Svogūnų augintojai ir eksperimentuoja, ir džiaugiasi šiųmečiu derliumi

Svogūnų augintojas Paulius Merčaitis renkasi išbandytas geltonųjų svogūnų veisles, džiaugiasi šiųmečiu derliumi ir skuba jį, kol leidžia orai, gabenti į sandėlį. D. Pavalkio nuotr.

Rajone vos keletas svogūnų augintojų. Šakiečių Romos ir Romaldo Drevininkaičių šeima – ilgamečiai daržininkai. Daugiau nei pusę iš jų dirbamų 15 ha žemės užima svogūnai bei kitos daržovės, kitoje dalyje auga bulvės. Šiemet pas ūkininkus lankomės apžiūrėti raudonųjų svogūnų, kurių derlius stebina net juos pačius. O Paulius Merčaitis, ūkininkaujantis Katilių kaime (Griškabūdžio sen.), svogūnais užsodino apie 8 ha, jis taip pat patenkintas ir derliaus kiekiu, ir kokybe. Abeji augina tiek žieminius, tiek vasarinius svogūnus.

Su daržininke R. Drevininkaitiene susitinkame daržovių laukuose. Drevininkaičiai augina įvairias daržoves: burokėlius, morkas, žirnius, krapus, moliūgus, česnakus, bulves, bet daugiausiai įvairių veislių svogūnų. Roma pasakoja, kad daržoves auginti pradėjo prieš tris dešimtmečius, ir pradėjo daržininkystę būtent nuo svogūnų. Šiandien užaugintas daržoves tiekia ir mūsų rajono ugdymo, maitinimo įstaigoms.

svogunai drevininkaitieneIlgametė daržininkė Roma Drevininkaitienė džiaugiasi naujos raudonųjų svogūnų veislės derliumi, gumbai užaugo ypač dideli, tikisi, kad ir svogūnų skonis patiks vartotojams. D. Pavalkio nuotr.

Pirmiausiai R. Drevininkaitienės teiraujamės, kokie šie metai daržininkams.

„Šiemet mūsų sėja buvo vėlyva. Morkų sėjom beveik du hektarus, tačiau užplakė lietus, pusę pabandymui atsėjom ir kol kas puikiai auga. Derlių sunku prognozuoti, svarbu, lietus nesutrukdytų jo nuimti“, – sako daržininkė.

R. Drevininkaitienė nebijo eksperimentuoti ir auginti naujų veislių daržoves. Jau trečią sezoną augina ypač ankstyvą žiemojančių svogūnų veislę ‘Shakespeare’. Šios veislės sėjinukus ūkininkė sodina spalį ar lapkritį.

„Birželio viduryje laiškai pradeda linkti, birželio 17 nuėmėm subrendusius svogūnus ir realizavom, kai prekyboje trūko lietuviškų svogūnų. Svogūnai labai skanūs, nėra aštrūs kaip ‘Lietuvos didžiųjų’ ar kitos panašios svogūnų veislės. Ropelės apvalios formos, gelsvai rudos spalvos lukštais. Šie svogūnai gerai žiemoja, jų net ligos nepuola, nes pavasarį mažiau ir kenkėjų“, – pasakoja R. Drevininkaitienė.

Šiuo metu laukuose auga jau daržininkės išbandytos geltonųjų ‚Bruce F1‘, ‚Centro F1‘ veislių svogūnai, raudonieji ‚Ruby Star F1‘ ir kiti. Iš sėjinukų sodintą augalų derlių jau baigia nuimti. Vėliau raunami svogūnai, pasodinti iš sėklų.

svogunai drevininkaitiene2D. Pavalkio nuotr.

„Šiemet pusę hektaro užsėjom gana vėlai, balandžio pabaigoje, bandomąja raudonųjų svogūnų veisle ‚Fokus F1‘. Ropelės užaugo labai didelės. Ir dar auga. Tai ilgos dienos tipo svogūnai. Derlių imsim rugsėjį. Šios veislės svogūnų ropelių ilgas sandėliavimas. Kol kas nežinau, kaip naujuosius raudonuosius svogūnus įvertins pirkėjai. Jau ragavau, skonis švelnus“, – sako daržininkė pridurdama, kad visgi pirkėjai labiau pageidauja geltonųjų svogūnų.

Entuziazmo nestokojanti R. Drevininkaitienė sako, daržininkystės atsisakyti nežadanti tol, kol visa šeima darbuojasi ūkyje.

Katilių kaime ūkininkaujantis P. Merčaitis svogūnus auginti specializuojasi jau septinti metai. Šiais metais šeimos ūkyje buvo pasodinta apie 8 ha geltonųjų vasarinių ir žieminių svogūnų. Hektaro ‘Shakespeare’ veislės žieminių svogūnų derlius buvo sudorotas iki Joninių.

„Pirmą kartą sodinau žieminių svogūnų. Man tai buvo naujiena. Pernai gumbelius pasodinau spalio 15 d. Peržiemojusių svogūnų ropelių derliaus sulaukiama maždaug 3–4 savaitėmis anksčiau negu tradiciškai užderančių ankstyvųjų svogūnų veislių. Šiemet žadu daugiau užsodinti žieminių“, – sako ūkininkas.

Trečiadienį lankantis ūkyje, vagose bolavo jau nukastų paskutinių svogūnų gumbai.

svogunai mercaitis2D. Pavalkio nuotr.

„Turiu per šią savaitę svogūnus nuo lauko nurinkti. Tą darau su kombainu. Pranašauja lietaus. Tai šeimos ūkis, dirbame visi: tėtis, broliai, svogūnais ir česnakais buvom apsodinę apie 13 ha“, – sako Paulius pridurdamas, kad daugiausiai sodina vienos iš populiariausių veislių Lietuvoje – vasarinės ‘Stuttgarten Riesen’ sėjinukus.

„Šiemet derlius geras. Pasodinau kovo pabaigoje. Laistyti nereikėjo. Tiesa, net du kartus svogūnų laukus lietus užpylė. Pavasarį gavom ledukų, tai iš trijų, keturių laiškų liko du, vienas. Jau sakiau, reiks pasėlius palaidoti. Bet laiškus augalai atsiaugino“, – pasakoja Paulius.

Pasiteiravus apie raudonuosius svogūnus, pašnekovas tvirtina, kad šių neaugina, nes, jo tvirtinimu, rinkoje nėra poreikio. Mat Paulius svogūnų gumbus realizuoja šiltnamiuose laiškus auginantiems daržininkams.

„Šiltnamininkai sako, kad iš tonos gumbų priauginama apie pusė tonos laiškų“, – atskleidžia P. Merčaitis ir priduria – tam, kad pirktų jo produkciją didmenai didieji prekybos centrai, jo svogūnų ūkiui dar reikia augti.

Pasiteiravus apie lietuviškų svogūnų ūkio plėtrą, Paulius tikina, kad plėtros norisi, tačiau reikia turėti, kur sandėliuoti nuimtą produkciją.

svogunai mercaitis3Ūkininkas Paulius Merčaitis. D. Pavalkio nuotr.

„Džiaugiuosi ir kokybiška sėkla, kurią įsigyju iš vienos daržovių sėklų įmonės. Visada gauni mažesnį ar didesnį derlių“, – sako pašnekovas prisimindamas, kad ūkiui plėtoti prieš ketverius metus pasinaudojo ir ES parama, už kurią įsigyta svogūnų kasamoji bei kita technika.

„Geriau trumpais irklais ir į priekį, nei ilgais atgal“, – tokia mintimi užbaigia pokalbį P. Merčaitis.

Jo svogūnai turi išskirtinės kokybės produkto sertifikatą. Tokie augalai pasižymi natūralumu, juos auginant privaloma naudoti tik minimalų trąšų kiekį.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar ryžtumėtės donorystei?

klausimelis 10 04Regina iš Šakių:

Vieną kartą esu davusi kraujo. Mano artimoje aplinkoje nėra aukojusių organų. Organų donorai, manau, yra drąsūs, gyvybę gelbstintys žmonės. Negalvojau, kad pati galėčiau tapti organų donore, manau, organai mano jau per seni. Kur įsigyti donoro kortelę, deja, nežinau. 

klausimelis 10 04 2

Gražina iš Šakių:

Donorystė – kilnus būdas padėti kitam. Be abejo, yra reikalinga. Yra žmonių, kurie nesiryžta donorystei. Kad galbūt donoro organai išgelbėjo kažkieno gyvybę, tokio atvejo mano artimoje aplinkoje nebuvo. Esu prieš maždaug 30 metų davusi kraujo. Jei šiandien būtų pačios sveikesni organai, sutikčiau tapti donore. Kaip įsigyti donoro kortelę? Greičiausiai kreipčiausi į savo šeimos gydytoją.

dzingulevicius geras
 
ambrozija350px
 
chrebtovas 10 26

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.