Kiekvienas direktorius turi savo mokyklų reformos viziją

kuciauskasAsta GVILDIENĖ

Naujieji metai, prasidėję mokyklų tinklo optimizavimu, sukėlė sumaištį rajono mokyklose. Švietimo įstatymo pataisos, teigiančios, kad vidurinės mokyklos galės veikti iki 2015 metų, mokytojams ir mokiniams leido lengviau atsikvėpti tik iki šių metų. Prieštaringos nuomonės sklando Šakių miesto mokyklose. Vieną iš jų pertvarkos palies skaudžiausiai. Dėl neišvengiamai mažėjančio mokinių skaičiaus, rugsėjo 1 dieną iš trijų mokyklų liks tik dvi.

Nuotr. „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktoriaus R.Kučiausko manymu, pats teisingiausias ir sąžiningiausias pertvarkos būdas būtų dviejų mokyklų sujungimas, o ne vienos prijungimas prie kitos.

Tie, kurie išlieka, lengviau atsikvėpė ir gyvena kaip įprastai. Na, o tie, kurių nebeliks, siūlo ir kitą, jų nuomone, pakankamai logišką ir teisiškai teisingą pertvarkos variantą, prašydami valdžios nenumoti į jį ranka. Aišku, beveik per vieną mėnesį, skubos tvarka, priimtas sprendimas pakeis daugelio žmonių rytojų, sujauks ateities planus. Apie tai ir kalbiname visų trijų mokyklų vadovus.
 
Pertvarkų laukė ne vienerius metus

Pasak „Žiburio“ gimnazijos direktorės Jūratės Mozūraitienės, mokyklų pertvarkos buvo laukiama ne vienerius metus. „Iš kalbų ir nuojautų visiems buvo aišku, kad ta diena neišvengiamai artėja, - tikino ji. – Be to, mažėjantis moksleivių skaičius viską pagreitino. Juk nenaudinga eksploatuoti pastatus, kai jie nėra pilnai užpildyti. Ši situacija šiandien mums yra ,,netikėta”, kaip kelininkams pirmasis sniegas, kaip mokytojams rugsėjo 1-oji, juk jausmas, kad kažkas bus tikrai pas visus buvo.“

J. Mozūraitienės teigimu, kiekviena reforma susijusi su žmonėmis, kuriuos visi stengiamės išlaikyti. „Aišku, nebus taip lengva, kaip atrodo, tačiau šiandieninė situacija primena būrimą iš kavos tirščių, - kalbėjo ji. – Aišku, padaugės mokinių, priimsim daugiau mokytojų ir pirmieji metai bus vieni iš sunkiausių, kol viskas susidėlios į savo vietas. Tačiau kiek gali tempti gumą? Vis tiek vieną dieną ji nutruks...“

Direktorė tvirtino, kad pati mokinių priėmimo į gimnaziją sistema išliks ta pati. Čia galės mokytis ne tik turintieji aukščiausius balus, bet ir vidutiniokai. „Jau daugelį metų iš eilės stebime, kad tie, kurie su knyga visai nedraugauja, į gimnaziją ir neateina, - patikino J.Mozūraitienė. – Kol neribojamas klasių skaičius, galėsime priimti visus, o, jei bus apribojimų, žinoma, visi norintys nepateks.“

Aukuriečiai siūlo du  variantus

Pasak „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Rolando Kučiausko, būtent skubėjimas ir neleidžia pakankamai gerai išanalizuoti situacijos bei aptarti alternatyvų.  Jo manymu, tiek „Žiburio“ gimnazija, tiek „Aukuro“ pagrindinė mokykla, kaip seniai susiformavusios struktūros neturėtų būti reorganizuojamos, nes jau daugelį metų yra stabilios. Jų materialinė bazė, mokytojų pasiruošimas ir dalyvavimas įvairiuose nacionaliniuose projektuose atitinka visus reikiamus kriterijus.

„Pertvarkyti reikėtų būtent tą mokyklą, kuri pagal naująjį Švietimo įstatymą neatitinka reikalavimų ir iš vidurinės mokyklos turi persiformuoti į pagrindinę, - tvirtino R.Kučiauskas, siūlydamas „Varpo“ vidurinę prijungti prie „Aukuro“ pagrindinės mokyklos. – „Žiburio“ gimnazija persikeltų į aukuriečių patalpas, o šie į „Varpo“ ir vadintųsi „Aukuro“ pagrindine mokykla.“

Kitas, mažiausiai skausmingas tokiame nedideliame miestelyje kaip Šakiai mokyklų tinklo optimizavimas, R.Kučiausko teigimu, - „Aukuro“ ir „Varpo“ mokyklų sujungimas. „Abi mokyklos eitų tuo pačiu keliu: abiejų mokyklų mokytojams būtų įteikti įspėjimo apie atleidimą lapeliai bei išmokėtos kompensacijos už nepanaudotas atostogas, - dėstė „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktorius. - Dviejų mokyklų pagrindu susiformuotų viena nauja įstaiga, kurios direktorius suformuotų naują kolektyvą.  Tiems mokytojams, kurie nebūtų pakviesti dirbti naujoje mokykloje, būtų išmokėtos išeitinės kompensacijos.“

R.Kučiausko manymu, tai būtų pats teisingiausias ir sąžiningiausias pertvarkos būdas, nežeminantis vienų ir neišaukštinantis kitų mokytojų – tuomet visi būtų lygūs, nes visi, be išimties, nori turėti darbą ir pajamas, kad galėtų pragyventi. „Aukuro“ pagrindinė mokykla taip audringai reaguoja į pertvarkas, nes ją rengiamasi panaikinti. Tuo tarpu kitos dvi mokyklos tyli, nes jie išlieka, jų darbuotojams negresia bedarbystė. Tai visai logiška“, - tvirtino R.Kučiauskas.

Pritaria visų rajono mokyklų pertvarkymui

„Varpo“ vidurinės mokyklos direktoriaus Vito Daniliausko teigimu, aukuriečių pasiūlytas variantas prijungti vidurinę prie pagrindinės – nėra logiškas. „Jei būtume vienodo statuso, t.y. abi vidurinės arba pagrindinės, sujungimas būtų įmanomas, - tvirtino jis. – Tačiau, esant dabartinei situacijai, aukštesnę jungti prie žemesnės  - netikslinga. Be to, mūsų mokykloje didesnis ir mokinių skaičius, ir daugiau patalpų. Todėl „Aukuro“ pagrindinė mokykla šį rugsėjį turi prisijungti prie „Varpo“ vidurinės ir persikelti į mūsų patalpas.“

Planuojama, kad nuo rugsėjo 1 dienos „Varpo“ mokykloje nebus komplektuojamos vienuoliktos klasės. Tik abiturientams bus leista čia pasilikti įgyti vidurinį išsilavinimą. V.Daniliausko manymu, Šakių bendrojo lavinimo mokyklų pertvarką reikėjo atlikti prieš du metus ir Mokyklų tinklo optimizavimo komisija teisingai daro, kad pertvarko visas rajono mokyklas iš karto. Taip visiems devintokams ir dešimtokams nereikėtų išeiti į gimnaziją, jie šias klases galėtų pabaigti savo mokyklose.

Pasak direktoriaus, praėjusį penktadienį įvykusiame mokyklų vadovų susitikime buvo aptartas pirminis kadrų variantas, peržiūrėti mokytojų krūviai ir etatai. „Reorganizacija nebus tokia žiauri, kaip tikėjomės. Ji gal palies tik kai kurių dalykų mokytojus, tačiau viską galima išspręsti neskausmingai, jei visų rajono mokyklų mokytojai sutiks dirbti su mažesniais krūviais, - patikino jis. – Gal ir reikės važiuoti dirbti į kitas rajono mokyklas, bet darbo nepraras. Manau, visi tai supranta.“

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.