Neregistruosi statinių – mokėsi baudą

statybaGintarė MARTINAITIENĖ

Nuo lapkričio 1 d. tie rajono gyventojai, kurie statinių neregistravę Nekilnojamo turto registre (NTR), gali sulaukti baudų. Nebaigtą statybą privaloma įregistruoti per trejus metus. Mūsų rajone nepriduotų statinių taip pat nemažai, tad gyventojai raginami nesnausti ir tvarkytis reikiamus dokumentus.

Nuotr. Prieš metus buvo pakeisti teisės aktai, kurie numato privalomą statinių registraciją. Terminai ir atsakomybė už reikalavimų nesilaikymą po lapkričio 1 d. galios ne tik naujos statybos atvejais.

Praėjusių metų lapkričio 1 d. įsigaliojo teisės aktų pakeitimai, numatantys privalomą statinių registraciją. Nors ir anksčiau buvo nuostata, kad neužbaigtos statybos statinius, išskyrus gyvenamuosius namus, negalima naudoti, tačiau po pakeitimų nustatyta aiški prievolė, terminai bei atsakomybė už reikalavimų nesilaikymą.

Iki lapkričio turės įregistruoti

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos vyriausioji specialistė (atstovė viešiesiems ryšiams) Vida Aliukonienė informavo, kad iki 2015 m. lapkričio 1 d. baigti statyti ar pradėti, bet ilgiau kaip trejus metus nebaigti ir NTR neįregistruoti statiniai turi būti įregistruoti iki šių metų lapkričio 1 dienos.

Baigus statinio statybos darbus ir atlikus statybos užbaigimo procedūras, ne vėliau kaip per tris mėnesius privaloma statinį ir daiktines teises į jį įregistruoti NTR. Šis reikalavimas taikomas ne tik naujos statybos atveju.

„Nekilnojamojo turto kadastre įrašyti statinių kadastro duomenys turi būti keičiami, jeigu statiniai buvo rekonstruoti ar atliktas jų kapitalinis remontuotas“, – tikino specialistė.
Nebaigtos statybos statiniai turi būti įregistruoti ne vėliau kaip per trejus metus nuo jų statybą leidžiančio dokumento išdavimo dienos.

Nepriduotų netrūksta ir rajone

Mūsų rajone minėti teisės aktų pakeitimai taip pat aktualūs, nes nepriduotų statinių gana daug. Informacinės sistemos „Infostatyba“ duomenimis, 2015 m. Šakių rajono savivaldybės administracija išdavė 123 statybą leidžiančius dokumentus (SLD), o VTPSI Marijampolės teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Šakių rajono savivaldybės teritoriją prižiūrintys specialistai išdavė 32 statybos užbaigimo aktus ir patvirtino 54 deklaracijas apie statybos užbaigimą. Tačiau pagal per metus išduotų leidimų skaičių ir statybos užbaigimo aktų statistiką išvadų daryti negalima.

„SLD gali būti išduoti ir prieš keletą metų, o statyba baigta tik šiemet ar dar nebaigta“, – aiškino atstovė viešiesiems ryšiams.

Neoficialiais duomenimis, nuo 2010 m. tokių leidimų rajone išduota apie 600, tačiau apie pusė statinių yra nepriduota. Tad sukrusti verta.

Grės baudos

V. Aliukonienė sako, kad tie asmenys, kurie nesusitvarkę reikiamų dokumentų ir statinių neregistravę NTR, kaip to reikalauja įstatymas, po lapkričio 1 d. gali sulaukti baudos nuo 145 iki 290 eurų. Tam, kad būtų išsiaiškinta situacija, VTPSI rengia reidus. Pasinaudojant informacine sistema, surenkama informacija apie visus reikiamus statybą leidžiančius bei jų užbaigimą liudijančius dokumentus ir skaičiuojamas praėjęs laikas nuo dokumentų išdavimo datos. Tačiau specialistė tikina, kad reikia laikytis nustatytų reikalavimų ir nereikės baimintis dėl galimų baudų.

„Nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingas ar neypatingas statinys, taip pat nebaigtas rekonstruoti į ypatingą ar neypatingą statinį nesudėtingas statinys registruojamas VTPSI išduotos pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių pagrindu. Taigi, atlikus statinio kadastrinius matavimus ir turint kadastro duomenų bylą, pirmiausiai reikia kreiptis į VTPSI teritorinį skyrių tiesiogiai arba nuotoliniu būdu per „Infostatybą“ pateikti prašymą išduoti šią pažymą“, – aiškino specialistė.
Ji atkreipė dėmesį ir į tai, kad galiojančios teisės aktų nuostatos taip pat numato statytojo prievolę tikslinti statybos metu pasikeitusius statinio kadastro duomenis. Tai turi būti atliekama ne rečiau kaip kartą per penkerius metus nuo nebaigto statyti statinio įregistravimo NTR.

Tad neregistravusiems savo statinių pagal galiojančius įstatymus teks atverti pinigines, tvarkytis reikiamus dokumentus ir statinius registruoti. Jei ne – mokėti baudą ir vis vien registruoti NTR.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.