Ar ras jaunimas darbą vasaros atostogų metu?

darbai3Asta GVILDIENĖ

Baigiasi mokslo metai. Jau greitai atostogaujantis jaunimas pasklis po gatves. Kas ieškos galimybių pailsėti ir laiką praleisti vasaros stovyklose, kas bandys ieškotis darbo ir užsidirbti savo pinigėlių. Šiandien Lietuvoje sunku susirasti darbą mokslus baigusiems ar kvalifikaciją turintiems jauniems specialistams, todėl kažkur įsidarbinti studentui, o tuo labiau nepilnamečiam moksleiviui, atrodo, tiesiog nerealu.

Nuotr. Darbo birža svarsto galimybę vasaros metu leisti dirbti viešuosius darbus tiems moksleiviams, kurių tėvai yra bedarbiai.

Nesuinteresuotos įdarbinti

Verslo įmonės nesuinteresuotos įdarbinti jaunimą iki 18 metų ne tik todėl, kad tai labai didelė atsakomybė ir didelė rotacija, bet ir todėl išmokyti žmogų dirbti dažnai užtrunka ne savaitę ir net ne dvi, o jau po mėnesio kito ir vasaros atostogos baigiasi, be to, nepilnamečiai negali dirbti visą darbo dieną, sunkių ir sveikatai pavojingų darbų. Šiandien verslininkams tai nėra labai viliojanti ir patraukli galimybė.
 
Pirmenybė darbuotojų vaikams

UAB „Gulbelė“ Personalo vadybininkė Violeta Lazdauskienė sako, kad pirmenybė įdarbinant teikiama įmonės darbuotojų vaikams ir tik pilnamečiams, galintiems dirbti visą darbo dieną. „Kadangi jaunimo įdarbinimas didelė atsakomybė ir sugaištas laikas apmokymams – geriau, kai šalia jų būna ir mama“, - sako V.Lazdauskienė. Per vasarą įdarbinama apie 10 jaunuolių, kurie dažniausiai pakeičia pardavėjas jų atostogų metu. Darbas ne tik Šakių, bet ir Vilkaviškio bei Jurbarko rajonuose, kur veikia UAB „Gulbelės“ parduotuvės. „Į buhalterijos skyrių priimsime studentę, kuri ir pernai dirbo šį darbą, - privalumus vardijo Personalo vadybininkė. – Tokio žmogaus nereikia apmokyti – jis jau žino, ką reikia daryti.“

Darbus atlieka technika

Ankstesniais metais darbų jaunimui pasiūlydavo daržininkyste užsiimantys ūkininkai, tačiau, pasirodo, viskas kiekvieną dieną tobulėja. Alvydas Drevininkaitis, auginantis maždaug 5 ha bulvių, po 1 ha morkų ir burokėlių, sako, kad visus darbus dabar atlieka technika. Vos pradeda želti žolės - apkaupia ir ravėti nereikia. „Rankų darbas – brangus, bet, jei reikia pagalbos, kaimynystėje turime talkininkų, kurie pagelbsti – nereikia toli ieškoti“, - pasakojo jis.

Jaunimui pasiūlymų turi mažai

Darbo birža kiekvieną pavasarį vykdo darbdavių apklausas dėl galimybių įdarbinti jaunimą vasaros atostogų metu. Apie tai, kokį darbą ji gali pasiūlyti jaunimui vasaros atostogų metu teiravomės Marijampolės teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjos Zitos Naruševičienės.

„Šiemet pramonės sektoriaus darbdaviai neplanuoja priimti į darbą jaunimo, motyvuodami, kad daugelis jų neturi patirties ir kol išmoksta dirbti - baigiasi vasara, - sako ji. - Paslaugų sektoriuje, kaip rodo ankstesnių metų patirtis, iniciatyvus jaunimas įsidarbina savarankiškai ir sėkmingai dirba vasaros atostogų metu.“

Agentūros siūlo darbą užsienyje

Pasak Z.Naruševičienės, į Darbo biržą kreipiasi įdarbinimo agentūros, kurios siūlo darbus studentams vasaros atostogų metu. Šiuo metu darbui Graikijoje reikalingi kambarių tvarkytojai, padavėjai, barmenai ir Marijampolės teritorinė darbo birža kaupia pageidaujančiųjų dirbti jaunuolių duomenų banką.

Darbo išteklių skyriaus vedėja akcentavo, kad Marijampolės teritorinėje darbo biržoje, registruojant laisvas darbo vietas, darbdaviai informuojami apie jaunuolius, pageidaujančius dirbti. Darbdaviui sutikus, Darbo biržos specialistai apie darbo pasiūlymus informuoja jaunimą, užsiregistravusį duomenų banke.

Moksleiviams – tik žemės ūkio darbai

Vasaros atostogų metu moksleiviams susirasti darbą labai sunku.  Z.Naruševičienė mano, kad didžiausios galimybės - nekvalifikuotas darbas žemės ūkyje. Daugiausiai pasiūlymų pateikia uogų augintojai, tačiau dalis jaunimo atsisako skinti uogas ar dirbti kitus nekvalifikuotus žemės ūkio darbus, motyvuodami mažu darbo užmokesčiu. Šiuo metu  ūkininkai ieško 30 jaunuolių braškių skynimui.

Darbo birža prioritetą teikia darbo ieškantiems jaunuoliams, kuriems labiausiai reikalinga pagalba, todėl pasak Darbo išteklių skyriaus vedėjos, svarstomos galimybės moksleiviams, kurių abu tėvai yra bedarbiai, dirbti viešuosius darbus visų vasaros atostogų metu.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar prisiimti atsakomybę atsistatydinant yra tinkamas sprendimas?

klausimelis 04 12Danutė iš Paluobių:

Atsistatydinti – lengviausias kelias. Nemanau, kad toks požiūris yra teisingas. Geriau, kad ministrai patys išspręstų susidariusias problemas, nes iki jų kadencijos pabaigos liko labai mažai laiko. 

klausimelis 04 12 2

Vytautas iš Lepšių:

Nelabai. Jei prisidirbi, tai turi pats ir ištaisyt, išsisrėbt tą košę, o ne trauktis. Nors kas žino, kodėl taip nutinka. Gal ministrai nesusikalba su Vyriausybe.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.