Objektų sąrašas – daugiau funkcinis nei bylojantis lankytinos vietos vertę

D. Pavalkio nuotr.

Paskutinio savivaldybės tarybos posėdžio, o ir Finansų bei rajono plėtros komiteto posėdžio metu dėmesio sulaukė sprendimo projektas „Dėl Šakių rajono savivaldybės lankytinų vietų sąrašo tvirtinimo“. Kai kurie tarybos nariai sąraše pasigedo tam tikrų lankytinų rajono objektų, domėjosi, kokiais kriterijais vadovaujantis šis sąrašas buvo sudaromas. Projektą rengusieji Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai sako, kad minėtasis lankytinų vietų sąrašas yra ne apie tų vietų vertę, jis reikalingas kaip funkcinis įrankis, sudarysiantis sąlygas informacinių kelio ženklų įrengimui.

Savivaldybės tarybos patvirtinto lankytinų vietų sąrašo iki šiol apskritai nebuvo. Tačiau jis reikalingas ypač tuo atveju, kai prie valstybinių kelių norima įrengti informacinius ženklus – „Krypties rodyklė į lankytiną vietą“ arba „Lankytinos vietos pavadinimas“. Finansų ir rajono plėtros komiteto posėdžio metu pasigirdo pirmieji pastebėjimai apie tai, kad sąraše trūksta kai kurių lankytinų objektų – tokių kaip, tarkime, Bulvės muziejus ar Kurynės dendrologinis parkas. Buvo svarstoma, kodėl vieni įtraukti, o kiti – ne, pasigirdo siūlymas sąrašą kuo skubiau peržiūrėti ir papildyti.

planciuniene astrauskasPrie lankytinų vietų sąrašo sudarymo dirbusi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Eglė Plančiūnienė sudarydama sąrašą bendradarbiavo tiek su kolege, tiek su seniūnais, seniūnijų kultūros žmonėmis. D. Pavalkio nuotr.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas tiek komitete, tiek tarybos posėdžio metu visiems priminė, kad sąrašas buvo rengiamas atsakingai, o kad būtų pastatytas informacinis ženklas, lankytina vieta turi atitikti „Via Lietuva“ taisyklėse numatytas aplinkybes: tai yra UNESCO pasaulio paveldo vietovė, yra nekilnojamas objektas, registruotas LR kultūros vertybių registre, LR saugomų teritorijų valstybės kadastre registruotas objektas arba tai yra savivaldybės tarybos patvirtinta lankytina vieta.

Jei pirminiame sąraše buvo įtrauktos 108 lankytinos vietos, tai posėdžio dieną tarybos nariai vienbalsiai patvirtino 125 lankytinų vietų sąrašą. Tačiau iki balsavimo dar pasigirdo keleto tarybos narių pasvarstymai lankytinų vietų sąrašo tema. Edgaro Pilypaičio įsitikinimu, „sąraše norisi matyti visus objektus, kurie yra mūsų rajono veidas, savastis ir identitetas. Ir visai nesvarbu, bus ten rudas ženklas ar jo nebus, svarbu, kad žinotume mes, jį vertintume ir kitiems rodytume“. Tarybos narys Giedrius Pulokas siūlė ne tik susidaryti lankytinų vietų sąrašą, bet ir pasirūpinti, kad tos vietos būtų prižiūrimos.

Prie lankytinų vietų sąrašo sudarymo dirbusi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Eglė Plančiūnienė sudarydama sąrašą bendradarbiavo tiek su kolege Inga Navlickiene, tiek su seniūnais, seniūnijų kultūros žmonėmis.

lankytinos vietos2D. Pavalkio nuotr.

„Pirmiausia reikėtų sugrįžti prie to sąrašo tvirtinimo tikslo ir jo funkcijos. Sąrašo rengimas ir jo tvirtinimas yra grynai funkcinis dalykas – tam, kad turėtume galimybę ženklinti daugiau objektų. Mano manymu, šis sąrašas tam tikrais atvejais dabar jau yra net ir perteklinis. Esmė tokia, kad jis bus dedamas kaip papildomas dokumentas derinant nuorodų įrengimą tik prie valstybinių kelių, nes prie rajoninių kelių yra kitų galimybių ženklinti lokalius objektus. O lankytinos vietos buvimas šiame sąraše nėra vienintelis kriterijus įrengiant nuorodą, bus atsižvelgta ir į kitus – tarkime, ar yra parkavimo galimybės, ar objektas viešai prieinamas, ar yra saugus nuėjimas į objektą nuo valstybinio kelio, ar laikytinoje vietoje yra bent minimali infrastruktūra ir pan. Kelių direkcija (dabar „Via Lietuva“ – red. pas.) tvirtina arba neleidžia statyti informacinį ženklą. Atvirai kalbant, šis sąrašas nėra nei garbės, nei inventorinis lankytinų objektų sąrašas, o bėgant laikui, tikėtina, jis keisis – jį bus galima papildyti, gal kiti objektai iškris“, – sakė E. Plančiūnienė.

Jau artimiausiomis dienomis iškeliaus pirmasis objekto ženklinimo prašymas bendrovei „Via Lietuva“ dėl informacinio ženklo įrengimo į greta pagrindinio kelio Šakiai–Kaunas, Šilagirio girininkijos medelyne (Lekėčių sen.) esantį Ukrainos aukų atminimo ąžuolyną.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.