Zyplių dvaras kviečia atnaujintomis ekspozicijomis

valatkaitieneSima KAZARIAN
 
Praeitą savaitę sulaukėme ne tik sniego, bet užderėjo ir parodų. Dvi įdomios parodos atkeliavo į Zyplių dvarą. Kaip tokiais atvejais sakoma, verta ir pačiam pamatyti, ir svečiui parodyti, todėl nepraleiskite progos praskaidrinti šaltos žiemos teigiamomis emocijomis.
 
Nuotr. „Kai sužinojau, kad sodų konstrukcija primena chemijos moksle žinomą molekulių kristalų sandarą, pamąsčiau – gal jie ir ne taip toli nuo mano chemijos mokytojos profesijos“,- juokavo S. Valatkaitienė.
 
Sulaukia pripažinimo ir užsienyje
 
Praeitą trečiadienį į Zyplių dvarą atvežta išties vertinga Marijampolės klubo „Mūza”, „Menų artelės” grupės paroda. Eksponuojamos lėlės iš modelino, rankinės, žaislai, tapyba ir kiti dirbiniai.

Devynios dailės mokslų nebaigusios marijampolietės kiekvieną trečiadienį susitinka kultūros centre, kur lipdo iš molio, velia iš vilnos, kuria papuošalus. Jų darbais domimasi ne tik mūsų šalyje, bet ir užsienyje, apie parodoje eksponuojamų lėlių autorę Kristiną Venslauskienę buvo pasakojama televizijos laidoje. Išskirtinių charakterių, kam nors dedikuotų arba atspindinčių įvairius personažus lėlių veidukai padaryti iš modelino, rūbeliai siūti rankomis, papuošalai, akiniai ir kiti aksesuarai pagaminti specialiai pagal užsakymą. Greta lėlių eksponuojami ir stilingi, rafinuoti aksesuarai, galanterija iš veltos vilnos: rankinukai, kaklo papuošalai, bateliai. Lietuvos veltinio amatininkų gildijai priklausančiai Gitanai Vyšniauskienei užsakymų netrūksta – vilnos gaminiai keliauja net ir anapus Atlanto.

Gražus ir marijampoliečių mamos Vitalijos Svirkauskienės bei dukros Aistės Rutkauskienės duetas: mama piešia, o dukra kuria papuošalus sutažo, biserio technika. Ji juokavo, kad norėdama savo darbus atvežti į parodą, pirmiausiai turėjo juos pasiskolinti iš juos įsigijusių žmonių.

Marijampoliečių parodos pavadinimas „Ne tik balta“ – aliuzija į šiųmetę žiemą, kuri parodė, jog gali būti pačių įvairiausių spalvų. Taip jau sutapo, kad su parodos atidarymu, pas mus atkeliavo ir baltoji žiema. Simboliška, kad paroda truks iki pavasario, nes kovo mėnesį jos jau laukia Alytaus gyventojai.

Lukšių seniūnas Vidas Cikana džiaugiasi, kad pavyko su šiomis menininkėmis užmegzti ryšį ir labai tikisi, kad nuo šiol jos bus nuolatinės dvaro viešnios. Beje, norintys įsigyti jų darbų, turėtų kreiptis į Zyplių dvaro darbuotoją Rimą Bakienę.

Šeimos amatas

45 metų griškabūdietė, „Dailiaus“ bendrijos narė Saulena Valatkaitienė kuria sudėtingus sodus, tekstilės gaminius, margučius, siuvinėja paveikslus. Visa tai šiuo metu taip pat galima pamatyti Zyplių dvaro arklidžių galerijoje.

Paroda buvo atidaryta penktadienį, Sauleną sveikino gausus kolegų būrys. Mokytoja dirbanti tautodailininkė pasakojo, jog rankdarbiais užsiima nuo vaikystės. Ji prisiminė, kaip po Nepriklausomybės atgavimo su dėžėmis šiaudų vyko į Ameriką, kur ją filmavo Čikagos televizija. „Tiesa, tada jaudinausi mažiau, nei stovėdama prieš jus čia, savame krašte. Gal per mažai dar esu pavargusi?“- juokavo moteris, virš kurios galvos sukosi jos pačios rūpestingai suverti keliaaukščiai, sudėtingiausių struktūrų sodai. Ji teigė, kad darydama sodus iš pradžių  į jų stebuklingas galias ir mistines reikšmes nesigilino, apie tai sužinojo tik vėliau. Šiaudiniai sodai, teigiama parodos aprašyme, yra dangiško, idealaus sodo, Dieviškos tvarkos simbolis, kuris atneša į namus laimę. Jis sugeria neigiamą energiją, yra kabinamas virš stalo įvairių švenčių proga. „Kai sužinojau, kad sodų konstrukcija primena chemijos moksle žinomą molekulių kristalų sandarą, pamąsčiau – gal  jie ir ne taip toli nuo mano chemijos mokytojos profesijos“,- juokavo S. Valatkaitienė.

 „Labai apsidžiaugiau, kad susidomėjimą jais parodė mano mokiniai. Kas įdomiausia, pamokyti sodų kūrimo paslapčių pasisiūliau ne pati, manęs paprašė pats mokinys, berniukas, o paskui šia idėja užsidegė ir kiti šeštokai. Vaikai atsinešė iš namų šiaudų ir mes puikiai praleidome pamoką“,- kalbėjo S. Valatkaitienė. Sodų darymu moteris jau užkrėtė visą šeimą, pirmiausiai – seserį Jūratę. Galima sakyti, kad sodų gamyba jau yra tapusi šeimos amatu.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px