Gelgaudiškio dvare – Lietuvos piliakalnių kaleidoskopas

gelgaudiskio parodaSima KAZARIAN

Šių metų liepos 6 d. Gelgaudiškio dvare atidaryta Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“. Ji skirta Lietuvos Valstybės dienai.

Nuotr. Parodą praskaidrinę (iš kairės) eigulys Petras Dabrišius, rašytojas Gintaras Dabrišius su fotografijų autoriumi Albertu Švenčioniu.

Lietuvoje galima suskaičiuoti daugiau nei 800 piliakalnių, kurie yra pasklidę po visą šalį, tad, norint pamatyti bent didžiąją jų dalį, reikėtų skirti nemažai laiko ir jėgų. Fotomenininkas Albertas Švenčionis nepagailėjo kone dešimtmečio ir sukūrė fotografijos darbų ciklą „Lietuvos piliakalniai“.

„Ciklas išskirtinis ne tik Lietuvos fotografijos meno kontekste, bet ir paties menininko kūrybinėje biografijoje – iki šiol jo darbuose buvo ryškūs reportažinės fotografijos principai, tam tikro judėjimo, veiksmo fiksavimas. Čia skiriamas dėmesys kompozicijai, darbuose vyrauja gamtos motyvai, juntama ramybė ir susikaupimas“, – teigė menotyrininkė Miglė Morkūnaitė.

Menotyrininkė pasakoja, jog pavieniai ar grupėmis, apgaubti rūko, nušviesti saulės, įvairiais metų laikais įamžinti piliakalniai A. Švenčionio fotografijose rodo savo didybę ir dvasią, kurios daugelis iki šiol nepraradę: „Kadaise atlikę svarbias funkcijas – ritualines, karinės paskirties – šiandien jie yra daugiau estetinio pasigėrėjimo objektai, Lietuvos kraštovaizdžio formuotojai, praėjusių epochų simboliai. Jų paveikslas priklauso nuo metų ar paros laiko, oro sąlygų, fotografo asmeninės būsenos.“

Albertas Švenčionis (g. 1955 m.) yra Fotomenininkų sąjungos narys, daugelio parodų dalyvis ir rengėjas. „Vedęs, turi vaikų, darbštus, aktyvus naktį, ypač per pilnatį. Nes dar netolimoj senovėj būdavo taip – ką dieną už uodegos pagauni, tą naktį mažam tamsiam kambariuke užsidaręs turi dar kartą pastvert už ausų – tai juostų ryškinimas ir kiti naktiniai užsiėmimai“, – šmaikščiai parodoje apibūdintas fotografo darbas.

Parodos atidaryme dalyvavo du įdomūs svečiai. Rašytojas Gintaras Dabrišius ir eigulys Petras Dabrišius. Pastarasis – Viktoro Bergo ordino kavalierius (2009 m. – už žvėrių globą), knygos „Vilko kailyje“ autorius. Dainuojantis ir šokantis aplink šventus akmenis, kuriuos, beje, pats ir pašventino, jis savo ritualais pritraukia ne tik žmones ir žvėris, bet ir paukščius, tupinčius aukštuose medžiuose. Petras savo būgno garsais šaukia ir ragina visus gyvus padarus burtis po žalia miškų vėliava.

Poetinių tekstų autorius – Gintaras Dabrišius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, 2006 metų „Poezijos pavasario“ laureatas, išleidęs septynias eilėraščių knygas. Parodos atidarymo metu jis skaitė eilėraščius iš savo knygos „Joju vienas“.

Paroda veiks iki rugpjūčio 6 dienos.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.