Darbdaviai ieško papildomos darbo jėgos, nepilnamečiai – trumpalaikio darbo

jaunimo idarbinimas avietes
Nuotr. Kasmet vasaros metu nepilnamečiai darbuojasi ūkininkų valdose. Skinant avietes ar kitas uogas, atlygis priklauso nuo atlikto darbo spartos, kokybės ir nustatytų įkainių.

Violeta SEREDŽIUVIENĖ

Rajono jaunimas, pasibaigus mokslo metams, kasmet rodo vis daugiau entuziazmo per vasaros atostogas neleisti tuščiai laiko, o užsidirbti pinigų. Jei didmiesčiuose nepilnamečiams daugiausia darbo vietų vasaros metu pasiūlo verslininkai, tai mūsų žemdirbiškame rajone didžiausia darbo pasiūla – žemės ūkio sektoriuje. Čia jaunų ir miklių darbo rankų neretai net ir pritrūksta.

Nori užsidirbti

Aktyviau ieškoti darbo mokiniai pradeda gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje. Tuo pačiu metu sukrunta ir darbdaviai. Verslininkai, įdarbinantys 14–16 m. jaunuolius, turi paisyti tam tikrų gana griežtų teisinių normų. Nepilnamečiams leidžiama dirbti ne visus darbus, jiems turi būti suteikiama daugiau pertraukėlių poilsiui. Reikalingas tėvų ar globėjų sutikimas, medikų pažymos. Papildomi saugikliai taikomi ir vyresniems nepilnamečiams. Nors jaunuoliai nuo 16 iki 18 m. įdarbinami įprasta tvarka, esama ir apribojimų dėl darbo pobūdžio bei laiko. Todėl paprastai verslininkai noriau įdarbina pilnamečius aktyvius ir motyvuotus jaunuolius. Beje, pasigirsta siūlymų, jog situacija galėtų pasikeisti, jei darbdaviai už įdarbintus nepilnamečius gautų papildomą finansavimą ar subsidijas.

Marijampolės teritorinės darbo biržos Šakių skyriaus Jaunimo darbo centro Jaunimo užimtumo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Plančiūnienė sako, jog į centrą kiekvieną pavasarį užsuka jaunimas, norintis vasaros atostogų metu padirbėti.

„Ir šiemet po paskutinio skambučio atėjo gimnazistės, ieškančios darbo. Pastebiu, jog jauni žmonės tikrai yra motyvuoti – ne tėvų raginami, o savo iniciatyva ieško darbo. Žinoma, pirmiausia ieško fiziškai lengvesnio dirbo. Merginos paprastai norėtų dirbti paslaugų sferoje, tačiau mūsų rajonas specifinis, tad padavėjų ar ledų pardavėjų tikrai daug nereikia“, – pastebi centro specialistė.

Šiemet Darbo birža vykdė verslo įmonių apklausą, kas pageidautų vasaros metu laikinai įdarbinti nepilnamečius. Atsiliepė tik dvi įmonės – Šakiuose įsikūrusių kavinių „Centras“ ir „Kiba“ vadovai žadėjo įdarbinti padavėjas.

Laukuose darbų netrūksta

Gerokai lengviau jaunimui rasti darbo pas rajono ūkininkus. Artėjant darbymečiui, ūkininkai, ypač daržovių, uogų ar įvairių vaisių augintojai, ieško talkininkų ir mielai įdarbina nepilnamečius. Būna, kad ne visada jaunieji darbininkai pateisina darbdavių lūkesčius. Griškabūdžio seniūnijoje ūkininkaujanti Irma Kantautienė, jau daugiau kaip 14 m. auginanti braškes, darbymečiu jau keleri metai iš eilės padirbėti braškynuose ir užsidirbti siūlo ir nepilnamečiams.

„Mūsų ūkyje penkias valandas per dieną gali dirbti visi tie nepilnamečiai, kuriems yra ne mažiau kaip 14 m. ir turi tėvų leidimus. Jei anksčiau vaikai dirbdavo talkų pagrindu, dabar nustatyta nauja tvarka – išrašomi paslaugų kvitai. Nepilnamečiai gali dirbti tik nekvalifikuotą darbą, tad skinti uogas jiems tikrai nėra sudėtinga“, – sakė ūkininkė.

Pasak griškabūdietės, galiojanti tvarka, kai ūkyje dirbantiems nepilnamečiams turi būti išrašomi paslaugų kvitai, yra gana patogi. Problemų kartais iškyla dėl jaunimo darbo kokybės ar nenoro atsakingai dirbti.

„Vaikai paprastai nori greitų ir lengvų pinigų, o taip gyvenime nebūna. Yra vaikų, kurie tikrai gerai ir atsakingai dirba, pas mus sugrįžta kasmet per vasaros atostogas padirbėti. Tačiau būna, kad įsidarbina, pakvailioja porą dienų braškyne ir išeina“, – neslėpė pašnekovė.

Talkininkai reikalingi

Vasaros sezono metu ūkininkė I. Kantautienė savo braškyne įdarbina iki 30 vaikų, kurie dirba mėnesį ir ilgiau. Atlygis priklauso nuo įdėto darbo – juo daugiau priskina uogų, tuo daugiau ir uždirba. Šiemet braškyno savininkė žada už priskintų uogų kilogramą mokėti po 0,30 euro.

Beje, braškių augintojai nerimauja, jog prisirpus ankstyvosioms braškėms gali būti sunku sulaukti pakankamai talkininkų, mat nemažai jaunimo jau ravi cukrinių runkelių pasėlius Gotlybiškiuose įsikūrusios žemės ūkio bendrovės „Grūduva“ laukuose. Bendrovė yra išsprendusi ir darbininkų pavėžėjimo klausimą.

Kaip pastebėjo Jaunimo darbo centro Šakiuose vyriausioji specialistė E. Plančiūnienė, šiemet jau gegužės mėnesį kai kurie rajono ūkininkai informavo Darbo biržą apie savo galimybes vasaros atostogų metu įdarbinti nepilnamečius. Nuolat sezono metu jaunųjų talkininkų ieško daržovių, uogų, vaisių augintojai. Nepilnamečiams darbo siūlo daržininkystės ūkį turintis Liepalotų kaimo ūkininkas Tomas Skaizgirys, auginantis agurkus, pomidorus, česnakus, svogūnus, kaliaropes ir kitokias daržoves.

Rajono ūkininkai kasmet vasaros sezono metu nepilnamečius ir užsidirbti norinčius jaunus žmones kviečia skinti ne tik braškes, bet ir avietes, šilauoges bei kitas uogas, ravėti cukrinius runkelius, įvairias daržoves, atlikti kitus nekvalifikuotus darbus.

Jei nori, darbo visada rasi

Pasak E. Plančiūnienės, paprastai jaunimas darbo pasiūlymų ieško ir randa naudodamiesi socialiniais tinklais, peržvelgdami skelbimus rajoninėje spaudoje, sužino apie sezoninius darbus iš pažįstamų, draugų.

„Šiuo metu internete jaunimas gali rasti pagal specialų projektą sukurtą svetainę „Vasaros darbų bankas“, kur pateikiama plati informacija apie galimybes įsidarbinti. Tačiau vienokios galimybės yra miesto ir visai kitokios kaimo vaikams. Kokie verslai plėtojami rajone, tokia ir darbų pasiūla tiek suaugusiems, tiek nepilnamečiams. Mūsų rajonas kaimiškas, tad daugiausia darbų yra žemės ūkio sektoriuje. Manau, norintys dirbti ir užsidirbti visada suras, ką veikti. Pagaliau jei nenori laukuose dirbti, vieni gali žolę pjauti, kiti aplinką tvarkyti, treti miške mėlyniauti ir uogas pardavinėti“, – apie nepilnamečių galimybes užsidirbti kalba E. Plančiūnienė.

Svarbiausia yra nepamiršti, kad kiekvieną darbą reikia dirbti atsakingai ir sąžiningai. Tuomet ir uždarbis bus ne tik didesnis, bet ir malonesnis.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.