Prie „Darom“ šakiškiai jungiasi šimtais: yra akcijos nepraleidusių ir dešimtmetį

darom luksiai
40 tūkst. tonų atliekų, kurias surinko 1,5 mln. gyventojų. Tokiais rezultatais, pasiektais per 12 metų, gali pasigirti visoje Lietuvoje vykstanti akcija „Darom“. Šiemet į visuotinę talką iniciatyvos organizatoriai pakvies balandžio 27-ąją ir prie jos, kaip ir kasmet, prisijungs būrys Šakių rajono gyventojų. Akcijoje ypač noriai dalyvauja moksleiviai bei visuomeninės organizacijos, o į „Darom 2019“ jau planuoja atvykti daugiau nei 600 šakiškių iš 14 rajono seniūnijų.

„Darom 2019“ rūpinsis sveikata: vyks mankštos ir šokiai

Šiųmetinė akcija „Darom“ planuojama su šūkiu „Švari Lietuva – sveiki piliečiai“. Todėl organizatoriai daugiausia dėmesio skirs švarios bei saugios aplinkos svarbai žmonių sveikatai. Akcijos iniciatoriai numatė ne tik tradicinį šalies švarinimą, bet ir įvairias veiklas gryname ore: bėgimą, renkant šiukšles, mankštas, šokius.
 
„Praeiti metai buvo sėkmingi, nes atliekų surinkome mažiau – apie 1350 tonas visoje Lietuvoje. Pastebime, kad šiukšlių vis mažėja. Gyventojai išties iniciatyvūs, buvo net 3500 tvarkomų taškų. Šiemet, be rūpesčio sveikata, stengiamės atkreipti dėmesį į nuorūkas, jų dažnai nepastebimą žalą gamtai. Taip pat kalbėsime apie atliekų prevenciją, tinkamą tvarkymą ir perteklinį vartojimą“, ¬–  „Darom 2019“ tikslus įvardija akcijos projektų vadovė Justina Anglickytė.

Pašnekovė priduria, kad dėmesys taip pat bus skirtas gyvenimo be atliekų judėjimui. Pasak J. Anglickytės, kiekvienas galime mažinti savo plastiko atliekų kiekius namuose. O, bendraujant su įmonėmis, bus kviečiama judėti aplinkai draugiškesne linkme.

„Siekiame, kad gamtoje šiukšlių ir toliau rastume vis mažiau. Tikimės, kad daugės sąmoningumo gamtosaugos tematika ir atliekų vežimas į mišką liks praeityje“, – priduria pašnekovė.

Per dešimtmetį – nė vienos praleistos akcijos

Kad rūpestis gamta svarbus šakiškiams, liudija ne tik noras jungtis prie iniciatyvos, bet ir skaičiai. „Darom“ gausiai suburia gyventojus bendram tikslui – gražesnės bei švaresnės aplinkos kūrimui.

„Akcijoje kasmet dalyvauja apie 600–800 talkininkų, surenkama daugiau nei 20 tonų bešeimininkių atliekų. Už jų surinkimą iš sukauptų vietų ir pristatymą į regioninį sąvartyną apmoka savivaldybė biudžeto lėšomis. Prisijungia kolektyvai, visuomeninės organizacijos, moksleiviai ir pavieniai piliečiai. Kiekvienoje seniūnijoje akciją koordinuoja seniūnai, girininkijų ribose – girininkai“, – sako Šakių rajono savivaldybės administracijos Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė-ekologė Asta Cikanienė.

Pašnekovės žodžius tik patvirtina Šakių rajono Lukšių gyvenvietės moterų klubo „Fedora“ vadovė Aldona Plaušinienė. 13 narių vienijanti draugija šiemet švenčia 10 metų jubiliejų ir per visą šį laiką nepraleido nė vienos akcijos „Darom“.

„Prisidedame siekdami ir švaresnės gamtos, ir prasmingo laisvalaikio praleidimo. Patys gyvename toje aplinkoje, norime, kad pirštais nebadytų. Veiklos tikrai netrūksta. Jungiamės prie „Darom“, per 10 metų akcijos nepraleido nė viena klubo narė. Tai pat padedame miestelio seniūnijai pasipuošti aplinką, jubiliejaus proga nusprendėme susitvarkyti ir paruošti vietą sveikatingumo takeliui prie ežero“, – užsidegimu spinduliuoja A. Plaušinienė.

Rajonų gyventojai išsiskiria atvirumu ir bendruomeniškumu

Moterų klubo „Fedora“ pavyzdys gali būti puikiu įkvėpimu kitiems ir paskatinimu organizatoriams. O pastarieji numatę plėstis, planuodami daugiau edukacinių, aplinkosauginių ir pilietiškumą skatinančių projektų. „Nenorime tvarkytis amžinai, todėl rūpinamės šiukšlių bei atliekų prevencija“, – teigia „Darom“ projektų vadovė.

Išliks ir dėmesys regionams, nes prie iniciatyvos prisijungia visa Lietuva. O, pasiteiravus pašnekovės, kas aktyvesni – šalies miestų ar rajonų gyventojai, išskiriamas mažesnių miestelių atvirumas. Kartu, būdami arčiau vieni kitų, jie labiau brangina ir savo aplinką.  

„Regionuose, matyt, lengviau surinkti žmones, nes ten labai aktyvios bendruomenės. Galbūt ir renginių mažiau, žmonės ne tokie persisotinę veiklomis. Taip pat gerai vieni kitus pažįsta, labai vertina savo aplinką“, – pastebi J. Anglickytė.

Su tuo sutinka ir A. Cikanienė. „Pažinodami vieni kitus, seniūną, paragindami vieni kitus, talkininkai renkasi aktyviau“, – teigia šakiškė.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad šiemet talkos vyks ir kitomis, akcijos datai artimomis, dienomis. Todėl, norėdami prisidėti prie „Darom 2019“ ne tik balandžio 27-ąją, gyventojai kviečiami informacijos ieškoti savo seniūnijose bei Šakių rajono savivaldybės internetinėje svetainėje. Ten detaliai pateikiamos visos tvarkymo vietos bei datos.
 

AMESfond

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px