Rajone prasidėjo javapjūtė: ką apie derlių sako ūkininkai?

javapjute prasidejo
Lina POŠKEVIČIŪTĖ


Praėjusią savaitę kai kurie rajono ūkiai jau pradėjo kulti žieminius miežius, būtent nuo jų ir prasideda javapjūtė, nes tai yra anksčiausiai subręstantys javai. Pasak kalbintų ūkininkų, šiemet šios kultūros derlius neblogas.
 
Vienas iš pirmųjų rajone žieminius miežius kulti pradėjo Keturnaujienos krašto ūkininkas Jonas Kazernovičius, kuris savo ūkyje darbuojasi nuo 2002m., šiandien dirba 180 ha žemės, o žieminių miežių sėjo 17 ha.

„Miežius auginu ne pastoviai. Miežių derlingumas šiemet tikrai normos ribose. Kokio derliaus tikiuosi iš kitų kultūrų, tai šis posakis – viščiukus skaičiuosim rudenį – jums atsakymas“, – nedaugžodžiavo J. Kazernovičius.

Šakietis ūkininkas Algimantas Bublaitis žieminius miežius pradėjo kulti liepos 11-ąją, sako nukūlęs visą 15 ha žieminių miežių lauką.

„Šiemet javapjūtę pradėjom kokia savaite anksčiau. Į kombaino bunkerį biro įvairiai. Buvo ir aštuonios, ir šešios, ir penkios tonos iš hektaro. Javai gana sausi. Derlius tikrai nėra geresnis nei ankstesniais metais. Aišku, yra labai gražių vietų, bet vietomis pasėliai pageltę“, – pasakojo ūkininkas, auginantis dar ir kviečius, rapsus, cukrinius runkelius bei pridurdamas, kad žieminius rapsus bei kviečius jis planuoja kulti po geros savaitės.

Visus žieminius miežius (16 ha) pavyko sklandžiai nukulti ir kitam Šakių krašto ūkininkui Kęstučiui Jakščiui – pradėjo liepos 12 d.

„Javapjūtės pradžia panaši kaip ir ankstesniais metais. Miežius auginau prieš trejus metus, tai derlių doroti pradėjau liepos 10 d. Kol kas derliumi nenusivyliau. Jie anksčiau subrendo nei kvietys, dar drėgmės užteko. O iš kitų kultūrų šiandien neįsivaizduoju, ko tikėtis“, – tikino K. Jakštys, auginantis kviečių, rapsų bei pupų kultūras.

Tik šiemet ėmęsis žieminius miežius auginti Tomas Kažemėkaitis iš Keturnaujienos krašto tvirtino, kad žieminiams miežiams skyręs 12 ha, kulti javus pradėjo taip pat liepos 11 d., iš hektaro prikūlė apie šešias tonas.

„Seniai norėjau pabandyti naują kultūrą, kurios iki šiol neauginau. Ūkininkai vengia auginti miežius dėl laukų užteršimo, nors žieminiai miežiai – geras priešsėlis rapsams. Aš visgi surizikavau. Šiųmetis miežių derlius neblogas. Netgi nustebino derlingumas. O kas su kviečiais bus, sunku pasakyti. Svarstau už dviejų savaičių doroti kviečių ir rapsų derlių“, – tikino T. Kažemėkaitis.

Išdagų krašte ūkininkaujantis jaunasis ūkininkas Kornelijus Birbilas taip pat tvirtino, kad 12 ha žieminių miežių lauką jau nupjovė, pradėjo javapjūtę liepos 12 d., iš vieno hektaro prikūlė vidutiniškai po aštuonias tonas grūdų. Trisdešimtmetis ūkininkas kartu su tėveliu dirba 190 ha, ūkininkauti pradėjęs prieš maždaug aštuonerius metus, jis šypsosi sakydamas, jog „traktoriuje sėdi nuo septynerių“. Pašnekovas kitąmet žieminių miežių laukus žada padidinti iki 25 ha, be miežių, augina žieminius kviečius, rapsus, vasarinius miežius bei pupas.

„Vidutiniškai miežių derlingumas buvo apie aštuonios tonos. Galėjo būti ir didesnis, visgi įtakos tam turėjo užklupusios sausros. Aštuonios tonos iš hektaro – tai, manau, gerai, tik nereikia Dievo vyti į medį. Manau, derlius netgi labai geras. Miežių derlius mane nuteikia optimistiškai, tačiau tai nereiškia, kad už penkių kilometrų esančiuose laukuose ir kitų kultūrų derlius bus geras“, – sakė K. Birbilas.

Sudorotą miežių derlių ūkininkas pristatė į UAB „Baltijos javai“ elevatorių Buktiškėse. Šiuo metu miežių supirkimo kaina siekia apie 170 eurų už toną. Kalbintas bendrovės grūdų supirkimo vadovas Andrius Kružintaitis pasakojo, kad pirmuosius javus į elevatorių pradėjo vežti liepos 10 d., vieni iš pirmųjų ir vežė Šakių krašto ūkininkai.

„Nėra drėgni grūdai, kas yra gerai ūkininkams – nereikia džiovinti. Miežių drėgningumas siekia nuo 12,8 iki 13,5 proc.“, – informavo A. Kružintaitis.

Nors žieminiai miežiai tinkami auginti mūsų klimato sąlygomis ir turi daug privalumų, nemaža dalis grūdų augintojų jų dar vengia. Tačiau susidomėjimas miežiais auga. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pastaraisiais metais mūsų šalyje didėja deklaruojamų žieminių miežių plotai.

Preliminariais pasėlių deklaravimo duomenimis, Šakių rajone 2023 m. žieminių miežių deklaruota 730 ha, 2022 m. – 490 ha, 2021 m. – 236 ha, o 2020 m. – 377 ha. Pernai iš viso šalyje buvo auginama 33 tūkst. 37 ha šios kultūros, 2021 m. – 26 tūkst. 242 ha, 2020 m. – 24 tūkst. 791 ha.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drausmingi eismo dalyviai?

klausimelis 09 06Darius iš Lukšių:

Kaip vairuotojas pastebiu, kad pėstieji nepakankamai laikosi Kelių eismo taisyklių. Matau – ypač dviratininkai per perėjas važiuoja, o ne nulipa nuo dviračio ir jį persiveda. Prasidėjus rugsėjui, Lukšiuose vaikai per perėjas eina tvarkingai. Kaip teisingai pereiti gatvę, nuolat mokau ir vaiką. Telefonu kalbančių perėjose nepastebiu. Tačiau su automobiliu važiuojant Šakiuose V. Kudirkos gatve, reikia būti itin atidžiam, kai gatvėje tiek daug perėjų. 

klausimelis 09 06 2

Irena iš Lukšių:

Automobilio nevairuoju. Manau, vairuotojai laikosi Kelių eismo taisyklių, laiku sustoja ir pėsčiuosius praleidžia. Pati visada sustoju prie perėjos, pasižiūriu, ar nėra automobilių, ir tuomet einu. Pastebiu, kad pėstieji kartais kerta gatvę ir ne per perėjas, taip trumpina kelią. Dažnai pati važiuoju dviračiu ir pastebiu, kad dviratininkų vairuotojai nelabai laiko eismo dalyviais. Kai pravažiuoja fūros, tai nutirpsta viskas.

Baneris350X525 Bastys
 
ambrozija350px

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.