Parodų ciklą pradėjo kalviai

kalvystes_parodaNaują parodų ciklą Zanavykų krašto muziejuje pradėjo kalvių Valdo Paukščio, Rigimanto Stanaičio ir Edvardo Mačaičio parodos atidarymas. Nors tautodailininkai ypač nekalbūs, jų išraiškingi, dėmesį kaustantys darbai kalba už save.

Nuotr. Iš kairės: E. Mačaitis, V. Paukštys ir R. Stanaitis parodos atidarymo metu buvo nekalbūs. Jie įsitikinę, kad darbai kalba už juos.

Lukšių seniūnas ir tautodailininkų bendrijos „Dailius“ vadovas Vidas Cikana džiaugdamasis, kad visi trys parodos autoriai yra lukšiečiai mano, jog esmė ne kalbėjime. „Kuo mažiau kalbi, tuo daugiau darai“, - teigė V. Cikana.

R. Stanaitis yra vienas iš tų kalvių, kuriam senosios kalvystės tradicijos tiesiog įaugusios į kraują. Jo senelis buvo nagingas kalvis, tad nuo mažens kalvystė buvo greta lukšiečio. Parodos metu daugelis eksponuotų darbų padaryti seniau, nes naujausi gaminiai yra pas užsakovus. „Na, dar vieną naują darbą ant greito dėl skaičiaus padariau“, - teigė R. Stanaitis. Jis pripažino, kad šiek tiek sunkiau sekasi su įvairių saulučių kalimu, tačiau figūrinį kalimą, kaip konstatavo V. Cikana, jis įvaldęs puikiai.
 
E. Mačaitis, pristatydamas savo darbus, pripažino, kad girtis ir kalbėti apie savo kūrinius jam nepriimtina. „Nemoku girtis. Kas padaryta, tas padaryta“, - teigė tautodailininkas. Dažnai šį lukšietį, kaip ir kitus šio amato puoselėtojus, galima išvysti rajone vykstančių švenčių, mugių metu.

Ne ką iškalbingesnis buvo ir dar vienas parodos autorius - V. Paukštys. Jis susirinkusiųjų tepaklausė, koks buvo pirmasis amatas. Ir netrukus pats atsakė, kad kalvystė. „Kai Dievas pasakė: Tebūnie šviesa, saulė jau buvo nukalta“, - teigė tautodailininkas. Jis daug darbų yra sukūręs iš medžio, aktyviai domisi ir kalvyste. Pats išmokęs šio amato, sukaupta patirtimi jis dalijasi su mokiniais.

Nors kalviai ir nekalbūs, jų darbai iš tikrųjų kalba už save. Žiūrėk, dėmesį patraukia netradicinė kampe pastatyta kėdė arba akis užkliūva už fotografijoje užfiksuoto nukalto žiogo, eksponuojamos karūnos ar tradiciniais fragmentais dekoruotų dirbinių.

Parodos autorius sveikino bei kūrybinės sėkmės linkėjo artimieji, draugai ir pažįstami. Paroda Zanavykų krašto muziejuje veiks visą gegužės mėnesį

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Miškasodis: kiek tai prasminga ir reikalinga?

klausimelis 04 23Rimas iš Gelgaudiškio:

Nemažai esu medžių per gyvenimą pasodinęs, nors ne miškininkystėje dirbu. Esu gelgaudiškietis, todėl rūpi Gelgaudiškio miško likimas. Mačiau, kaip žūsta miškas. Bet toks gyvenimas. Mums gal ir atrodė, kad reikėjo anksčiau sergančius medžius pjauti. Faktas, kad yra išnykę didžiuliai miško plotai, bet tam yra specialistai. Nuomonės gelgaudiškiečių išsiskyrė: vieni šaukia, kodėl mišką išpjovė, bet jau miškas buvo miręs. 

klausimelis 04 23 2

Danutė iš Gelgaudiškio:

Džiaugiuosi, kad vyko miškasodžio akcija. Nesu anksčiau dalyvavusi ir medžių ne itin daug pasodinusi. Dėl miškų kirtimo išties daug nuomonių, yra prieštaraujančių plyniems miško kirtimams. Manau, jeigu jau medžius kokios kirvarpos graužia, būtina šalinti, bet po to reikia ir atsodinti. Dalyvavau, nes man rūpi, kad vaikai ir proanūkiai turėtų kur žemuogių ar grybų pasirinkti, augtų kuo sveikesnėje aplinkoje.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.