Žolinė Gelgaudiškyje – nuo gražiausių sodybų rinkimų iki meno terapijos

graziausios sodybosAsta GVILDIENĖ
 
Rugpjūčio 15-ąją Lietuvoje švenčiama Žolinė. Jau daugelį metų ji tapo neatsiejama Gelgaudiškio miestelio šventės dalimi. Tradiciniai atlaidai ir gražiausių sodybų rinkimai, įspūdingi gėlių fejerverkai ir visų giminės kartų susiėjimai šiemet pasipildė net keturias dienas Gelgaudiškio dvaro rūmuose vykusiu pleneru, kuriame iš arčiau buvo galima susipažinti su vilnos vėlimo, piešimo ant šilko ir vandens bei fraktalų kūrimo subtilybėmis.  
 
Nuotr. Gražiausiomis šiemet pripažintos Vilmos ir Skirmanto Basčių bei Ilonos ir Ričardo Ignatavičių  sodybos.
 
Nuo senų laikų lietuviai tikėjo gamtos ir augalų galia, todėl į Žolinės puokštes sudėdavo visą metų derlių – medetkas, nasturtas, kraujažoles, rugiagėles, rugius, avižas ir net daržo gėrybes, pindavo devynis skirtingų augalų vainikus. Juos susidžiovindavo ir saugodavo, kad užėjus griaustiniui galėtų jais pasmilkyti namus, o susirgus išsivirti arbatos. Šiai tradicijai daugybę metų neabejingi ir gelgaudiškiečiai, šiemet gėlių fejerverkais papuošę ne tik pagrindinę miestelio gatvę, bet ir savo sodybas, daugiabučius, pražydo net šalia jų augantys medžiai. Tad buvo kur ir akis paganyti, ir kuo širdį pradžiuginti. Galva svaigo nuo spalvų gausos.

Nepaisant to, kad per Žolinę visi Gelgaudiškio krašto žmonės savo sodybas pasidabino ypač gražiai, tačiau „Žydinčios sodybos“ titulus pelnė tik dvi. Tai Vilmos ir Skirmanto Basčių (Dobilaičių kaimas) bei Ilonos ir Ričardo Ignatavičių (Gelgaudiškis) sodybos. Atskiros nominacijos šiemet sulaukė ir Gelgaudiškio seniūnija, kuri ypač rūpestingai prižiūrėjo miestelio gėlynus.  Nepamiršti ir vietiniai gėlių augintojai Laima Stanaitienė, Veronika Kriaučiūnienė, Rožė ir Justinas Matulaičiai, padovanoję daug žydinčių gėlių.  

Iki šių dienų išliko gražus paprotys - per Žolinę aplankyti draugus ir giminaičius. Matyt ši sena tradicija ir paskatino Gelgaudiškio 510 metų sukakties paminėjimo proga surengti plenerą, skirtą visiems iš čia kilusių, čia gyvenusių žmonių ir jų žentų, marčių susitikimui, kūrybiniam atsiskleidimui ir savotiškai meno terapijai. Ją paskaitoje „Menas – sveika“ pristatė Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Eglė Dragūnaitytė. Jos teigimu, nors nėra įrodymų, kad menas gali išgydyti, tačiau dar niekas nepaneigė, kad jis gali padėti pasveikti, atsipalaiduoti, sugrįžti į save, atitrūkti nuo kasdienybės.

Pasak šventės organizatoriaus - Gelgaudiškio kultūros centro direktoriaus Edgaro Pilypaičio, pleneras surengtas pagal Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Meno receptas“, kurio veiklos bus pratęstos dar šį rudenį. Planuojama ir vėl organizuoti panašų renginį, kuriame bus mokomasi lėlininkystės ir tapybos ant šilko paslapčių. E. Pilypaitis prasitarė, kad šių plenerų tikslas – nenutrūkstamas procesas, kad vieni žmonės, įgavę įgūdžių ir patirties, galėtų mokyti kitus.

Vilnos vėlimo paslaptis susirinkusiems atskleidė iš Gelgaudiškio kilusi tautodailininkė Reda Gailiūnaitė. Jos brolienė Vaida Gailiūnienė mokė tapyti ant šilko. Fraktalų piešimo subtilybes pristatė buvusi gelgaudiškietė Kristina Lebedžinskienė. Kaip vos per 2 – 3 minutes sukurti ant vandens nepakartojamą piešinį ir per jį pažinti savo vidinį pasaulį patarė VšĮ Meno terapijos ir socializacijos instituto „VYTA“ atstovė. Meno terapija susidomėjo ir įvairiose kūrybinėse pamokose dalyvavo po 20 – 25 buvusius ar esamus gelgaudiškiečius. Plenero metu sukurtus kūrinius galima pamatyti Gelgaudiškio dvaro rūmuose atidarytoje parodoje, kuri veiks iki rugsėjo 7 dienos.

Po meno terapijos pamokų miestelio gyventojai vakarus leido jaukioje dvaro aplinkoje, kur po atviru dangumi prie arbatos puodelio buvo organizuojamos kino filmų peržiūros, akordeonistų, puokščių kūrimo dvarui vakarai. Ir viskas bendram tikslui – pasibuvimui kartu meniškoje aplinkoje. Juk gelgaudiškiečiai kaip niekas kitas puoselėja bendruomeniškumo tradicijas. Jie kasmet dosniai prisideda prie bendros šventės sukūrimo – kas pinigais, kas į aukcioną atneštais daiktais. Šiemet savanoriai Žolinės šventei surinko 6 tūkst. 399 litus. E.Pilypaitis pabrėžė, kad jie buvo panaudoti Žolinių koncerto dalyvių grupės ,,Dinamika“, Klaipėdos parodijų teatro, Karinos Krysko, Šakių kultūros centro cirko studijos ,,Šypsena“ ir Utenos liaudiškos muzikos kapelos ,,Gija“ honorarui apmokėti.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kovo 20-oji – Tarptautinė laimės diena. Ar jaučiatės laimingi?

klausimelis 03 21Stasė iš Šakių:

Sveikatos turiu – ko daugiau norėti! Saulė šviečia, einu iš mankštos. Aplink pastebiu, kad gal ne visi tokie laimingi jaučiasi, bet iš tiesų – tai tas laimės pojūtis daug ir nuo paties žmogaus požiūrio priklauso. O aš linkusi mąstyti paprastai, jei pati esu sveika, galiu judėti, mankštintis, jei vaikai sveiki – tai viskas gerai. 

klausimelis 03 21 2

Mantvydas iš Sintautų:

Apie laimės dieną nežinojau, bet aš jaučiuosi laimingas. Turiu du vaikus, žmoną, visi esame sveiki, tai daro laimingu. Kad laimingiausių šalių reitinge Lietuva šešioliktoje vietoje, irgi nežinojau, bet gal ir gali būti tokioje vietoje, nes aplink mano pažįstamų ratas taip pat, sakyčiau, laimingi žmonės.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.