Sprendimas dėl UAB „Šakių laidotuvių namai“ akcijų privatizavimo priimtas 15 balsavus už, septyniems susilaikius ir vienam balsavus prieš. D. Pavalkio nuotr.
Gintarė MARTINAITIENĖ
Sprendimas dėl UAB „Šakių laidotuvių namai“ pardavimo priimtas įsiplieskus diskusijoms. Mūru už įstaigą stojo ne tik mažumos tarybos narys Ričardas Lekavičius, bet ir anksčiau tokį sumanymą palaikiusi opozicija balsuodama susilaikė, nes pasijuto suvedžiota.
Kad UAB „Šakių laidotuvių namai“ bus siūlomi privatizuoti, kalbėta dar gruodį vykusio Kolegijos posėdžio metu, kai tiek valdantieji, tiek opozicija sutarė, kad tai galėjo būti padaryta netgi anksčiau. Planų parduoti šį verslą būta ir anksčiau, tačiau tada nebuvo rasta politinio sutarimo. Šįkart mūru už įstaigą stojo R. Lekavičius ir teigė niekaip nesuprantantis tokio sprendimo reikalingumo ir prasmės, mat įmonė dirba pelningai, pati išsilaiko. Anot tarybos nario, jo neįtikina argumentai, kad ritualinės paslaugos – ne savivaldybės funkcija, nes savivaldybės tokias paslaugas teikti gali.
„Savivaldos funkcija užtikrinti, kad būtų teikiama, bet ne teikti pačiai. Tai vienas iš esminių skirtumų. Jei nebūtų kam, tada taip, savivaldybė ieško būdų ir priemonių, kaip tai daryti“, – cituodamas įstatymo nuostatas aiškino opozicijos lyderis Edgaras Pilypaitis.
Kaip žinia, šiuo metu Šakiuose šias paslaugas teikia ne tik savivaldybei priklausanti bendrovė, bet yra ir privatūs laidojimo namai „Tyla“.
Anot mero Raimondo Januševičiaus, iš 60-ies savivaldybių tik keturiose šarvojimo ir ritualines paslaugas teikiančios bendrovės priklauso savivaldybei. Kad proceso baimintis nereikia, sutiko ir tarybos narė Ilona Šeflerienė, lyginusi Šakių ir kaimyninio Jurbarko tokių paslaugų kainas ir pastebėjusi, kad jeigu pas mus „valdiški laidojimo namai, tai bent jau paslaugos turėtų būti pigesnės“.
Nuomonės išsiskyrė, kai prasidėjo kalba apie tai, kiek šis procesas aptartas su įstaigoje dirbančiais žmonėmis, mat jeigu meras aiškino, kad laikinasis įstaigos vadovas Darius Talala apie procesus yra informuotas, „su juo kalbėta ir pritarimas tokiam veiksmui yra“, tai tiek opozicija, tiek R. Lekavičius tvirtino, kad bent iki trečiadienio nei su laikinuoju vadovu, nei su kitais kolektyvo žmonėmis apie privatizavimą kalbėta nebuvo. Anot R. Lekavičiaus, jam lankantis įmonėje „nebuvo nei noro, nei džiaugsmo, kad juos pardavinėtų“, kol kas nekalbama ir apie darbuotojų ateitį.
„Mes įsivaizdavome, kad bus procesas, kalbėjimas su žmonėmis. <...> Mums Kolegijos posėdyje buvo pasakyta – viskas bus tvarkoj, bus ramu, tai jeigu bijoma pakalbėti su tais darbuotojais, išgirsti jų nuomonę, tai mažų mažiausiai nedrąsus šiandienos sprendimas. <...> Mes buvome suvedžioti“, – tikino E. Pilypaitis ir svarstė, kad tokiu atveju kolektyvas nėra sutelktas tolimesniam bendram darbui tiek įmonės labui, tiek gyventojams teikiamos funkcijos atžvilgiu.
Po šių žodžių prabilo tarybos narys Giedrius Pulokas, prisiminęs savo ankstesnius darbus vandenų bei komunalinio ūkio įmonėse, jis teigė, kad kai vyko įmonių pertvarkymai, jokių pokalbių buvusi valdžia su darbuotojais nevedė.
Kad su sprendimais galbūt nereikia skubėti, svarstė ir Rima Rauktienė, sutikusi, kad gal geriau nekelti įtampos ir į sudėtingus procesus eiti paprasčiau, tačiau 15 balsavus už, opozicijai susilaikius ir R. Lekavičiui balsavus prieš sprendimas dėl „Šakių laidotuvių namų“ akcijų privatizavimo buvo priimtas.
Kaip jau buvo nekart informuota anksčiau, procesai išties užtruks, tikėtina, kad šiais metais dar realūs pokyčiai neįvyks, tad tarybos sprendimas tik pirmasis žingsnis privatizavimo link. Dabar objektas bus traukiamas į privatizuojamų objektų sąrašą, vėliau turto vertę turės nustatyti turto vertintojo kvalifikaciją turintis vertintojas ir pan.
Kaip nurodyta sprendimo projekte, bendra nominali „Šakių laidotuvių namų“ vertė yra 151 tūkst. eurų.