
Pavasariniai sėjos darbai jau beveik baigti, tačiau praėjusios pirmosios pavasario šalnos ne juokais išgąsdino ūkininkus, šalčiai itin paveikė rapsus. Vaismedžiai taip pat apsipylę žiedais, tačiau juos pakandžiojo šalnos, tad nuo šalnų nukentėjo ir sodai.
Labiausiai nukentėjo rapsai
Praėjusią savaitę lankomės pas Keturnaujienos krašto ūkininką Vytautą Mažeiką, kuris sako kasdien važiuojąs apžiūrėti laukų ir pastebėjęs nušalusių rapsų, kurių augina 130 ha.
„Rapsai išžiemojo neblogai ir prieš šalnas pradėjo žydėti. Bet po šalnų pradėjo gelsti augalo lapai, stiebai darosi kreivi, o svarbiausia – krenta žiedukai, šalnos paveikti. Augalo ankštarai taip pat pageltę ir gali nukristi. Žydintiems rapsams yra aktyviausias jų laikotarpis, tačiau dėl minusinės temperatūros ir drėgmės trūkumo augalas patiria stresą. Laukiu, kol praeis kokios keturios dienos, stebėsiu. Tikiuosi, augalai atsigaus. Be abejo, lietus padėtų“, – sakė praėjusią savaitę laukus rodydamas ūkininkas ir pridūrė, kad rapsų pasėlis apšalo labiau lauko pakraščiuose.
„Buvę ir ankstesniais metais pavasarinių šalnų. Bet tik kokią vieną dieną. O dabar šalnos laikėsi tris dienas, po minus du ir daugiau. Jutiminė temperatūra dar žemesnė buvo“, – pasakojo ūkininkas.
V. Mažeika, ūkininkaujantis apie 20 metų, taip pat augina pupas, žirnius, žieminius kviečius, miežius ir teigia, kad šie pasėliai atsilaikė geriau. Iš viso Mažeikai šeimos ūkyje dirba apie 500 ha. Šiemet Vytautas pabandymui pasėjo ir saulėgrąžų. D. Pavalkio nuotr.
Apsilankom ir vasarinių miežių lauke, jų ūkininkas užsėjęs apie 60 ha.
„Salyklinius miežius sėjau balandžio 17–18 dienomis. Specialiai vėlinau sėją, kad išvengčiau šalnų. Augalai tik pradeda dygti. Kol kas pasėliai atrodo neblogai. Svarbu sulaukti ir šilumos bei lietaus“, – sako ūkininkas.
V. Mažeika jau dešimtmetis ūkyje taiko neariminę žemdirbystę. Domisi aktualijomis, rinkos naujovėmis, planuoja atsinaujinti techniką – įsigyti naują sėjamąją.
Lukšių žemės ūkio bendrovės vyr. agronomas Jonas Bakas pasakoja, kad šiemet sėją pradėjo itin anksti – balandžio 1-ąją užsėjo 207 ha plotą pupomis. Vėliau salykliniais miežiais – 490 ha, kukurūzais – 335 ha.
Bendrovė augina beveik 500 ha žieminių rapsų, žieminių kviečių – 1200 ha.
„Balandžio mėnesį Lukšiuose neiškrito nė lašas lietaus. Situacija laukuose yra sudėtinga, bet ne beviltiška. Labai reikia lietaus“, – sako J. Bakas ir priduria, kad pasėliai visgi sudygę, tačiau kai kurios kultūros nukentėjo nuo šalnų.
Pasak agronomo, šalnos nušaldė dalį salyklinių miežių.
„Apšalo viršutinė daigo dalis. Sunku pasakyti procentaliai, kiek yra šalnų paveiktų augalų. Nukentėjo augalai, kur žemesnė vieta ir lengvesnė žemė. Tačiau praėjus keturioms dienoms matom, kad situacija miežių pasėliuose taisosi – apšalo tik viršutinė augalo daigo dalis, o kūgelis neapšalo ir toliau auga, želia. Reikia šilto lietaus ir, manau, situacija pasitaisys“, – įsitikinęs J. Bakas.
Šalčiai paveikė ir rapsus. Pasak bendrovės agronomo, daugiausiai apšalo vos bepradedantys žydėti, retesni žieminių rapsų pasėliai.
„Apšalo daugiau laukų pakraščiuose augantys augalai. Šiuo metu prognozuoti, kokį poveikį rapsams turėjo šios šalnos, yra dar ankstoka, manau, kad nuostolių bus. Tikimės, kad augalas dar išleis apatinių ūglių ir žiedynų ir dar duos derliaus“, – viliasi J. Bakas.
Pakandžiojo ir bulves, ir sodus
Slavikuose ūkininkaujanti Neringa Žilionienė bulves sodinti pradėjo balandžio 16 d. ir sako, kad bulviasodis šiemet pradėtas vėliau nei ankstesniais metais.
„Ir technika gedo, ir šaltas pavasaris. Bulves sodinam į kopas... vėjas pusto žemes. Labai reikia lietaus, – praėjusią savaitę kalbėjo ūkininkė. – Bulvės sudygo, tačiau anksčiausiai pasodintų bulvių lapija nukentėjo nuo šalčio. Turėtų atsigauti.“
Jau 30 metų cukrinius runkelius auginantis šakietis Juozas Valaitis tvirtino, kad pirmuosius runkelius šiemet pasėjo labai anksti – kovo paskutinę dieną, iš viso užsėjo apie 120 ha.
„Runkeliai jau sudygo. Šiemet, prieš sėjant runkelius, pirmą kartą dirvą privolavom. Ir drėgmė neišgaravo. Kol kas runkelių pasėlių šalnos nepaveikė, vietomis pakraščiuose – rapsus“, – pasakojo ūkininkas.
Šaltas pavasaris vargina ir sodininkus. Pasak griškabūdiečio Romano Laurinaičio, šalnos pakando ir slyvų, ir obelų bei kriaušių žiedus. Sodininko teigimu, padaryta žala sodui paaiškės vėliau.
„Kokia šalnų padaryta žala žydintiems vaismedžiams, pasimatys maždaug po dviejų savaičių. Šiuo metu randu jau ir pajuodusių žiedų piestelių. Tokie šalnos pakąsti žiedai jau nederės. Kiti pakąsti šalnos žiedai parudavę, kiti lyg dar sveiki, – teigė R. Laurinaitis. – Visada esame priklausomi nuo dangaus. Ypač lietaus reikia, laukiam visi...“