„Investuok Šakiuose“: identifikavimas, (ne)galimybės, kudakavimo pradžia

investuok savickas
Nuotr. ISM Inobazės vadovas Ugnius Savickas dalijosi įžvalga, kad reikalai savivaldybėse susitvarko tuomet, kai nustojama politikuoti, o pradedama komandiškai ir darniai dirbti – vardan bendro tikslo.


Gintarė MARTINAITIENĖ

Penktadienį Šakių rajono savivaldybės posėdžių salėje suorganizuotas forumas „Investuok Šakiuose“, kurio metu kalbėta apie investuotojų poreikius, pačių Šakių (ne)galimybes ir kitus aktualius, su verslu susijusius klausimus. Tokio pašnekesio apie verslą, kaip daugelis pastebėjo, Šakiuose reikėjo seniai. Anksčiau, kaip pastebėjo vienas iš pranešėjų, net kudakavimo ta tema nebuvo, o juk reikia bent nuo to pradėti. Tad ko reikia mums, kad būtume patrauklūs investuotojui? Galų gale, ar tikrai rajonas to nori?
 
Pirmiausiai susirinkusius forumo dalyvius, tarp kurių buvo savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis, kai kurie tarybos nariai, nedidelė grupelė rajono verslininkų pasveikino Kauno prekybos, pramonės ir amatų (PPA) rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis, forumą moderavo ir į diskusiją apie verslą ragino įsijungti verslininkas, Kauno PPA Šakių atstovybės vadovas Arūnas Tarnauskas. Planuotos dvi valandos forumo užsitęsė iki trijų, nes tokių pokalbių Šakiuose, ko gero, apskritai nebuvę. Gerąja patirtimi apie Kauno rajono proveržį dalijosi meras Valerijus Makūnas, pasiūlymus investicinės aplinkos gerinimui pateikė VšĮ „Investuok Lietuvoje“ Regionų plėtros vadovas Lukas Puidokas, apie šviežiausią investiciją Šakiuose – medinių namelių gamybą ir padalinio įkūrimą – kalbėjo UAB „Nemira“ direktorius Paulius Boreika, apie žemės ūkį, galimybes žaliavą ne parduoti, o perdirbti samprotavo UAB „Agrolina“ direktorė Raminta Jakelaitienė, o „Investuok Lietuvoje“ projektų vadovas, rajono savivaldybės tarybos narys Laurynas Suodaitis dalijosi įžvalgomis apie profesinį mokymą Šakiuose ir tiesiog, pasak ISM Inobazės vadovo Ugniaus Savicko, „nuleido ant žemės inventorizuodamas, kad rajone nėra kvalifikuotos darbo jėgos“. Beje, tai yra viena didžiausių problemų, apie kurią kalbėjo ne tik L. Suodaitis.

Nors pranešėjų temos skirtingos, išsakytos mintys panašios – pirmiausiai patrauklumas tiek investuotojui, tiek pačiam čia gyvenančiam prasideda nuo požiūrio, bendro visų institucijų darbo ir nepolitikavimo.

„Nenoriu į svetimą kiemą įsiveržti su grubiais auliniais batais, bet atvažiuoji į nedidelę savivaldybę ir matai valstybės žaidimą... Štai – vyksta dalykai, vyksta politika. Atrodo, susėdam, išsigryninam, susitariam ir varom, darom. Dalyje sėkmingų savivaldybių, kurios sparčiai vystosi, reikalai susitvarkė, kai nustojo politikuot ir pradėjo daryt“, – įžvalga dalijosi ISM Inobazės vadovas U. Savickas, konsultuojantis verslo įmones esminių kompetencijų išgryninimo ir ugdymo klausimais.

„Norint investuoti labai svarbu politinis bei socialinis stabilumas“, – akcentavo Kauno rajono meras, pridūręs, kad jo vadovaujamame rajone prioritetu laikoma investicija į švietimą, vaikus.

Gal todėl šis rajonas Lietuvoje pagal gyventojų amžių vienas jauniausių?! Čia kuriasi darželiai, teritorijos planuojamos taip, kaip būtų patrauklios tiek verslui, kurį visose sferose laiko partneriu, tiek gyventojui, ir visomis išgalėmis stengiasi pritraukti privačias investicijas. Didėjantis verslo subjektų skaičius liudija, kad Kauno rajonas eina tinkama linkme. O ką V. Makūnas pataria mums? Ogi visiems eiti kartu, būti komanda, vykdyti palankią mokestinę sistemą.

„Įmonei, kuri investuoja 300 tūkst. eurų ir atnaujina gamybos bazę tame krašte bei įdarbina 50 proc. Kauno rajono žmonių, – nuliniai mokesčiai trejus metus. Tai žinia, mūsų požiūris į juos“, – pavyzdžiais kalbėjo V. Makūnas.

Žinoma, ką daugelis akcentavo, pirmiausiai svarbu rajonui save identifikuoti ir nuspręsti, kuo gi mūsų kraštas išskirtinis, ką jis gali ir nori pasiūlyti kitiems. Ne vienas iš specialistų patarė išnaudoti turimus resursus, nepamiršti turizmo sektoriaus. Kad Šakiams ne tik yra kur stiebtis, bet būtina tai daryti, įrodo ir statistiniai skaičiai – mūsų rajonas pagal patrauklumą investuoti Lietuvoje septintas nuo galo. U. Savickas ramina: „Nežiūrėkit į skaičius, o imkit ir darykit, nes esate proceso vidury.“ „Bet ar to norite?“ – klausė ne vienas, nes „namų darbai“ taip pat turi būti padaryti.

Štai neseniai padalinį Šakiuose atsidariusi UAB „Nemira“ tikina – jei viskas gerai, po dvejų metų bus pastatytas cechas ir reikės gal 50 kvalifikuotų darbininkų. O kaip reaguoja rajonas? Ar jis stebi rinką, bando persiorientuoti ir pasiūlyti kvalifikuotos darbo jėgos? Kol kas nelabai... Bet tai tiesiog būtina!

„Jei kalbame apie švietimą, jis privalėtų būti orientuotas į gamybos sritis, kalba eina apie mechanikos, elektros, chemijos inžineriją, apie informacines technologijas, apie daugiakalbystę“, – patarimais dalijosi „Investuok Lietuvoje“ Regionų plėtros vadovas L. Puidokas, pabrėžęs, kad rajone, kalbant apie darbo jėgą, yra didžiulis atotrūkis tarp pasiūlos ir paklausos.

Jis taip pat kalbėjo ir apie finansinių lengvatų konkurencingumą.

„Pasianalizuokime su kaimynais. Marijampolėje pramoninės paskirties žemės mokestis 0,7 proc., Vilkaviškyje – 1,2 proc., Kazlų Rūdoje – 1 proc., Šakiuose – 1,5 proc. Mano retorinis klausimas skamba taip: ar geriau 1,5 proc. nuo nulio, ar geriau 0,7 proc. nuo 100 tūkst.?“ – kalbėjo „Investuok Lietuvoje“ Regionų plėtros vadovas.

Neatsiejama patrauklumo dalis, kaip kalbėjo L. Puidokas, yra tinkamos, sutvarkytos patalpos, tinkama infrastruktūra. Todėl ne tik jis patarė investuoti, investuoti, investuoti... Tiesa, vėliau nuomonės šiek tiek išsiskyrė, ar pirmiau turi atsirasti investuotojas, ar pirmiau turi būti paruošta tinkama bazė.

Tačiau kas norės ateiti ir kurti įmonę, kai šalyje administracinių procedūrų trukmė milžiniška – vidutiniškai reikia 14 mėn. gamybinei įmonei įsikurti, reikia pereiti maždaug 18 institucijų, susirinkti 225 dokumentus, o jei dar nėra nieko, ką rajonas galėtų pasiūlyti... Tad sprendimus Regionų plėtros vadovas patarė priiminėti jau šiandien. Tuos, kurie priklauso nuo savivaldos.

„Investuok Lietuvoje“ projektų vadovas L. Suodaitis atsakė į prieš tai neatsakytą klausimą, ar Šakiuose atsirastų investuotojas, jei būtų, tarkim, gamybinės 5 tūkst. kv. m patalpos. Jo manymu, tikrai ne, nes nebūtų, kas čia dirba. Todėl jis ragino orientuotis į modernų profesinį mokymą. L. Suodaitis įsitikinęs, kad reikia keisti ir visuomenės požiūrį į tai, nes daugeliui atrodo, kaip samprotauta renginio metu, kad jeigu jau tu stalius, tai lūzeris, nors dažnai profesinis darbas apmokamas taip pat kaip aukštąjį universitetinį išsilavinimą turinčių žmonių. Juk daugelis moksleivių realiai net nematę, kaip tas darbas atrodo. Be to, L. Suodaičio nuomone, rajono savivaldybės administracijoje tiesiog privalėtų atsirasti žmogus, kuris dirbtų investicinės aplinkos gerinimo klausimu, gebantis ne tik Lietuvai, bet ir užsieniui parodyti, ištransliuoti, kas ir kur yra Šakiai. Jis retoriškai teiravosi: ar mes žinome tas įmones, ar tos įmonės žino, kad Šakiai nori, jog jos būtų čia? Jei taip, reikia, kad kažkas tuo klausimu dirbtų.

Trumpą forumo apibendrinimą padarė UAB „Konsultus“ vadovas Žilvinas Gelgota, rengiantis Šakių verslo plėtros, investicijų pritraukimo strategiją. Jis akcentavo tokių susitikimų svarbą, bendravimo su verslu būtinybę, dėmesį jam. Ž. Gelgota pripažino, kad išgirstos mintys, pasisakymai yra puiki „špargalkė“ rengiamai strategijai, bet jokia strategija nebus efektyvi, jei ji nuguls stalčiuose. U. Savickas, padedantis rengti strategiją, pripažino, kad bus mėginama provokuoti, imtis netipinių sprendimų. Jo nuomone, rajonas viską turi, tik imk ir daryk, bet ar yra tam pasiruošęs?

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate mintį atstatydinti sveikatos ministrą Arūną Dulkį?

klausimelis 07 19Ona iš Šakių:

Pritariu, visiškai kvailas. Man viskas nepatinka, ką jis daro, o ypač kad prievarta varė skiepytis. Pati ligoninėse dažnai nesilankau, nors sveikatos neturiu, bet neinu – kai neinu, tai sveikesnė. Turėtų būti kažkaip kitaip viskas, bet kažin ar kas keisis. 

klausimelis 07 19 2

Eugenijus iš Keturnaujienos:

O kuo jis blogas? Man jis patinka, geras žmogus. Aišku, yra problemų sveikatos apsaugos srityje, pavyzdžiui, labai didelės eilės būna, jei šeimos daktarė išėjo atostogų – kita nepriims, reikia laukti mėnesį laiko, kad vaistus išrašytų. Bet šiaip visko, kas pas mus yra, užtenka, netenka į kitus miestus važiuoti. Grįžtant prie politikos, man atrodo, kad tiesiog reiktų leisti visiems ministrams pabaigti kadenciją ir viskas.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.