Protėvių amžinojo poilsio vietoje iškilo kryžius

Ilguvoje viešėjęs Lietuvos politinio ir valstybės veikėjo, teisininko, kūrėjo Stasio Šilingo provaikaitis iš Aliaskos Monty-Mykolas Worthington (dešinėje), reikšdamas pagarbą savo seneliams Laimai (Šilingaitei) ir Mykolui Vansauskams, pastatė kalvio Evaldo Kapčiaus nukaldintą kryžių. D. Pavalkio nuotr.

Rugpjūčio 29 d. Ilguvoje viešėjo Lietuvos politinio ir valstybės veikėjo, teisininko, kūrėjo Stasio Šilingo (1885–1962) provaikaitis iš Aliaskos Monty-Mykolas Worthington, vedamas gražios misijos – ne tik pamatyti Lietuvą, aplankyti artimųjų kapą, bet ant jo pastatyti kryžių savo seneliams Laimai (Šilingaitei) Vansauskienei (1912–2001) ir Mykolui Vansauskui (1908–2005).

S. Šilingas buvo garsus politinis ir valstybės veikėjas, teisininkas, 1928–1938 m. LR Valstybės tarybos pirmininkas, Lietuvos valstybės kūrėjas, gulagų kankinys. Augo Vilniuje, sulenkėjusių Lietuvos bajorų šeimoje, iš tėvų paveldėjo kilmingą barono titulą. Šilingų šeima gyveno ir Ilguvoje. 1911 m. S. Šilingas vedė draugo Ramūno Bytauto seserį Emiliją ir susilaukė devynių dukterų. Viena iš jų – L. Šilingaitė-Vansauskienė. Nors 1941 m. birželio 14-tą, kai tėvai ir sesutė Raminta buvo išgabenti iš okupuotos Lietuvos į nelaisvę bolševikų vergijon, ji su savo sutuoktiniu Mykolu ir su mažąja Rymante arešto tądien išvengė, tačiau 1944 m. rugpjūčio 2 d. teko pasirinkti tremtinių dalią – priverstinę emigraciją Vokietijon, vėliau JAV. Į Ameriką atsivežė ir septynerių metų dukrą Svajutę, kuri suaugusi ištekėjo už Robert Nelson Worthington ir susilaukė 7 vaikų. Vienas iš jų, jau minėtas Monty, praėjusią savaitę Ilguvoje ir lankė Šilingų šeimos kapą. Čia, vykdant pačių valią, 1999m. iš Kelmės perlaidoti jo močiutė Laima Šilingaitė-Vansauskienė, proseneliai Emilija Bytautaitė-Šilingienė, Stasys Šilingas, Raminta Šilingaitė, šeimos kape amžinojo poilsio atgulę ir kiti Šilingų šeimos ir giminės nariai.

Į Ilguvą vaikaitį Monty ir jo šeimą atlydėjusi jo mamos Svajutės šeimos draugė, advokatė Viktorija Čivilytė pirmiausiai padėkojo už pagalbą Kriūkų seniūnui Anatolijui Kazlauskui bei Ilguvos bažnyčios patarnautojui Laimonui. Pasakojo, kad Aliaskoje S. Worthington gyvena nuo 1975 metų. Nuo 2013-ųjų S. Worthington – Lietuvos Respublikos garbės konsulė Aliaskos valstijoje. Chugiak mieste, kur šiuo metu gyvena, atidarė lietuvių muziejų-biblioteką. Iš savo kelionių į Lietuvą, iš savo tėvų ir senelių namų buvo sukaupusi daug daiktų. Taip gimė mintis įkurti nedidelį muziejų, kuriam savo darbų yra padovanoję ir vilniečiai menininkai – audėja Vita Babičienė ir kalvis Evaldas Kapčius.

Monty pasakojo, kad 81-erių mama Svaja kalba lietuviškai, paskutinį kartą Lietuvoje lankėsi 2018 m., norėjo ir šį kartą atvykti, tik paskutinėmis minutėmis nutarė nebevykti dėl sveikatos problemų.

„Visada žinojau, kad esu lietuvaitė, nors visi draugai, kaimynai buvo amerikiečiai. Tėveliai turėjo nuotraukų iš jų gyvenimo Lietuvoje. Jose buvo matyti, koks mielas gyvenimas buvo ten, kaip jie mylėjo žemę, namus, tėvelius, šeimą, dainas, gamtą, miestus – viską. Man visada atrodė, kad Lietuva beveik užburta – tokia graži, poetiška. Jos istorija ir kalba tikrai įdomios.

Mano senelis iki to laiko, kol įstojo mokytis į universitetą, kalbėjo lenkiškai. Tapęs studentu su savo draugu Ramūnu Bytautu nusprendė išmokti lietuvių kalbą ir kalbėti lietuviškai. Ir tą padarė“, – viename interviu yra sakiusi Monty mama.

Pats Monty Worthington gimė Naujoje Meksikoje, dar vaikystėje su tėvais persikėlė gyventi į Aliaską. Šiuo metu gyvena Anchorage mieste, dirba DNR genetiku ligoninėje. Lietuvoje lankosi pirmą kartą, atvyko su sutuoktine ir dviem vaikais. Teiraujamės, kodėl nutarė aplankyti ir senelių bei prosenelių kapą Ilguvoje bei pastatyti čia kryžių.

„Mama jau anksčiau norėjo pastatyti kryžių ant savo tėvų kapo Ilguvoje. Tačiau sutrukdė COVID pandemija. Šiandien pirmą kartą stoviu prie protėvių kapo ir mane apima jaudulys. Kol kas bandau viską suvokti“, – atvirai jausmais dalijasi svečias.

Anot Monty, mama daug pasakojo apie savo senelį S. Šilingą, kad labai didžiuojasi jo nuopelnais Lietuvai.

„Apie Šilingų giminę, Lietuvą daug pasakojo ir mano seneliai, kuriuos pažinojau. Šeimoje esam septyni vaikai. Trys broliai ir sesuo bei kiti giminaičiai jau lankėsi Ilguvoje, yra aplankę ir šį kapą“, – sako Monty.

S. Šilingo provaikaitis sakė, kad lankėsi Vilniuje, Kaune, iš Ilguvos vyks į pajūrį bei pabrėžė – Lietuva labai graži šalis, čia labai draugiški žmonės. Šiek tiek moka lietuviškai – labas, ačiū, viso gero – ir pastebi, kad visgi lietuvių kalba yra sunki.

Kryžių ant Šilingų šeimos kapo nukalė jau minėtas vilniškis kalvis E. Kapčius, kuris pasakojo, kad su Monty mama S. Worthington susipažino dar 2004 m. Santa Fė liaudies meno festivalyje.

Galima drąsiai teigti, kad Šilingų šeima – mūsų kartai iškilus pavyzdys, primenantis pareigą mylėti savo kraštą, jo praeitį ir, kokiame pasaulio krašte bebūtume, išsaugoti tautiškumą.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar remiate stokojančius?

klausimelis 10 08Raimondas iš Raseinių:

Kartais tenka aukoti. Aukojau pinigais Ukrainai. Manau, reikia remti Ukrainos gyventojus, nežinia, kada gali ir pas mus atsitikti kažkas panašaus. „Maisto banko“ akcijų metu taip pat stengiamės paaukoti tokių produktų, kurių prašo paaukoti: aliejaus, konservų. Kol kas negirdėjau apie naują „Carito“ akciją, kad kviečia pripildyti produktais krepšelį. 

klausimelis 10 08 2

Jūratė iš Naudžių:

Ir aukoju, ir pati gaunu. Aukoju daugiausiai vykstančių akcijų metu daiktais, maistu. Ir pati gaunu iš „Maisto banko“. Taip, paramos akcijų Ukrainai vis dar reikia, karas tai tebevyksta. Apie naują „Carito“ akciją negirdėjau, dabar žinosiu.

dzingulevicius geras
 
chrebtovas 10 26
 
11 21

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.