Didieji „Augos“ pokyčiai Šakių gyventojų nepalies

Iš keturių Šakių rajone veikiančių įmonių restruktūrizuojama tik UAB „Auga Grūduva“, tačiau jos vadovai teigia, kad gyventojai šio proceso padarinių nepajus – veikla nestabdoma, darbuotojų atleidimai nenumatomi. D. Pavalkio nuotr.

Jau kurį laiką sklandžiusios kalbos apie įmonių grupės „Auga“ patiriamus finansinius sunkumus įgavo patvirtinimą – praėjusių metų pabaigoje bendrovė paskelbė pradedanti restruktūrizacijos procesą. Tai reiškia, kad viena didžiausių Baltijos šalyse ekologiško maisto gamintojų imasi didelių struktūrinių pertvarkų, tarp kurių – ir įmonių jungimas, veiklų uždarymas, žemių pardavimas. Skelbiama, kad restruktūrizacija palies ir Šakiuose veikiančius grupės padalinius. Grupės „Auga“ atstovai ramina: su įmonėmis susijusiems rajono gyventojams šie procesai jokios įtakos neturės.

Procesai vyksta, bet žmonės ramūs

Šakių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėja Irena Žemaitienė informavo, kad rajone veikia keturi „Augos“ grupės padaliniai: UAB „Gotlybiškių pienas“, UAB „Auga Grūduva“, ŽŪB Grūduvos ekologinis ūkis ir kooperatinė bendrovė „Žalmargėlis“.

„Didžiausia rajone – Lukšių žemės ūkio bendrovė, deklaruojanti 3 tūkst.180 hektarų. Antroje vietoje – vos keliais hektarais mažesnius ūkininkavimo plotus turinti „Auga“. Tai tikrai stambus ūkis, reikšmingai įtakojantis rajono rodiklius“, – teigė I. Žemaitienė.

Grupės veikla koncentruojasi rajono Šakių seniūnijos Gotlybiškių kaime. Vietos gyventojus su jos ūkiais sieja įvairūs santykiai – vieni nuomoja žemę, kiti turi įmonės akcijų, nemažai besidarbuojančių ūkiuose.

„Augos“ patiriami sunkumai čia buvo plačiai aptarinėjami, žmonės svarstė, kiek juos tai palies asmeniškai. Savivaldybę pasiekė žinios, kad su kai kuriais ūkininkais yra nutraukiamos žemės nuomos sutartys.

„Vyksta kažkokie dalykai. Bet griūties nėra“, – ramiai situaciją vertino „Draugo“ kalbintas vietos ūkininkas.

Gotlybiškiuose gyvenanti savivaldybės tarybos narė Violeta Simonavičienė tikino apie „Augoje“ vykstančius pokyčius žinanti tik iš žiniasklaidos. Ji pati nuo seno yra susijusi su šia bendrove, turi nedidelį kiekį akcijų.

„Nesame gavę jokių pranešimų, kad kažkas keičiasi. Tiesą sakant, ir nesidomėjome – ūkininkaujame savarankiškai, bendrų reikalų neturime. Išskyrus tas akcijas, kurios, tiesą sakant, bevertės“, – sakė V. Simonavičienė, svarstydama, kad kaimui ar rajonui bėdų dėl procesų „Augoje“ neturėtų būti.

baliutavicius tadas„Norėčiau akcentuoti, kad nors esame teisiniame procese, veiklos šiame regione nestabdome, ji vyks įprastai, tomis pačiomis apimtimis“, – pokyčių Šakiuose nežada grupės „Auga“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius. „AUGA group“ nuotr.

Veiklos apimtys nemažės

Bendrovės padalinių Šakiuose situaciją „Draugui“ komentavęs grupės „Auga“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius sakė, kad vykstančios permainos vietos gyventojų neturėtų neraminti.

„Įmonių grupė „AUGA group“ Šakių rajone užsiima ekologine ir įprastine augalininkyste. Bendrai ūkininkavimo plotai apima 3 tūkst. 100 ha. Auginame kviečius, rapsus, pupas, soją, kukurūzus, daugiametes žoles. Taip pat šiame rajone turime ir gyvulininkystės padalinį, kuris nuo 2024 m. pavasario buvo pervestas iš ekologijos į įprastinę gyvulininkystę (auginame 650 pieninių karvių). Apie finansinius regiono duomenis už 2024 m. kalbėti anksti, nes šiuo metu vyksta jų konsolidavimas ir auditas“, – pristatydamas grupės veiklą rajone pasakojo jis.

Iš viso regiono augalininkystės ir gyvulininkystės padaliniuose dirba 67 darbuotojai. Vasarą paprastai šie skaičiai didėja dėl sezoninių darbuotojų poreikio.

T. Baliutavičius paneigė viešai prieinamą informaciją, kad teismai priėmė pareiškimus dėl restruktūrizavimo procesų inicijavimo dviejose bendrovėse – „Auga Grūduva“ ir „Gotlybiškių pienas“.

„Kalbant apie Šakių rajone veikiančias įmones, restruktūrizacijos procese yra viena bendrovė – UAB „AUGA Grūduva“. Jokia kita grupės įmonė šiame rajone nėra restruktūrizuojama. Priežastys, dėl ko kai kurios grupės įmonės eina restruktūrizacijos keliu, yra kelios. Ilgą laiką fiksavome augančius gamybos kaštus, o prasidėjus karui kaimyninėje šalyje ir infliacijai šovus aukštyn, drastiškai sumažėjo ekologiškos produkcijos paklausa, lėmusi ekologinių žaliavų kainų kritimą. Situacijos nepalengvino ilgus metus Lietuvoje galiojusi ekologinės žemdirbystės išmokų sistema, kuria buvo apribojami didesni ūkiai“, – teigė pašnekovas.

Restruktūrizaciją planuojama įgyvendinti per ketverius metus.

„Norėčiau akcentuoti, kad nors esame teisiniame procese, veiklos šiame regione nestabdome, ji vyks įprastai, tomis pačiomis apimtimis. Darbuotojų atleisti neketiname, todėl regiono gyventojams šis procesas neturės įtakos“, – patikino T. Baliutavičius.

Faktai

* Vilniaus apygardos teismo nutartis dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo ekologiško maisto ir tvaraus ūkininkavimo įmonių grupei įsiteisėjo 2025 m. sausio 17 d.
* „Žingsnis po žingsnio sprendžiame susidariusią situaciją ir šis teismo sprendimas teigiamai prisidės prie sklandaus įsipareigojimų įgyvendinimo visiems mūsų kreditoriams“, – pranešime teigė „Auga“ grupės valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius.
* Įmonė toliau tęs dabar vykdomą augalininkystės, gyvulininkystės, grybų auginimo ir galutiniams vartotojams skirtų produktų tiekimo veiklą, bet skelbia neribotam laikui atidedanti technologijų vystymo planus ir investuojanti į žemės ūkį, biometano gamybą ir galutinių vartotojams skirtų produktų tiekimą.
* Bendrovė numato parduoti dalį valdomų bendrovių ar atskirų gamybinių veiklų, kurios yra nutolusios nuo pagrindinių operacinių centrų, taip pat parduoti nereikalingą turtą. Iki 2026 m. bus sujungta arba nutraukiama veikla iki 60 grupės bendrovių.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.