Slavikų bažnyčios altoriaus konsekracija ir Oninių šventės atgarsiai

Jo Ekscelencija vyskupas Rimantas Norvila (kairėje), pirmiausiai pašventinęs pulpitą (sakyklą), džiaugėsi, kad Slavikų parapijos klebono Romo Budrevičiaus (centre) rūpesčiu naujai nušvito maldos namai, paaiškino, kad naujojo bažnyčios altoriaus priekinėje dalyje esantys įprasti simboliai IHS ženklina Kristų – mūsų Atpirkėją. V. Venslovaičio nuotr.

Liepos 21 d. Slavikų šv. Onos bažnyčioje vyko išskirtinė šventė. 12 val. Šv. Onos atlaidų metu buvo pašventintas naujasis bažnyčios altorius. O vėliau vykusios tradicinės šio krašto Oninių šventės metu padėkota aktyviems seniūnijos žmonėms, sodybų darželių puoselėtojoms.

Sekmadienį Slavikų parapijos parapijiečiai, miestelio svečiai tapo ypatingo įvykio liudininkais – iškilmingų apeigų metu buvo konsekruojamas naujasis bažnyčios altorius. Taip išsipildė parapijos klebono Romo Budrevičiaus didžiausias rūpestis – pastatyti naują, nekilnojamą altoriaus stalą Eucharistinei aukai. Naujo altoriaus konsekracijos iškilmėms vadovavo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, kartu su vyskupu meldėsi klierikas Saulius Skomantas, Šakių dekanas kan. Donatas Jasulaitis bei parapijos klebonas R. Budrevičius. Pirmiausia buvo pašventinta sakykla. Vyskupas atliko konsekracijai skirtas apeigas: išliejo šventąjį Krizmos aliejų altoriaus viduryje bei keturiuose jo kampuose ir juo įtrynė medinę altoriaus viršutinę dalį (mensą). Tai simbolizuoja penkias Kristaus žaizdas. Po to iš visų pusių altorius buvo smilkomas. Galiausiai altorių parapijos klebonas kun. R. Budrevičius užtiesė balta drobine staltiese, kuri simbolizuoja Kristaus įkapių drobules, pastatė žvakes, simbolizuojančias Prisikėlimo šviesą. Po to ant konsekruoto naujo altoriaus buvo aukojamos šv. Mišios.

onines slavikuose3V. Venslovaičio nuotr.

Jo Ekscelencija pamoksle priminė, kad Altorius – ypatinga vieta bažnyčioje. Apie jį tikintieji susiburia šventajai aukai. Vyskupas išreiškė viltį, kad ant naujojo altoriaus daug metų ar net daug amžių bus nuolat švenčiama Eucharistija, kad ir bažnyčia, ir joje esantis altorius, ir pats Mišių aukojimas vienys Slavikų parapijoje gyvenančius tikinčius žmones.

„Tebūna ši bažnyčia dėl to jums svarbūs ir brangūs namai. Tegul šio altoriaus konsekracijos šventė per visą parapiją ir už jos ribų pasiunčia žinią, jog Dievas čia yra su mumis, kad mus atgaivintų, stiprintų, drąsintų kasdienybės sunkumuose“, – linkėjo vyskupas.

onines slavikuose7V. Venslovaičio nuotr.

Po šv. Mišių buvo pasirašytas bažnyčios konsekracijos aktas. Šiltus ir prasmingus padėkos žodžius jo Ekscelencijai parapijiečių vardu išsakė Aldona Mingailienė: „Dėkojame, kad jūsų vedami mes šiandien dalyvavome Kristaus aukoje prie naujo altoriaus. Melsimės, kad Viešpaties Dieviškoji šviesa apšviestų visų mūsų širdis. Kad pakeltų mūsų tikėjimą dar į neregėtas dvasinio tikėjimo aukštumas.“

Parapijos klebonas R. Budrevičius taip pat tarė nuoširdų ačiū vyskupui, broliams kunigams, patarnautojams, Sintautų ir Slavikų choristams bei vargonininkėms Birutei Garmuvienei, A. Mingailienei, atlikėjui Edgarui Pilypaičiui, visiems iškilmės dalyviams, dalyvavusiems Eucharistijos šventime.

Ypatingų klebono padėkų sulaukė Slavikų Šv. Onos bažnyčios altoriaus projektuotojas Zigmantas Brazauskas, padovanojęs projektą, ir Antanas Šlapkauskas, kuris altorių pagamino ir pastatė.

onines slavikuose4V. Venslovaičio nuotr.

Vėliau greta bažnyčios esančiame Žaliajame slėnyje šurmuliavo Oninių šventė, čia dvelkė tarpukario laikmečio nuotaika ir mados. Pasirodo, Šv. Onos atlaidai Slavikuose buvo pradėti švęsti nuo 1814 metų. Kaip pasakojo šventės vedėjos Birutė Mačienė ir Ingrida Baršauskienė, tarpukario Slavikuose virte virė gyvenimas: veikė muitinė, dirbo pasienio policijos pareigūnai. Slavikuose reikalinga buvo ir daboklė. Slavikiečiai buvo verslūs žmonės, čia veikė trys parduotuvės, dvi alinės, pieno nugriebimo punktas, du malūnai – vėjinis ir garinis, kuriuose malė, pikliavojo, gamino manus. Veikė vaistinė, dirbo du veterinarijos gydytojai. Slavikuose gyveno ir dirbo plačiai apylinkėje žinomas gydytojas Jonas Povilaitis. Slavikiečiai turėjo bažnyčios chorą, choristai dalyvavo pirmojoje dainų šventėje Kaune, klojimo teatras džiugino pastatytų spektaklių gausa. Slavikuose buvo gausu ir organizacijų, ypač aktyvią veiklą vykdė Jaunųjų lietuvių katalikų organizacija „Pavasarininkai“. Slavikiečiai įprasmino šios organizacijos veiklą ir vieną iš pastatų papuošė 1931 metų pavasarininkų fotografija. Bendruomenei „Slavikiečiai“ idėją įgyvendinti padėjo kraštietis Albinas Markevičius, MB „Knygnešiai“ vadovas Aivaras Kriščiūnas bei seniūnija.

onines slavikuose5D. Sinkevičiūtės nuotr.

Šventėje netrūko padėkos žodžių. Meras Raimondas Januševičius pirmiausiai padėkojo Slavikų seniūnijos specialistei B. Mačienei – už kūrybiškumą, atsakingumą, pagalbą seniūnijos gyventojams ir bendruomenei, asmenines iniciatyvas.

onines slavikuoseSlavikų seniūnas Redas Juškaitis (kairėje) dėkojo seniūnijos darbininkams ir pagalbininkui, kurie pastatė naują sceną, ir pasidžiaugė jų nagingumu. V. Venslovaičio nuotr.

Šventėje apdovanojami grožį puoselėjantys gyventojai, šiemet tradicinių gėlių darželių puoselėtojos – Elena Sofija Valuckienė, Marytė Teresė Matulaitienė, Elena Zokienė ir Nijolė Lukošaitienė. Nepamirštos ir pagerbtos seniūnijoje gyvenančios Onos.

Džiugina ir tai, kad šiemet Oninių šventės svečiai, atlikėja Gabija lipo ant naujai pastatytos scenos.

onines slavikuose6L. Poškevičiūtės nuotr.

„Kviečiu ant scenos seniūnijos vyrus, tai šitų nagingų vyrų dėka mes turime naują sceną“, – džiaugėsi Slavikų seniūnas Redas Juškaitis.

Įvairių veiklų ir atrakcijų šventėje netrūko: įsiamžinti buvo galima „Foto būdelėje“, pabendrauti su tarpukario pasieniečiais, pasigrožėti įrengta lauko ekspozicija „Slavikų miestelis tarpukaryje“, kuriai įrengti įvairius rakandus, etnografinius daiktus sunešė patys slavikiečiai, ir, aišku, pavartyti naująjį Slavikų seniūnijos bendruomenės informacinį leidinuką „Slavikietis“, kurį skaityti kvietė centro pirmininkė Renata Baltrušaitienė.

onines slavikuose2Tradiciškai Slavikų krašto žmonės gausiai renkasi švęsti Šv. Onos atlaidų, kurie šiame krašte švenčiami nuo 1814 metų. Po Mišių susirenka greta bažnyčios esančioje erdvėje, kur tradiciškai rengiama ir Oninių šventė, kurios metu pagerbiamos ir seniūnijoje gyvenančios Onos. D. Sinkevičiūtės nuotr.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip saugote savo asmeninius duomenis?

klausimelis 09 20Elena iš Keturnaujienos:

Nelabai naudojuosi internetu. Jau ne mano amžiuje turėti ir tą elektroninį paštą ar apsipirkti internete. Saugau asmeninius duomenis. Laimei, kol kas neįkliuvau į jokių sukčių pinkles. Neatskleisčiau savo asmens duomenų jokiems apklausų vykdytojams. Tokių apklausų net nepasitaikė. Vaiko paprašau pagalbos, jeigu reikia tvarkyti kokius finansinius reikalus. 

klausimelis 09 20 2

Rūta iš Gotlybiškių:

Nei socialiniais tinklais, nei asmeniniu paštu nesinaudoju. Taip, suprantu, kad reikia saugoti asmeninius duomenis. Nedalyvauju ir jokiose apklausose gatvėse, prekybos centruose, kur klausia pavardės, gyvenamosios vietos, adreso ir pan. Atsakau, kad esu bevardė. Neužkibau ir ant jokių sukčių kabliuko. Kad gaučiau prekybos centro nuolaidų kortelę, anketą dukra užpildė.

 

 
ambrozija350px

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.