Tyrėjo dieną – gausybė mokslinių paskaitų

tyreju dienaSpalio 8 dieną Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos moksleivių laukė įspūdžių kupina Tyrėjo diena. Šio renginio  metu apie du šimtai 5 – 10 klasių moksleivių turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su mokslininko profesija, nors vienai dienai tapti jaunaisiais tyrėjais, padedančiais surasti idėjų  moksliniams darbams ir jų įgyvendinimui.
 
Nuotr. Bene didžiausio pasisekimo sulaukė modernioje astronominėje įrangoje vedama  Molėtų astronomijos observatorijos lektoriaus M.Masaičio paskaita, kurios metu visą laiką reikėjo gulėti.
 
Tyrėjo dienos metu lygiagrečiai vyko keturios skirtingos paskaitos, kurios buvo kartojamos po keturis kartus. Nuo ankstyvo ryto mokyklos sporto salėje įsikūrė mobilusis planetariumas, kuriame moksleiviai, patogiai sugulę ant čiužinių, klausėsi Molėtų astronomijos observatorijos lektoriaus Mindaugo Masaičio paskaitos „Mes ir Visata“. Modernia astronomijos įranga jie galėjo stebėti dangaus kūnus. Vaikus prajuokino lektoriaus pašmaikštavimas, kad ši pamoka, tikriausiai vienintelė per mokslo metus, kai visą pamoką galima gulėti. Skriejančios planetos, žvaigždžių spiečiai, Visatos platybės sužavėjo ne tik moksleivius, bet ir mokytojus.

Pritemdytoje aktų salėje mokiniai ir mokytojai klausėsi Vilniaus Gedimino technikos universiteto magistranto Mindaugo Lunecko paskaitos „Robotika ir judesių registravimo sistema“. Įdomu buvo ekrane stebėti naujai sukurtus robotus, kurie sugeba gana stabiliai žingsniuoti nelygiu, slidžiu paviršiumi, kopti į kalnus. Lektorius Mindaugas visus sužavėjo ne tik įdomia paskaita, bet ir originaliu šviečiančiu kostiumu.
Chemijos kabinete, išklausę lektoriaus Gedimino Meškausko paskaitą „Greitaveikė filmavimo kamera“, mokiniai patys turėjo galimybę išbandyti šios kameros galimybes – stebėti, kaip greitai pasiseka sugauti tarp pirštų krentančią liniuotę, kas atsitinka, kai į dubenėlį vandens pipete įlašinamas dar vienas vandens lašas, o teniso kamuoliukas ne atšoka (kaip galvojome anksčiau) nuo vandens paviršiaus, bet visas panyra po juo. Vaikai stebėjosi kameros, kuri sugeba per sekundę nufilmuoti 6 tūkst. kadrų, teikiamomis galimybėmis.

Moksleiviai, kuriuos domina moksliniai tyrimai, klausėsi LSU Taikomosios fiziologijos ir kineziterapijos katedros dėstytojo  biomedicinos mokslų profesoriaus Vytauto Streckio mokslinės paskaitos „Organizmo aktyvumo ir nuovargio pasireiškimo fizinio krūvio metu nustatymas“. Šioje paskaitoje moksleiviai sužinojo, kaip raumenų darbą koordinuoja centrinė nervų sistema, kaip po traumų krepšininkams atliekama reabilitacija, kaip testuojami Lietuvos rinktinės sportininkai ir kt.. Ypač mokinius sudomino praktinė paskaitos dalis, kurioje kiekvienas norintis galėjo patirti, kaip stimuliuojama raumenų veikla elektros srove - kaip nevalingai lenkiasi pirštai ar pasisuka ranka.

Tyrėjo diena pasibaigė, tačiau paliko daug gerų prisiminimų ir neišdildomų įspūdžių.
 
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate prezidento rinkimų rezultatus?

klausimelis 05 14Virginijus iš Branduoliškių:

Rinkimuose dalyvavau. Balsavau namuose. Man svarbu, kurį prezidentą išsirinksim. Tegul būna tas pats prezidentas. Bet patinka ir Žemaitaitis. Nes žmones palaiko. Tik nesupratau, kaip reikia balsuoti dėl to referendumo. Kažkaip nesusigaudžiau. Tai nieko biuletenyje ir nežymėjau. Balsuosiu ir antrame ture. 

klausimelis 05 14 2

Kristina iš Miknaičių:

Aišku, balsavau. Šiaip patenkinta rezultatais. Man Nausėda – toks žmogus kaip žmogus. Nemanyčiau, kad Šimonytė tikrai įeitų į tą frontą. Aš už Nausėdą, nors prie širdies ir Žemaitaitis. Daug žadantis. O kad atsisakė Seimo nario mandato, manau, turėjo savo priežasčių. Aišku, būtų buvęs nekaltas, būtų nereikėję trauktis. Kiti kandidatai – visi kytri, daug žada, bet nieko nedaro.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px