akcija2024 568px

sewruk
Zanavykų muziejuje dailininkė Danuta Sewruk, lyg iš paveikslo nužengusi XIX amžiaus pabaigos Rytų Prūsijos laikmečio dama,  pristatė savo personalinę tapybos darbų parodą „Rytų Prūsija languose“. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Kovo 9 d. popietę Zanavykų muziejuje padaugėjo langų, pro kuriuos atsivėrė nostalgiški istoriniai vaizdai, įspūdingi pastatai, kurių realybėje jau niekada neišvysime. Tai dailininkės ir nuostabią damą įkūnijančios moters  Danutos Sewruk iš Vengoževo (Lenkija) personalinės tapybos darbų parodos „Rytų Prūsija languose“ perliukai.

Kur bepažvelgsi – langai, o iš jų atsiveriančioje erdvėje – grožis, harmonija ir gyvenimo džiaugsmas. Toks pirmas įspūdis įžengus į Zanavykų muziejaus patalpą, kurioje eksponuojami D. Sewruk tapybos darbai, originaliai įrėminti į senovinius langus. Pro juos lankytojai tarsi patenka į ankstesnius laikus, į jau nebeegzistuojančią Rytų Prūsiją. Dailininkė pasakojo, kad įkvėpimo savo kūrybai sėmėsi iš istorinių XIX ir XX amžiaus atvirukų, kuriuose vaizduojamos buvusio prūsų miesto Ungura (dabartinio Vengoževo) apylinkės. Šie paveikslai nutapyti akriliniais dažais ant plokštės, kuri labiau tinkama įrėminti į senas originalias langines.

Tarp savo kūrybos darbų stovinti D. Sewruk ir pati atrodė lyg iš paveikslo nužengusi elegantiška dama, kurios negalėjo nepastebėti parodos atidarymo dalyviai. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Eglė Plančiūnienė atviravo, kad baltame kovo žiemos sniege pamačiusi dailininkės siluetą turėjo pamirksėti, ar nesivaidena, nes pasirodė, kad ji papuolė į kitą epochą. Susižavėjimo viešnia neslėpė ir rajono savivaldybės Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Rima Rauktienė, kurios širdis džiaugėsi, jog į Zyplių ansamblio erdves atvyko tikra dama. Žinodama D. Sewruk įvaizdį, ji ir pati į parodos atidarymą norėjo atvykti su skrybėle, bet persigalvojo – tegul tokią dieną viešnia lieka išskirtinė. Dailininkė vėliau paaiškino, kad priklauso Istorinės rekonstrukcijos grupei, kuri užsiima XIX amžiaus pabaigos Rytų Prūsijos istorijos atkūrimu, tad ir įsikūnijo į to laikmečio damą. Tai pirmoji jos personalinė tapybos darbų paroda, kuri surengta užsienyje.

Menininkę į Zanavykų muziejų atlydėjo ir sveikino gausi delegacija iš Lenkijos Varmijos Mozūrų vaivadijos Budry ir Vengoževo miestų. Užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Zanavykų muziejumi ir susipažinti su jo veikla parodos atidaryme dalyvavo Vengoževo meras Krzysztof Kołaszewski, jo pavaduotoja Lidia Czerniewicz, Vengoževo kultūros centro direktorius Piotr Bardoński bei projektų konsultantas Zdzisław Ryszkowski, taip pat seni draugai - Budry savivaldybės komanda - vicemerė Anna Kowalewska bei Kultūros centro darbuotojos Dorota Tomaszewska ir Justyna Koleśnik.  

Pasak Zanavykų muziejaus direktorės Rimos Vasaitienės, nors bendras Zanavykų muziejaus ir Budry savivaldybės projektas „Kultūros ir amatų keliu – Šakiai-Budry“ baigėsi dar pernai, tačiau abi šalys pasirašė bendradarbiavimo sutartį penketui metų. Tad dailininkės D. Sewruk tapybos darbų parodos pristatymas Zanavykų muziejuje, birželio mėnesį numatytas organizuoti dviračių žygis į Lenkiją bei apsikeitimas meno kolektyvais – tik dalis veiklų, kurios numatytos tęsiant projekto įgyvendinimo metu užsimezgusią draugystę.

Sveikinimo žodį tarė ir mūsų krašto atstovai – Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė, savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas, UAB „Konsultus“ vadovas Žilvinas Gelgota, UAB „Konsultus“ konsultantė Elinga Laurinėnienė. Geriau suprasti vieni kitus padėjo renginyje vertėjavusi gelgaudiškietė Eglė Dragūnaitytė.

Tą pačią dieną Zanavykų muziejaus amatininkų name atsivėrė dar vieni langai – pristatyta plenero „Kalbanti žemė 2022“ dailininkų darbų paroda „Sūduvos atminties langai“.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos