
Nuo šių metų gegužės 1 dienos Lietuvoje bus pradėtas mažinti apyvartoje esantis 1 ir 2 centų monetų kiekis. Už prekes ir paslaugas atsiskaitant grynaisiais pinigais, galutinio pirkinių krepšelio suma bus apvalinama taip, kad dviejų smulkiausių nominalų monetų nebeprireiktų. Kokie svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti, artėjant šiai datai?
Kaip skelbiama pranešime spaudai, vienas pagrindinių faktų – gegužės pirmąją įsigaliosianti naujoji tvarka niekaip nepaveiks atskirų prekių ir paslaugų kainų. Apvalinama bus tik galutinė bendro pirkinių krepšelio suma, o atskirų prekių kainos ir toliau išliks tikslios iki cento. Tiesa, jei vienu metu pirksite vieną prekę ar paslaugą, jos kainai taip pat galios apvalinimo taisyklė.
Taip pat primenama, kad apvalinimas bus taikomas tik mokant grynaisiais pinigais, o atsiskaitant banko mokėjimo, dovanų kortelėmis ar lojalumo kortelių taškais, mokėtina suma ir toliau išliks neapvalinta.
Apvalinant galutinę pirkinių krepšelio kainą, bus laikomasi įprastų apvalinimo taisyklių: jei galutinė centų suma baigsis skaičiais 1, 2, 6 ir 7 (pvz., 31, 82, 56 ar 37), bus apvalinama į mažesnę pusę (30, 80, 55, 35); jei galutinės sumos paskutinis skaitmuo bus 3, 4, 8 ir 9 – į didesnę.
Naujoji tvarka galios visiems prekių ir paslaugų teikėjams – tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Bankai – ne išimtis.
Nuo gegužės 1 d. pasikeitus mokėjimo grynaisiais pinigais tvarkai, smulkios 1 ir 2 centų nominalo monetos ir toliau liks įprasta ir teisėta atsiskaitymo priemone. Kitaip tariant, jomis galėsite ir gauti grąžą, ir mokėti patys – tiesa, jau ir pagal dabar galiojančią tvarką, prekybininkai neprivalo vieno mokėjimo metu priimti daugiau nei 50 vnt. bet kokio nominalo monetų.
Skelbiama, kad Lietuvoje apyvartoje esančių 1 ir 2 centų monetų skaičius kasmet vidutiniškai padidėja po 30 milijonų ir šiuo metu iš viso siekia daugiau nei 300 mln. vienetų. Nors jos sudaro 59 proc. visų apyvartoje esančių monetų kiekio, jų vertė tesiekia 3 proc. (4,8 mln. eurų) visų Lietuvoje cirkuliuojančių monetų vertės.