Pienininkai vargsta, o valdžia vis žada

Rugpjūčio 4 d. Kaune vyko išplėstinis Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Šakių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Rimantas Valiukas. Pasak jo, ūkininkų dalyvavo negausiai, nes šiuo metu žemdirbiams svarbiausias darbas – javapjūtė.

LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis kalbėjo, kad pieno ūkių situaciją ypač blogina prastas javų derlius, nes daugumai ūkininkų augalininkystė šiek tiek kompensuodavo pieno ūkio nuostolius. Jis situaciją pieno rinkoje apibūdino kaip ypač blogą: birželio pieno kainų vidurkis – 16,8 ct už litrą, bazinis – 14,4 ct, pieno gamyba krito 5,2 proc., iki liepos iš gamybos pasitraukė apie 8 tūkst. smulkių ūkių, neliko 16 tūkst. karvių.
 
Šiemet pienininkams padalyta 18 mln. eurų nacionalinė parama, Europos Komisija pažadėjo 13,3 mln. eurų ir dar tiek pat turi skirti valstybė. Ligi šiol kaina už pieną Lietuvos ūkininkams mokama mažiausia visoje ES, išmoka už hektarą – taip pat.
„Tai kaip mums gyventi? Kaip investuoti? Padėtis labai bloga. Jeigu karves ir melšime, tai užsidarysime dėl technikos, kurios neturėsime iš ko atnaujinti“, – kalbėjo LPGA tarybos pirmininkas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas teigė, kad neseniai kalbėjęs su kai kuriais perdirbėjais, kurie minėjo, kad iki kitų metų pieno kaina gali padidėti 4 ar net 5 centus. Jo nuomone, tam įtakos gali turėti ne pasikeitusi pieno rinkų situacija, o pokyčiai pieno gamybos sektoriuje – pieno gamyba mažėja, be to, jau dirba „Pienas LT“ gamykla, o kai ji pradės dirbti visu pajėgumu, gali atsirasti žaliavos stygius.

Pieno gamintojai dar vasario LPGA rezoliucijoje reikalavo 25 eurų išmokų už toną kvotinio pieno, o išmokėta po 15 eurų. Pasak posėdyje dalyvavusios žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, šiuo metu neįmanoma to įvykdyti, nes yra patvirtintas reglamentas: „Čia nėra taip, kad nuėjai, susitarei ir tau pakeitė. Reglamentas keičiamas kas kelerius metus“, – aiškino V. Baltraitienė.

Ji dar kartą akcentavo, kad mažieji ūkiai turi patys perdirbti pieną arba kooperuotis.

LPGA tarybos posėdyje buvo priimta dar viena rezoliucija su reikalavimais Vyriausybei ir atsakingoms valdžios institucijoms, kad būtų palengvinta krizės našta pieno ūkiams. Vienas iš reikalavimų – už 2016 m. kompensuoti 80 mln. eurų nuostolius, kuriuos pieno gamintojai patyrė dėl nuo jų nepriklausomų politinių sprendimų.

Dalyvavęs posėdyje, diskutavęs su kitų rajono žemdirbiais, išklausęs valdžios požiūrį Rimantas Valiukas sakė, kad pieno krizė gilėja, jis įsitikinęs, kad nevaldomi yra pieno perdirbėjai ir prekybininkai, kurie ne vieną rajono žemdirbį išstūmė iš pieno gamybos. Jis mano, kad reikia kalbėtis ir kalbėtis su pieno perdirbėjais. Pasak R. Valiuko, artimiausiu metu ministrė žadėjo susitikti su stambiaisiais perdirbėjais, kad, pieno gamintojams gavus 26 mln. eurų paramą, šį kartą perdirbėjai nesumažintų pieno supirkimo kainos.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate šios kadencijos Vyriausybę?

klausimelis 06 18Alvydas iš Šakių:

Penkiasdešimt ant penkiasdešimt. Manau, kad tiesiog reikia leisti dirbti. Kalbant apie Navickienę, keista situacija, ką veikė tarnybos anksčiau, bet, tiesą pasakius, truputį gaila. Galėjo pabaigti kadenciją, kas čia beliko. Negerai, kad vis dar neturim švietimo ministro, kad žemės ūkio ministras pakeistas nebuvo. Bet yra ir gerų dalykų – labai aktyvus krašto apsaugos ministras. Ir pati ministrė pirmininkė – nematau žmogaus, kuris ją galėtų pakeisti. 

klausimelis 06 18 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Nu va čia tai politika! Nepasitikiu nė trupučio. Dvi atsistatydino, kodėl vis dar Šimonytė ten? Ji tiek visko prižadėjusi, nieko neišpildo, o ir šiaip, mano manymu, situacija prasta, skandalai labai negražiai atrodo. Anksčiau dar truputį normalesnės buvo Vyriausybės, bet kai konservatoriai... Nelabai net ir seku, ką jie ten daro, per radiją nebent nugirstu, kaip, pavyzdžiui, apie Navickienės atsistatydinimą. Blogai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.