Bendruomenininkai nori didesnio valdžios dėmesio

bendruomenes
Bendruomenių centrų asociacijos tarybos nariai norėtų dažnesnių susitikimų ir pasikalbėjimų su rajono vadovu. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Šakių rajono bendruomenių centrų asociacijos tarybos atstovai sausio 17 d. susitiko su rajono meru aptarti tolimesnio bendradarbiavimo. Susitikimo metu buvo pristatyta nauja nevyriausybinių organizacijų veiklų koordinatorė Asta Kėvelaitytė.

Įgyvendinant nuo 2020m. sausio 1d. įsigaliojusį Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymą, kuriuo siekiama glaudesnio ryšio tarp valdžios atstovų ir nevyriausybinių organizacijų, savivaldybės administracija šiam darbui turėjo paskirti koordinatorių. Susitikimo metu pristatyta, kad šias pareigas eis savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė Asta Kėvelaitytė, kuri prisipažino, kad su bendruomenininkais pažįstama labiau per kultūrą, yra lydėjusi bendruomenes į sąskrydžius.

„Kol kas dar nežinau savo kaip koordinatorės funkcijų“, – sako naujoji koordinatorė.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) parašė savivaldybei raštą, kuriame prašo iki vasario 18 d. išdėstyti savo poziciją, kaip efektyviau vykdyti bendruomeninių organizacijų veiklą. Tokį pat raštą gavo ir Bendruomenių asociacija, jos vadovė Grina Šnirpūnienė patikslino, kad klausimą su kokiomis problemomis bendruomeninės organizacijos susiduria savo veikloje, bei pasiūlymus aptars sausio 31 d. vyksiančiame visuotiniame asociacijos narių susitikime. Nuspręsta, kad tuomet VRM bus pateiktas bendras savivaldybės ir Bendruomenių asociacijos atsakymas.

Kalbėta ir apie Šakių krašto vietos veiklos grupės strategijos įgyvendinimą, rajono meras Edgaras Pilypaitis kvietė bendruomenes aktyviau dalyvauti teikiant paraiškas. Jis pabrėžė, kad savivaldybė prisideda prie projektų finansavimo, tačiau pernai dalis tam numatytų lėšų nebuvo panaudota.

„Tvirtinant savivaldybės biudžetą reikia žinoti, kiek numatyti lėšų bendruomeninei veiklai stiprinti ir palaikyti“, – kalbėjo meras.

Štai į kvietimą teikti paraiškas priemonėms „Zanavykų krašto produktų ir tradicinių amatų integravimas į turizmo plėtrą“ ir „Aplinkos priežiūros paslaugų ir atsinaujinančių energijos išteklių gamyba“ nebuvo gauta nė viena paraiška. Meras ragino Bendruomenių asociacijos tarybą paraginti ir kitas bendruomenes teikti paraiškas šioms priemonėms, kitu atveju būtų svarstoma kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kad būtų perskirstytos strategijos lėšos. G. Šnirpūnienė tvirtino, kad kvietimai teikti paraiškas paskelbti netinkamu, prieššventiniu laikotarpiu ir duota per mažai laiko. Dėl atsinaujinančių energijos išteklių gamybos nuomonę išsakė ir Kudirkos Naumiesčio bendruomenės centro „Santaka“ vadovas Edvardas Belevičius, anot jo, ši priemonė praktiškai neįgyvendinama, nes reikia sukurti ir išlaikyti darbo vietą.

„Projektą nesudėtinga būtų parašyti, tačiau kam reikalingas etatas saulės energijos gavimui ir kaip jį išlaikyti?“ – svarstė E. Belevičius.

Kalbėta ir dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo, nes savivaldybė biudžeto sąskaita jo nekompensuoja. Pridėtinės vertės mokestį gali susigrąžinti tik verslo įmonės, kurios projekte prisiimtų netinkamų finansuoti išlaidų padengimą. Todėl meras kvietė bendruomenes labiau bendradarbiauti su verslo įmonėmis.

„Kai lankėmės Italijoje, tai pastebėjome, kad verslo įmonės kviečia bendruomenes jungtis ir daryti bendrus projektus“, – pasakojo Girėnų kaimo bendruomenės centro narė Irena Šakėnienė.

Kad bendruomenės visgi turėtų būti aktyvesnės, pastebėjo ir Briedžių bendruomenės pirmininkė Dalija Černevičienė, anot jos, „atsitiks taip, kad verslas pasiims visus pinigėlius, o bendruomenės liks be nieko“.

G. Šnirpūnienė priminė, kad artimiausias visų uždavinys – rajono nevyriausybinių organizacijų išsigryninimas, išsiaiškinimas, kas yra tikra nevyriausybinė organizacija, o kas tik ja apsimeta. Nuspręsta duomenis rinkti iš Registrų centro.

„Gavau pastabų, kad meras nesirūpina bendruomenėmis. Kokio to rūpesčio jūs pasigendate?“ – teiravosi meras ir priminė, kad bendruomenėms per Bendruomenių asociaciją skiriama institucinė parama.

„Mes norime bendrauti su valdžios institucijomis, turi bendruomenės daug problemų ir norėtume kartu aptarti ir bandyti jas spręsti. Tokio kaip šiandien susiėjimo, pasišnekėjimo norėtųsi ir ateityje“, – kalbėjo G. Šnirpūnienė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate prezidento rinkimų rezultatus?

klausimelis 05 14Virginijus iš Branduoliškių:

Rinkimuose dalyvavau. Balsavau namuose. Man svarbu, kurį prezidentą išsirinksim. Tegul būna tas pats prezidentas. Bet patinka ir Žemaitaitis. Nes žmones palaiko. Tik nesupratau, kaip reikia balsuoti dėl to referendumo. Kažkaip nesusigaudžiau. Tai nieko biuletenyje ir nežymėjau. Balsuosiu ir antrame ture. 

klausimelis 05 14 2

Kristina iš Miknaičių:

Aišku, balsavau. Šiaip patenkinta rezultatais. Man Nausėda – toks žmogus kaip žmogus. Nemanyčiau, kad Šimonytė tikrai įeitų į tą frontą. Aš už Nausėdą, nors prie širdies ir Žemaitaitis. Daug žadantis. O kad atsisakė Seimo nario mandato, manau, turėjo savo priežasčių. Aišku, būtų buvęs nekaltas, būtų nereikėję trauktis. Kiti kandidatai – visi kytri, daug žada, bet nieko nedaro.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px