Marijampolės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas vykdė internetinę apklausą, kurioje dalyvavo visos Marijampolės apskrities moksleiviai. Minėtoje apklausoje iš mūsų rajono dalyvavo 227 moksleiviai nuo 10 iki 17 m. (130 merginų, 97 vaikinai). Pristatydama apklausos rezultatus A.Mockevičiūtė teigė, jog jaunuolių, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, amžius vis jaunėja.
Apklausoje moksleiviams buvo pateikti keli klausimai. Vienas iš jų – ar jiems kada nors kas nors siūlė narkotinių medžiagų. Trisdešimt keturi (15 proc.) iš dalyvavusių apklausoje į pateiktą klausimą atsakė teigiamai. Rajono moksleiviams taip pat buvo užduotas klausimas, ar jie vartojo narkotikų per paskutiniąsias 30 d. Pasirodo, keturiolika moksleivių (6,2 proc.) per šį laikotarpį buvo vartoję narkotikų.
Apklausoje taip pat buvo pasiteirauta, ar moksleiviams Šakių r. žinomos vietos, kuriose būtų platinami/parduodami narkotikai. 35 (15,4 proc.) jaunuoliai atsakė žinantys, kur mūsų rajone galima įsigyti narkotikų. Anot A. Mockevičiūtės, skaičius nemažas ir verčiantis susimąstyti.
Kaip moksleiviai vertina savo žinias apie galimas narkotikų vartojimo pasekmes? 65 (30 proc.) moksleiviai teigė apie pasekmes yra gerai informuoti, kiti teigė, jog jiems pakanka informacijos tiek, kiek jos turi. Kita vertus, 23 moksleiviai atsakė, kad apie narkotikų vartojimo žalą yra menkai informuoti. Pareigūnė švietimo įstaigų vadovams teigė, jog iš apklausos rezultatų pastebėjo, kad ne visi moksleiviai apie tai pakankamai informuoti, tad reikėtų pasistengti ir šiuo klausimu padirbėti.
Žino, kur įsigyti
Pagal apklausos rezultatus, per pastarąsias 30d. alkoholio buvo vartoję 53 moksleiviai. Rūkiusių – 40. Kad nepilnamečiams nesudėtinga įsigyti alkoholio, teigė 138 iš 227 apklausoje dalyvavusių moksleivių. A. Mockevičiūtė mano, kad tokie skaičiai itin neramina. Beje, kad nepilnamečiams nesudėtinga įsigyti cigarečių, teigė 151 apklausoje dalyvavęs mokinys. Iš 227 apklausoje dalyvavusių moksleivių 121 teigė, kad bent vienas iš jo tėvų rūko.
„Vadinasi, tiek alkoholis, tiek cigaretės nepilnamečiams yra nesunkiai prieinami. Kad ir kiek visi besistengtume, jiems šių dalykų nusipirkti yra nesudėtinga“, – kalbėjo pareigūnė.
Pasak A. Mockevičiūtės, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog apklausoje dalyvavo daugiau merginų, tad rezultatai dar labiau šokiruoja. Jeigu anksčiau manėme, kad psichoaktyviosios medžiagos labiau paplitusios tarp vaikinų, tai dabar galima daryti išvadą, kad merginos (nepilnametės!) jas taip pat vartoja. O kai kuriose rajono vietose net daugiau nei vaikinai.
Skaičiai nedžiugina
Bendruomenės pareigūnė pateikė dar šiek tiek statistikos, iš kurios galima suprasti, kad situacija tik blogėja. 2014 m. nusikalto 18 nepilnamečių ir padarė 39 nusikalstamas veikas, tai sudarė 6 proc. visų rajone padarytų nusikaltimų. Praėjusiais metais 23 nepilnamečiai padarė 50 nusikaltimų, tai sudarė 13 proc. visų padarytų nusikaltimų. Kaip matome, skaičiai didėja. Praėjusiais metais 48 nepilnamečiams buvo surašyti protokolai dėl alkoholio gėrimo ar dėl to, kad neblaivūs pasirodė viešoje vietoje. Per šių metų tris mėnesius dėl šių pažeidimų surašyta jau 15 protokolų!
„Dar tik trys mėnesiai. Dar turime visą vasarą, šventes. Manau, kad nusikaltusiųjų skaičius bus didesnis nei praėjusiais metais“, – konstatavo faktą pareigūnė.
Beje, per praėjusius metus už tabako gaminių turėjimą ir rūkymą buvo surašyta 11 administracinės teisės protokolų, o per šių metų tris mėnesius – 15.
Bendruomenės pareigūnė vienoje iš mokyklų sulaukė klausimo, kada policininkai pradės „gaudyti“ rūkančius nepilnamečius. A. Mockevičiūtė švietimo įstaigų vadovams teigė, kad policininkai tai daro, vykdo įvairias akcijas, tačiau pareigūnė įsitikinusi, turi prisidėti ir mokytojai bei visa bendruomenė.