Etiketės nuteistųjų atžvilgiu vis dar egzistuoja

Lietuvos probacijos tarnybos Vidurio Lietuvos skyriaus vyriausioji specialistė Edita Matusevičienė (antra iš kairės) dar kartą priminė, kad probacija – tam tikra prasme alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei. O tarnyboje dirbančios pareigūnės kontroliuoja, prižiūri ir rūpinasi nuteistais asmenimis. D. Pavalkio nuotr.

Lietuvos probacijos tarnybos Vidurio Lietuvos skyriaus, įsikūrusio Šakiuose, specialistės pakvietė susipažinti su šios tarnybos veikla bei pristatė savanoriškos veiklos patirtis ir galimybes, be to, siekiama užmegzti bendradarbiavimo ryšius su rajono įstaigomis bei organizacijomis.

Padiskutuoti nuteistųjų priežiūros klausimais Šakiuose besidarbuojanti vyriausioji resocializacijos specialistė Edita Matusevičienė su kolegėmis pakvietė VšĮ „Namai visiems “ patalpose, juolab kad šios įstaigos socialinis darbuotojas Julius Šedbaras – probacijos tarnybos savanoris.

Kaip kalbėjo E. Matusevičienė, susitikimo tikslas ir yra pristatyti patį probuojamųjų asmenų resocializacijos (asmens socialinio statuso ir vertybinių orientacijų grąžinimo į visuomenę) procesą bei paieškoti bendradarbiavimo sąsajų.

„Šiandien matome visuomenės stigmatizaciją nuteistųjų atžvilgiu. Vis dar girdime pasisakymus, kad nuteistasis vis grįžta ir grįžta į įkalinimo įstaigą. Turime pasakyti, kad ne visi jie grįžta ir probacijos misija yra suklupusiam žmogui padėti keistis, integruotis į visuomenę“, – kalbėjo E. Matusevičienė, pakvietusi prisistatyti ir kitus susitikimo dalyvius.

Marijampolėje įsikūrusio probacijos tarnybos skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Damidavičienė ir Lietuvos probacijos tarnybos Vidurio Lietuvos skyriaus vyriausioji resocializacijos specialistė Edita Matusevičienė (dešinėje). D. Pavalkio nuotr.

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Indrė Biemolt, kuruojanti priklausomybių turinčius žmones, atkreipė dėmesį, kad įvairių tarnybų siunčiami žmonės dažnai iki jų net neateina arba ateina tik dėl parašo.

Priklausomybių konsultantas tauragiškis Žydrūnas Stumbra mieste yra įkūręs vyrų krizių centrą, konsultuoja ir Šakių visuomenės sveikatos biure, jau dešimtmetį dirba su priklausomybių turinčiais žmonėmis.

„Šiandien man pavyko sumotyvuoti moterį, kad ši vyktų į ligoninę, į priklausomybių ligų skyrių. Jei iš 100 atvejų nors vienas pradeda eiti doru keliu, dėl to verta dirbti, – kalbėjo Ž. Stumbra. – Atėję klientai dažniausiai sako, kad neturi problemų. Kad jį siuntė. Todėl kalbamės su klientais ir apie žvejybą, kad tik rastume kontaktą. Bėdų priežastimi dažniausiai visgi yra tapęs alkoholis.“

Kalbėdamas apie priklausomybes, Ž. Stumbra pabrėžė, kad žmogus gimsta su visomis doromis vertybėmis, moka mylėti, jaučia gailestingumą.

„Iš kur tuomet žmogus išmoko smurtauti? Manau, tik iš aplinkos. Taip ir su alkoholio vartojimu. Nors tu gimei su visom vertybėm. Teigiama, kad 50 proc. priklausomybes lemia genetika, 30 proc. aplinka. O kai žmogus jaučia baimę, nepasitikėjimą, nėra tėvų palaikymo, nepritampa, tuomet ir vartoja alkoholį. Kuo jaunesniame amžiuje pradeda, tikimybė turėti priklausomybę yra žymiai didesnė“, – įsitikinęs Ž. Stumbra, kuris teigė, kad pirmiausiai elgesio keitimo programas taiko savo gyvenime.

Šakių socialinių paslaugų centro, Atviro jaunimo centro projekto ,,Jungtys“ jaunimo darbuotoja, atvejo koordinatorė Živilė Staugaitienė dirba su mažiau galimybių turinčiais ir neaktyviais žmonėmis nuo 14 iki 29-erių metų. Ji pasakojo, kad pavyko išspręsti vieno probuojamo jaunuolio ne tik socialines problemas, bet ir įgyvendinti jo svajonę – išmokti groti gitara bei motyvuoti save – jis dabar atlieka nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.

„Manau, savanorystė yra neįkainojama patirtis“, – svarstė Ž. Staugaitienė.

probacija sakiai2Probacijos tarnybos savanoris Julius Šedbaras (dešinėje) sako, kad vesdamas resocializacijos programas stengiasi identifikuoti žmogaus klystkelių priežastis, rasti reikiamus sprendimus ir siekia, kad jis turėtų antrą galimybę pradėti gyventi gerbdamas žmones ir įstatymus, nebenusikalsti. D. Pavalkio nuotr.

Probacijos tarnyboje jau metai savanoriauja ir su nuteistaisiais dirba ir resocializacijos programas veda J. Šedbaras, kuris pripažino, kad iki savanorystės turėjo neigiamą nuostatą apie nuteistuosius.

„Žmogus, atėjęs iki probacijos siūlomos programos, jau ir taip būna suvoliotas ir sukočiotas teismų, todėl noriu jam pasakyti, kad okei, suklydai, bet probacijos siūloma socializacijos programa yra ta vieta, kur gali stotis, pradėti viską iš naujo“, – patirtimi dalijosi J. Šedbaras.

Jis įsitikinęs, kad po probacijos resocializacijos programų žmoguje kažkoks pokytis vyksta, pripažino, kad savanoriaujant probacijos tarnyboje stigmos nuteistiesiems nebeliko, o jis yra tas įrankis, skirtas padėti nuteistajam keistis.

„Man sėkmės atvejis yra, kai žmogus baigė resocializacijos programą ir negrįžo į įkalinimo įstaigą, – sako J. Šedbaras. – Svarbu tai, kad savanoriaudamas probacijos tarnyboje gaunu žinių ir pats, augu kaip asmenybė.“

Darius Pavalkis – dar vienas probacijos tarnybos savanoris. Jis veda elgesio pataisos programą smurtautojams šeimoje. Jo įsitikinimu, dažniausiai ginčai tarp moters ir vyro vyksta dėl nepasiteisinusių lūkesčių, o susikalbėti padėtų poreikių išsakymas.

„Aš neateinu keisti pasaulio, kažko jų mokyti. Priimu jų nesutikimą su mano nuomone. Mano tikslas parodyti, kad žmogus gali pasirinkti, kaip jis nori gyventi. Tik sakau – negyvenk vienu šablonu, kažkokiu užstrigimu“, – sako D. Pavalkis.

probacija sakiai4D. Pavalkio nuotr.

Pasidžiaugdama abiem savanoriais, E. Matusevičienė akcentavo, kad probacijos tarnybos tikslas padėti, motyvuoti, kad į probacijos tarnybos priežiūrą patekusieji keistųsi. Ir dirba jie dėl visuomenės saugumo. Tad tikisi ateityje bendradarbiavimo ir su kitomis rajono įstaigomis.

„Dažnai žmogų esame linkę į užribį nustumti. Netgi įsidarbinti darosi sunkiau. Išgirstu, kad ir darbdaviai pareikalauja atnešti pažymą apie teistumą“, – sako E. Matusevičienė.

Šakių savivaldybės jaunimo tarybos pirmininkė Jolita Matusevičienė įsitikinusi, kad „turime ne tik skatinti aktyvius jaunus žmones, bet matyti ir paraštėje esančius“.

Marijampolėje įsikūrusio probacijos tarnybos skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Damidavičienė, plačiau supažindinusi su tarnybos veikla, priminė, kad probacija yra sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei (bausmės vykdymo atidėjimas, lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų), kurios metu vykdoma probuojamojo priežiūra. Probacijos tarnyba taip pat vykdo priežiūroje esančių asmenų kontrolę ir, kaip jau minėta, organizuoja jų dalyvavimą smurtinį elgesį keičiančiose programose.

Ji minėjo, kad Šakiuose dirbančios probacijos specialistės vidutiniškai per metus dirba su 130-ia tarnybos prižiūrimų asmenų. Pasidžiaugė, kad Šakiuose, pasitelkiant savanorius, aktyviai dirbama su nuteistųjų resocializacijos programomis.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.