Prasideda šildymo sezonas, tad Šakių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) vyriausiasis specialistas Gintaras Ščajevas primena, kaip jam tinkamai pasiruošti.
Primenama, kad iš dūmtraukių ir krosnių ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius būtina išvalyti suodžius. Palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose dūmtraukiai ir sienos su dūmų kanalais turi būti išbalinti.
„Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių dūmtraukių, židinių sienelėse, taip pat kai užkūrimui naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai“, – sako specialistas ir priduria, kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jos įrengti nedegų pagrindą. Draudžiama laikyti kurą arčiau kaip 1 m nuo pakuros ir 0,5 m nuo krosnies. Negalima malkų ir kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Smilkstančias anglis ir šlaką galima pilti ne arčiau kaip 15 m nuo pastatų ir statinių.
„Nepilkite neatvėsintų pelenų į buitinių atliekų konteinerius, plastikinius kibirus ar kitokią degią ar galinčią išsilydyti tarą. Kai kūrenasi krosnis, židinys ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams“, – pataria G. Ščajevas.
Kūrenant krosnis ypač pavojingos smalkės, kurios bespalvės ir bekvapės, todėl, siekiant išvengti apsinuodijimo, būtina laikytis tam tikrų taisyklių – iškūrenus krosnį patariama per anksti neužstumti sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti.
Šildantis elektriniais prietaisais pavojinga į elektros tinklą iškart jungti kelis tokius prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl to dažnai ir kyla gaisrai.
„Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti ant nedegaus paviršiaus, toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Gaisro priežastimi gali tapti ir savadarbiai elektriniai šildymo prietaisai. Todėl galima naudoti tik gamyklinius šildymo prietaisus, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatavimo taisyklių reikalavimais“, – sako Šakių PGT vyriausiasis specialistas.
Primenama, kad gyvenamosiose patalpose privalo būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, kurie įspėtų apie gaisro pavojų ir padėtų išvengti skaudžių gaisro padarinių. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad laiku reikėtų pakeisti išsikrovusį dūmų detektoriaus maitinimo elementą.