Lietaus kirčiai suvėlino pavasario sėją

Ūkininkas Juozas Valaitis (kairėje) apžiūrėti kol kas nedygstančių cukrinių runkelių pasėlių pasikvietė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ agronomę-konsultantę Birutę Petkevičienę, kuri konstatavo, kad dirva lietaus užplakta, pro plutą augalai vargu ar išlįs, nes dauguma sėklų supuvusios, tad greičiausiai ūkininkui žuvusius pasėlius teks atsėti. D. Pavalkio nuotr.

Žemdirbiai jau žino, kad optimalius pavasario darbų terminus koreguoja gamta – balandžio pradžioje prasidėjus sėjai, o nuo mėnesio vidurio užėjus lietums, pavasario darbai sustojo. Šios savaitės pradžioje ūkininkai vėl skuba grūdą į dirvą išberti. Smarkus lietus daug rūpesčių pridarė cukrinių runkelių augintojams – teks atsėti nesudygusius plotus.

Runkeliai nesudygo

Ilgametis cukrinių runkelių augintojas šakietis Juozas Valaitis iš viso žada juos auginti 120 ha plote. Runkelius šiemet pradėjo sėti balandžio 10 d., bet apie balandžio vidurį, prasidėjus lietums, darbus teko nutraukti. Atšilus orams ir pradžiūvus dirvai žemdirbiai skuba į laukus tęsti pavasarinių darbų, tačiau J. Valaičiui rūpesčių kelia cukrinių runkelių laukas, kur sėklas į dirvą išbėrė balandžio 15 d., prieš pat lietų. Tad antradienį ūkininkas pasikonsultuoti pasikvietė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ agronomę-konsultantę Birutę Petkevičienę. Pasak viešnios, šiuo metu ji lankosi ne viename šalies cukrinių runkelių augintojų lauke. Atvykusi į cukrinių runkelių lauką, esantį netoli Briedžių k. (Šakių sen.), ir pasižvalgiusi po J. Valaičio laukus, daro išvadą: praėjus 14 d. po sėjos, turėjusių pasirodyti augalų nesimato sudygusio nė vieno, dirva tiesiog užplakta.

„Deja, atšalo, iškrito didelis kritulių kiekis. Sėkla, nors ir buvo išleidusi šaknelę, tačiau dėl didelio drėgmės kiekio tiesiog nuskendo ir supuvo“, – aiškino B. Petkevičienė.

Cukriniais runkeliais čia užsėtas 22 ha plotas. Kiek tolėliau, lengvesnėje žemėje, dirvos paviršius šiek tiek sausesnis. Konsultantė prakasa dirvos paviršių ir bando ieškoti sėklų – dirvoje po pluta, nors ir retai, matosi vos prasikalę daigai.

„Neaišku, ar daigas prasikals pro dirvos paviršiuje susidariusią plutą. Siūlau dar palaukti kelias dienas, galbūt daigai, atšilus orui, išlįs, rekomenduoju dar pabandyti dirvą nupurkšti huminėm ir fulvo rūgštim, kuri pagerins dirvos struktūrą, sėklos dygimą. Kitu atveju – reikės žuvusius plotus atsėti“, – patarė B. Petkevičienė.

Lauko pradžioje žemė stipriai lietaus užplakta, pats ūkininkas dar bando ieškoti sėklų, bet čia nėra nė menkiausio daigelio.

„Kai dirvoje per daug drėgmės, paprasčiausiai joje neliko deguonies. Sėklos tiesiog dūsta“, – tikino B. Petkevičienė.

J. Valaitis jau kreipėsi į draudikus dėl žalos atlyginimo. Beje, kartu laukus apžiūrėjęs cukrinių runkelių augintojas Egidijus Kudirka pasakojo, kad cukrinius runkelius pasėjo balandžio 9 d. ir kad šie jau sudygę, nors vietomis yra ir jau supuvusių sėklų.

runkeliai sudygimas2Ūkininkas Egidijus Kudirka (centre) pasidžiaugė, kad cukrinius runkelius spėjo pasėti anksčiau, tad šie jau dygsta, o kolega Juozas Valaitis sulaukė patarimų dar kelias dienas luktelėti, galbūt atšilus orams šakniavaisių daigai išlįs į dirvos paviršių. D. Pavalkio nuotr.

Kriūkų krašto ūkininkas Zenonas Zakarauskas cukrinius runkelius augina 80 ha plote, šiemet sėti pradėjo balandžio 11–12 d.

„30 ha cukrinių runkelių reiks atsėti. Kur kietesnė žemė, tiesiog užplakta. Per vieną dieną Akėčių kaime esančiuose laukuose iškrito apie 26 mm lietaus, buvo liūtis ir tokia pluta užsidėjo“, – pasakojo ūkininkas ir pridūrė, kad cukrinių runkelių pasėliai apdrausti.

Sėją sutrukdė lietūs

Bendrovė „Barzdų agroservisas“ cukrinius runkelius augina nuo pat gyvavimo pradžios, jos direktorius Almantas Pališkis pasakojo, kad šiemet planuoja šakniavaisius auginti apie 170 ha plote, tačiau prasidėję lietūs sutrukdė sėją. O antradienį ūkininkas toliau tęsė sėjos darbus dirvose, į kurias jau gali įvažiuoti technika.

„Yra vietomis nesudygusių cukrinių runkelių pasėlių. Bet atšilus, manau, sudygs. Ir jeigu vasara nebus kokia sausra, viskas čia bus gerai. Be abejo, dygimą sustabdė ir atšalęs oras, lietus, bet daug įtakoja ir žemės dirbimo būdas. Mes dirvos runkeliams neariam, įdirbam giluminiu skutikliu, tuomet ant dirvos paviršiaus lieka augalų liekanų, kurios pavasarį apsaugo nuo plutos susidarymo, – tikino A. Pališkis. – Jei pavasaris šaltas, tai anksti pasėjus, augalas tik skursta, nenori augti. Esam sėję cukrinius runkelius gegužės 13 d. ir prikasėm 100 tonų iš ha.“

Ekologinius cukrinius runkelius auginančios UAB „AUGA Grūduva“ vadovas Remigijus Kromelis tvirtino, kad šakniavaisių sėją žada pradėti šiomis dienomis, iš viso žada apsėti 100 ha.

„Runkelių sodinimui reikia žemę giliau išdirbti, bet buvo šlapia. Šiemet sėja gal savaitę vėluoja. Labai anksti sėti runkelius mums, ekologiniams ūkiams, nėra gerai, nes paskui žolės užauga anksčiau nei patys runkeliai“, – tvirtino R. Kromelis bei pridūrė, kad bendrovė sėja taip pat pupas, soją, kukurūzą, laukuose jau žydi rapsas, gerai peržiemojo kviečiai.

Sėją tik pradeda

Žemdirbiai šią savaitę skuba sėti ir kitas vasarines kultūras. Kalbintas Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės agronomas Viktoras Šnipas tvirtino, kad sėją pradėjo tik antradienį. Miežiais planuoja užsėti apie 150 ha.

„Vėluoja sėja. Neatsimenu metų, kad taip vėlai būtume pradėję sėti. Dirvos šlapios, nėjo įvažiuoti. Turėjom pirma skystą mėšlą išvežti į laukus. Toliau sėsim pupas, kviečius, kukurūzus. Baigsim sėją ir pradėsim šienapjūtę. Šiemet žieminiuose kviečiuose pradėjo plisti septoriozė. Džiugina gražūs, jau bepradedantys žydėti rapsų pasėliai“, – vardijo darbus ir pasėlių būklę V. Šnipas.

Lukšių žemės ūkio bendrovės agronomo Jono Bako teigimu, prieš lietus, apie balandžio vidurį, jiems pavyko pasėti 570 salyklinių miežių, kurie jau sudygę, ir šiek tiek pupų, šios kultūros planuojama sėti 205 ha.

„Antradienį ir trečiadienį toliau tęsėm pupų sėją. Toliau – kukurūzų, burokėlių sėja. Neblogai peržiemojo žiemkenčiai: žieminių kviečių apsėję esame tūkstantį hektarų, rapsai auga 500 ha plote. Džiaugiamės, kad nepakenkė jiems šalnos, iškritęs sniegas, rapsas jau pradeda žydėti. Tikimės neblogų rezultatų“, – kalbėjo J. Bakas ir pridūrė, kad kol kas jokios tragedijos nemato dėl vėlyvos sėjos, jo tvirtinimu, prieš kelis dešimtmečius į laukus žemdirbiai įeidavo tik maždaug nuo gegužės pradžios.

Daržininkystės ūkį Kriūkų seniūnijoje turintis Martynas Laukaitis pasakojo, kad taip pat balandžio pradžioje pradėjo sėti ankstyvuosius burokėlius ir sodinti bulves, tačiau darbus teko sustabdyti.

„Antradienį jau bandom važiuoti į laukus ir tęsti bulvių ir burokėlių sodinimą. Tik atšilus pradėjo dygti ir prieš dvi savaites pasėti burokėliai. Vėliau laukia cukinijų, moliūgų sodinimas. Ieškom, kur laukai sausesni, ir darbus tęsiam. Taip, sėja šiemet vėliau nei įprastai, bet tikrai nieko tragiško nėra“, – tikino M. Laukaitis.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.