Problemos dėl atliekų tvarkymo nesibaigia

mba
Nuotr. Visos regiono mišrios komunalinės atliekos privalo būti apdorojamos mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginiuose, tačiau aiškinama, kad antrinių žaliavų atrenkama gerokai mažiau nei numatyta sutartyje. Dėl to bus aiškinamasi teismuose.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Pirmadienį rajone viešėjo ir su savivaldybės administracijos vadovais susitiko UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) direktorius Algirdas Bagušinskas. Pagrindinis susitikimo tikslas – apsitarti, kaip organizuoti antrinių žaliavų surinkimo konkursą. Be to, prabilta ir apie Marijampolėje veikiančią mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių įmonę (MBA), dirbančią be jokio atsakomybės jausmo ir nesilaikančią sutartinių įsipareigojimų.

Mero pavaduotojas Bernardinas Petras Vainius prabilo apie tai, kad pernai šalia regioninio sąvartyno atidaryta MBA (įrenginius statė ir eksploatuoja UAB „NEG Recycling“) dirba be jokios atsakomybės nei prieš tautą, nei prieš gamtą. Jis pats neseniai buvo vietoje ir savo akimis įsitikino realia, nerimą keliančia situacija.

„Jie visai nerūšiuoja produkcijos. Kai pasižiūri į tuos kalnus ir kokia tuose kalnuose produkcija, akivaizdu, kad ji nerūšiuota. Ant kalno sukrautos sofos, foteliai, aš nekalbu apie polietileno tonas. Ir visa tai bus laidojama. Čia nusikaltimas“, – po vizito MBA įspūdžiais dalijosi B. P. Vainius.

Tai jokia naujiena ir MAATC vadovui A. Bagušinskui.

„Jų tikslas gauti pinigus ir be atsakomybės atsikratyti likusiom atliekom“, – nusivylimo neslėpė A. Bagušinskas.

Dėl sutarčių nesilaikymo ir nevykdymo, nes atskiriama gerokai mažiau atliekų nei numatyta sutartyje, bendrovei jau pateiktas ieškinys, kreiptasi ir į Aplinkos apsaugos agentūrą, tačiau kol kas, kaip tikino MAATC vadovas, jokios reakcijos.

B. P. Vainiaus nuomonė vienareikšmiška – reikia lipti ant kulnų, reikalauti, kad sutartiniai įsipareigojimai būtų vykdomi.

Pavyzdžiui, 2016 m. gegužės mėnesį į MBA buvo pristatyta 3792 t atliekų, teatskirta 90 t (2,37 proc.) antrinių žaliavų, iš 2017m. gegužės mėnesį pristatytų 3878 t mišrių komunalinių atliekų MBA atskyrė 88,4 t (2,2 proc.) antrinių žaliavų. Per  2016 m. MBA vidutiniškai atrinko tik 2,16 proc. antrinių žaliavų, nors sutartyje įsipareigojo atrinkti ne mažiau kaip 10 proc.

Visos regiono mišrios komunalinės atliekos pagal sutartį turi keliauti į MBA, ten iš jų privaloma atskirti ne mažiau kaip 10 proc. antrinių žaliavų, iš atskirtos degiosios frakcijos turi būti gaminamas kietasis atgautasis kuras, iš kitos dalies turi būti pagamintas techninis kompostas. Būtent degiosios frakcijos daugiausiai ir kaupiama, nes MBA operatorius tiesiog kol kas neturi kur jų dėti. MAATC už paslaugas MBA operatoriui privalo sumokėti po 20 eurų už pristatytą apdoroti toną mišrių komunalinių atliekų. Tačiau jau ir Lietuvoje vis garsiau prabylama, kad MBA pamažu tampa ne rūšiavimo, o pinigų siurbimo gamyklomis su įvairiausiais kyšančiais interesais, galbūt net išplautais pinigais ir pan. Be to, šiuo klausimu neaiški ir valstybės politika, nes žadėtų Atliekų deginimo gamyklų nėra.

Kalbant apie konkursą dėl antrinių žaliavų vežimo, pasak MAATC vadovo, keblumų kyla dėl to, kad Marijampolės savivaldybė apsisprendė konkursą dėl antrinių žaliavų surinkimo organizuoti atskirai. Ūkio skyriaus vedėjo Kęstučio Kuncaičio nuomone, jie tokiais užmojais nieko nepasieks, nes visas apskrities savivaldybes jungia Junginės veiklos sutartis. Jei visgi marijampoliečiai nuspręstų išeiti iš bendros atliekų tvarkymo sistemos, jie prarastų visą investuotą turtą ir lėšas, kurie būtų negrąžinami. Tad šaudyti iš tuščių šovinių, kaip ši savivaldybė esą daro ne pirmą kartą, pasak K. Kuncaičio, nereikėtų.

„Nieko naujo, kad jie nori išeiti. Visad kaip tas vyresnis brolis, su kuriuo kaunamės“, – mintimis susitikimo metu dalijosi Ūkio skyriaus vedėjas.

A. Bagušinskas ragino rasti laiko ir visų savivaldybių vadovams sėsti ir bendrai nuspręsti, ką daryti. Mat gali susiklostyti taip, kad atsiras du vežėjai – vienas būtų atsakingas ir vežtų mišrias komunalines atliekas, kitas – antrines, tai yra mėlynuosius ir žaliuosius konteinerius. Tačiau tai, ko gero, niekam ne į naudą, nes situacija taptų gana konfliktiška ir nemaža tikimybė, kad paslauga dėl to tik brangtų.

K. Kuncaitis mano: „Reikia, kad sueitų tos penkios savivaldybės ir naujojo laimėtojo paklaustų, ar tu sugebėsi rinkti antrines žaliavas, ar ne. Viskas. Mano toks sprendimas. Už antrines žaliavas atliekų turėtojai nemoka.“

Pasibaigus MAATC dabar vykdomam atliekų surinkimo ir vežimo paslaugų pirkimo konkursui, su atliekų surinkimo paslaugas vykdančiais operatoriais bus pasirašyta nauja sutartis.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.