas ir mediena priklauso privačiam asmeniui. Sukčius gauna pinigus už tariamai parduotą medieną – paprastai tai vyksta prie medienos sandėlio. Sukčius nurodo pirkėjui pasiimti medieną iš VMU valstybinio medienos sandėlio. Pirkėjas, manydamas, kad veikia teisėtai, pasiima ir atgabena medieną į savo įmonę ar privačią valdą (namus, sodybą), tačiau faktiškai įvykdo vagystę – neteisėtai pasiima valstybei priklausančią medieną.
Visgi kai VMU darbuotojai pastebi medienos trūkumus, išaiškėja, kad mediena buvo pavogta, VMU kreipiasi į Lietuvos policiją dėl medienos vagystės. Tuomet policija pradeda tyrimą ir dažniausiai mediena yra atrandama. Sukčiavimą padarę asmenys jau būna dingę, o privatus medienos pirkėjas – niekuo dėtas asmuo – tampa nukentėjusiu nuo sukčiavimo asmeniu. Be to, jis nebeturi nei pinigų, nei medienos ir iš pradžių pats tampa įtariamuoju dėl įvykdytos medienos vagystės iš VMU sandėlių.
Tad VMU ragina išlikti budriems, atsisakyti įtartinų sandorių ir apie juos pranešti policijai, kilus abejonėms kreiptis į VMU regioninius padalinius.