Lietuvos valdovų plejada papuošė rotušės sienas

slapsys
Nuotr. Kaunietis dailininkas Artūras Slapšys pripažino, kad tapydamas istorines asmenybes pats praplėtė akiratį, gilinosi į istorinę medžiagą.  


Vasario 16 d. Šakių rotušėje surengtas parodos „Lietuvos istorija“ atidarymas. Susirinkusieji galėjo pasigrožėti dailininko Artūro Slapšio tapytais valdovų paveikslais iš kolekcijos „Viduramžių Lietuvos valdovai“. Parodos atidaryme taip pat dalyvavo paveikslų kolekcijos iniciatorius ir mecenatas Antanas Gedvilas. Paroda veiks iki Kovo 11-osios.
 
Susirinkusius pasveikinęs rajono meras Edgaras Pilypaitis pasidžiaugė, kad parodą Šakiuose surengti pasiūlė Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė. Mero žodžiais, simboliška, kad savivaldybės sienas papuošė Lietuvos istorinių asmenybių portretai ir pasakojimai apie juos.

Dailininkas A. Slapšys gimė 1962 m. birželio 17d. Kaune. 1996 m. išvyko į JAV, kur gyveno iki 2011 m. pabaigos. Savo profesionalią kūrybinę veiklą pradėjo gyvendamas JAV. Nuo 2010 m. iki 2011m. pabaigos lankė dailės kursus pas meno dėstytoją ir meno konsultantą Fotio Zemenides iš Čikagos. 2010–2011m. – Čikagos dailininkų sąjungos narys, nuo 2012 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. 2014 m. jam suteiktas Lietuvos meno kūrėjo vardas. 2015 m. sausio 5 d. apdovanotas Gerumo kristalu už Lietuvos istorinės atminties išsaugojimą ir paramą Ukrainos žmonėms. Dalyvauja įvairiuose labdaros projektuose.

 „Tapydamas Lietuvos kunigaikščius, aš labai išplėčiau savo akiratį, skaičiau istorinę medžiagą, taip sužinojau jų gyvenimo ir kovų istorijas. Parodoje eksponuojami valdovai, kurie kūrė Lietuvos valstybę, kurie suvienijo baltų tautas ir gentis, įkūrė galingą valstybę  ar net karalystę ir daug metų ją išlaikė. Gaila, Lietuva kelis kartus buvo okupuota ir nepriklausomybė iškovota tik XX a. Manau, kad mūsų istoriją reikia žinoti kiekvienam“, – kalbėjo dailininkas.

Pasak jo, visą kolekciją sudaro 56 portretai, šakiečiams jis atvežė parodyti 22 darbus su aprašymais – tai Lietuvos kunigaikščių, kunigaikštienių ir karo vadų portretai. Ekspozicijos centre Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas bei gediminaičių dinastijos kunigaikščiai: Algirdas, Jaunutis, Narimantas ir kiti. Taip pat vado Herkaus Manto portretas, dar nupieštas Durbės mūšis, pristatomas ir rekonstruotos XIII a. Karšuvos tvirtovės planas.

Parodoje į žiūrovus žvelgia dailininko A. Slapšio sukurti dažniausiai menami, įsivaizduojami ano meto kovų bei įvykių sūkuryje buvę didžiavyriai, kurie padeda pajusti rūsčią, karingą, bet kartu įkvepiančią tos istorinės epochos ir mūsų tautos dvasią. A. Slapšys pažadėjo Šakiuose surengti dar ne vieną parodą ir  atvežti jau nutapytą didžiulį paveikslą „Saulės mūšis“.

Istoriniai portretai – viena mėgstamiausių dailininko A. Slapšio temų. Iki šiol niekas nebuvo nutapęs visų XIII–XV a. Lietuvos valdovų, įskaitant tokius mažai žinomus kaip Butigeidis ar Daumantas.

A. Slapšys džiaugėsi, kad likimas jį suvedė su A. Gedvilu, istorikais Inga ir Tomu Baranauskais. Taip gimė knyga „Viduramžių Lietuvos viešpačiai“ – dailininkas A. Slapšys yra šios knygos vaizdinės medžiagos autorius.

Renginyje dalyvavęs paveikslų kolekcijos iniciatorius ir mecenatas A. Gedvilas pasakojo, kad jį sužavėjo šio menininko tapyti portretai ir jis kreipėsi prašydamas nutapyti kelis Žemaitijos ir Karšuvos vadų portretus – Almino, Vykinto, Gerdvilo.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.