Kaminas žiemą gali pavirsti... slibinu

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet Lietuvoje dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų kilo 1149 gaisrai, kuriuose žuvo 7 žmonės, 16 buvo traumuota.

Kaip išvengti tokių gaisrų, patarimais pasidalijo jau 26-erius metus Šakių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje dirbantis  vyriausiasis specialistas Rolandas Pavalkis, besirūpinantis gaisrų prevencija. Jis ne vienerius metus lanko gyventojus ir pataria, kuo būtina pasirūpinti, kad dėl gaisro žmonės neprarastų ne tik namų, bet ir artimųjų gyvybių.
 
Pasak R. Pavalkio, dažnai tenka matyti ant kūrenamų krosnių džiovinamas malkas, o virš krosnies – džiūstančius drabužius: „Būna kad virvelė, ant kurios padžiauti rūbai, nutrūksta, ir viskas nukrenta ant kaitrios krosnies.“

Palėpėse aplink kaminus turėtų būti naudojamos tik nedegios šiltinamosios medžiagos, deja, realybėje, R. Pavalkio teigimu, yra kitaip.

O štai senų namų palėpėse dažniausiai būna supilti spaliai, pjuvenos. Retas kuris lipa į palėpę ir apžiūri, ar kaminas neaprūkęs, ar nėra įtrūkimų, ar jose karaliaujantys graužikai neprinešė prie pat kamino įvairių šiukšlių.

R. Pavalkis pataria ne tik kruopščiai kamine užsandarinti visus įtrūkimus, bet ir primena, kad būtina  nubalinti jį šviesiais dažais, kalkėmis ar kreida – taip geriau išryškės įtrūkusios vietos. Būtina žinoti, kad kamino  įdėkle gali užsidegti suodžiai. Galimas ir dvigubas degimas: įdėkle dega suodžiai, o per įtrūkimus kamine – į palėpę ima veržtis ugnis.

Dar vienas patarimas – krosnį kūrenti sausomis malkomis. Nors šlapia mediena dega ilgiau, bet neišskiria tiek kaitros, todėl neretai užkemša dūmtraukį. Taip pat jokiu būdu įkūrimui nenaudoti degiojo skysčio – dažnai dėl to nukenčia patys žmonės, kurie apdega veidą, rankas, kūną.

Pamačius iš kamino kylančias žiežirbas ar net ugnį, patariama kuo skubiau uždaryti krosnies pakurų dureles ir skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Ką  po to reikėtų daryti? „Galima atidaryti dureles į dūmtraukį, jeigu yra galimybė, ir bandyti po truputį pilti į jį vandens iš plastikinio butelio, jo kamštelyje padarius nedidelę skylutę. Šis primityvus „gesintuvas“ yra pirmoji gesinimo priemonė padedanti slopinti degimą. Aušinti kamine susidariusią kaitrą reikėtų po  truputį ir kantriai. Vandens dideliais kiekiais pilti nei į krosnį, nei į dūmtraukį negalima, nes,  patekęs į dūmtraukį, jis akimirksniu virsta garais ir gali jį sugriauti ar net susprogdinti“, – sako R. Pavalkis ir priduria, kad galima naudoti ir druską, tik reikėtų jos porą kilogramų užpilti ant krosnyje esančių karštų žarijų – druska kaisdama išskiria drėgmę, o drėgmės garai gesina dūmtraukį.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar planuojate dalyvauti Prezidento rinkimuose?

klausimelis 05 10Diana iš Panovių:

Būtinai. Visada stengiuosi balsuoti rinkimų dieną, o ne iš anksto. Kai buvo maži vaikai, vesdavomės kartu, kad ugdytume patriotiškumą ir parodytume pavyzdį, jog balsuoti yra privaloma. Dėl kandidato esu apsisprendusi, tačiau, manau, kad antro turo reikės. Kiek sunkiau su referendumu – turėtų balsuoti 51 proc., kad jis būtų laikomas įvykusiu. 

klausimelis 05 10 2

Rimantas iš Plokščių:

Jau balsavau. Reikia balsuoti. Čia yra kiekvieno pareiga. Balsavimas turėtų būti privalomas. Tada nereikėtų verkti, kad ne tą kandidatą išrinko. Kadangi sekmadienį išvažiuosiu, ėjau balsuoti iš anksto. Apsispręsti sunku nebuvo. Rinktis tikrai yra iš ko, pretendentų turim daugiau nei Amerikoje. Vieni galvoja, ką daro, kiti – šiaip ateina, dėl vaizdo.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.