Javapjūtė šiemet ankstyva kaip niekad – ūkininkai baigia nukulti žieminius miežius, o už savaitės, sako, pajudės ir rapsas. Pernai javapjūtė prasidėjo apie liepos vidurį.
Subrendo anksčiau
Birželio pabaigoje javapjūtę pradėję Keturnaujienos krašto žemdirbiai žieminius miežius daugelis jau nukūlę. Kalbintas šio krašto ūkininkas Vytautas Mažeika po penkerių metų pertraukos pernai rugsėjo 5 d. vėl pasėjo šios kultūros. Šiemet į laukus su kombainu išvažiavo birželio 27 d., tad 30 ha žieminių miežių plotą jau baigė kulti. Atvežęs javų priekabą į UAB „Agrokoncerno grūdai“ Bridžių elevatorių, ūkininkas sakė, kad žieminių miežių derlius neįspūdingas, apie 6–7 t/ha byrėjo, laboratorijoje nustatytas drėgnis – apie 12 proc.
„Grūdai jau per sausi. Miežiai sunoko anksčiau laiko. Pas mus Keturnaujienoje labai mažai lijo. Per mėnesį vos 30 ml lietaus. Šiemet rapsas baigė žydėti kokiom dviem savaitėm anksčiau, kai užpernai tuo pačiu laiku tik pradėjo žydėti“, – pasakojo V. Mažeika ir priduria, kad planuoja po savaitės kitos pradėti ir žieminių rapsų bei kviečių pjūtį.
Vytauto šeimos ūkis iš viso dirba per 500 ha žemės. Augina taip pat vasarinius miežius, daugiausiai kviečių, rapsų.
Dar vienas keturnaujieniškis Tomas Kažemėkaitis sako šiemet žieminiams miežiams skyręs 12 ha, kulti javus pradėjo taip pat birželio 26–27 d. (pernai – liepos 11 d.). Grūdų derliumi nesidžiaugia, mat žemi grūdų saiko svorio rodikliai.
„Augalai augo ir sparčiai vystėsi dėl išskirtinai šiltų ir sausų pavasario bei vasaros pradžios orų, todėl pasėliai subrendo anksčiau negu įprasta. Akibrokštas kažkoks, aplink Keturnaujieną lyja, o pas mus nei lašo. Sausi, smulkūs grūdai, tad miežių auginimas išėjo, galima sakyti, nuostolingas“, – svarstė T. Kažemėkaitis, kuris taip pat jau ruošiasi doroti žieminių rapsų derlių.
„Kai rapsas žydėjo, atrodė įspūdingai, tačiau, panašu, kad ir iš šios kultūros nebus įspūdingų derlių“, – spėlioja keturnaujieniškis.
Kaina nepadengia kaštų
Kad javapjūtę teko pradėti praėjus vos kelioms dienoms po Joninių, stebisi ir ilgametis Kudirkos Naumiesčio krašto ūkininkas Edmundas Raškauskas. Žieminiais miežiais ūkininkas buvo užsėjęs apie 60 ha.
„Pabandėm miežius pjauti birželio paskutinėmis dienomis. Deja, kituose plotuose buvo per žali – susilaikėm. Dar nėra tekę taip anksti pradėti javapjūtės. Juokaujam, kad jau du derliai įmanomi. Apie derliaus kokybę sunku dar pasakyti. Gal 5,5 t/ha ir kulsim. Tikiuosi geresnio derliaus iš kitų laukų. Be abejo, tai priklauso ir nuo dirvožemio. Deja, siūloma grūdų supirkimo kaina nepadengia javų auginimo išlaidų“, – atviravo ūkininkas.
Kriūkų krašto ūkininkas Saulius Liutvinas 10 ha žieminių miežių lauką taip pat baigė pjauti.
„Miežius sėjau pirmą kartą, bet, deja, nusivyliau. Taip gražiai atrodė pasėliai, bet prikūliau apie 4 t/ha. Grūdai smulkūs, sausi, drėgnumas siekė 12–13 proc. Kviečius planuoju kulti maždaug po 2–3 savaičių. Neprisimenu tokių laikų, kad javapjūtę birželį pradėtume“, – stebėjosi kriūkietis.
Plotai padidėjo
Kalbintas dar vienas Keturnaujienos krašto ūkininkas Paulius Jonaitis šiemet žieminių miežių užsėjo apie 40 ha. Derlių doroti pradėjo birželio 26 d. Jis pirmąjį miežių derlių pristatė į UAB „Linas Agro“ Lukšių elevatorių.
„Miežius auginam pirmi metai, tai sunku palyginti derliaus kokybę su ankstesniais metais“, – sako P. Jonaitis.
Jis tvirtino, kad kulia nuo 6 iki 7 t/ha miežių. Šeimos ūkis taip pat augina rapsus, pupas bei kitas kultūras.
Kalbintas „Linas Agro“ Pietų Lietuvos regiono vadovas Giedrius Bakas pripažįsta, kad javapjūtės startas šią vasarą itin ankstyvas. O pirmasis į elevatorių naująjį derlių pristatė jau minėtas keturnaujieniškis P. Jonaitis birželio 26 d.
„Miežius ūkininkai vežą į elevatorių kasdien. Grūdai sausi, drėgnumas – vidutinis, siekia iki 14 proc. Žieminių miežių kokybė šiais metais nėra išskirtinė, toks vidutinis derlingumas, gal šiek tiek grūdų svorio saikas mažesnis.
Ūkininkai kulia nuo 6 iki 8 t/ha miežių. Per parą grūdų kainos keičiasi. Be abejo, ūkininkai tikisi didesnės miežių supirkimo kainos, bet žiūrint į daugiametę, tai kaina panaši“, – komentavo G. Bakas.
Grūdų supirkėjai už žieminių miežių toną siūlo nuo 120 iki 140 eurų, tad ūkininkai renkasi, kuriam grūdų supirkėjui parduoti pirmąjį derlių. Kai kurie ūkininkai tvirtina, kad anksti nukūlus derlių ūkiuose bus daugiau laiko tinkamai paruošti dirvas žieminių rapsų sėjai, mat žieminiai miežiai – vienas geriausių priešsėlių žieminiams rapsams.
Šakių rajone pernai žieminių miežių deklaruota buvo 730 ha, šiemet šia kultūra ūkininkai, pirminiais duomenimis, užsėjo daugiau nei 1 tūkst. 608 ha.